Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady vyvedl před téměř čtyřmi lety tehdejší prezident Donald Trump, protože ji považoval za zaujatou vůči Izraeli a tvrdil, že potřebuje zásadní reformy.
Spojené státy při dnešním hlasování získaly 168 hlasů z celkových 193. Jejich tříletý mandát začne 1. ledna příštího roku. V radě se přitom setkají například s Čínou a Ruskem, které v orgánu zasedají od letoška.
Americký prezident Joe Biden se v lednu po nástupu do funkce zavázal, že postaví otázku lidských práv do centra své zahraniční politiky. Jeho vláda přitom hlasitě kritizuje například počínání Pekingu v západočínské provincii Sin-Ťiang a ohrazuje se rovněž vůči některým krokům Ruska.
Agentura Reuters nicméně poznamenává, že Bidenova administrativa v posledních měsících otázku lidských práv mnohokrát odsunula do pozadí a místo toho sledovala svoje geopolitické priority.
"USA budou mít možnost dokázat, jak moc to Bidenova administrativa myslí vážně s umístěním lidských práv do centra své domácí a zahraniční politiky," řekl ředitel nevládní organizace Human Rights Watch Louis Charbonneau. "Zatím mají (USA) za sebou hodně kroků vedle, měly by využít svůj čas v radě k tomu, aby prosazovaly lidská práva jak u svých spojenců, tak u svých nepřátel," dodal.
"Naše cíle jsou jasné: stát na straně obránců lidských práv a ozývat se proti porušování a zneužívání lidských práv," uvedla vyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.
Nejvýše postavený republikánský senátor v zahraničním výboru amerického Senátu Jim Risch znovuzvolení USA do HCR kritizoval a radu nazval "vadným orgánem" také kvůli jeho zaměření na Izrael. "Spojené státy by neměly propůjčovat legitimitu orgánu, který zahrnuje porušovatele lidských práv jako Čínu, Venezuelu a Kubu," uvedl ve vyjádření.
Kritice HCR v její současné podobě se však krátce po zvolení nebránilo ani americké ministerstvo zahraničí. "Máme ohledně rady pochybnosti. Budeme aktivně vystupovat proti neúměrné pozornosti, kterou rada věnuje Izraeli," řekl dnes mluvčí americké diplomacie Ned Price. Dodal, že USA budou rovněž vyvíjet tlak na to, aby do orgánu nebyly voleny země s "odpornou lidskoprávní pověstí".
Do HCR jsou voleny členské státy OSN v několika skupinách podle své geografické polohy, aby bylo zajištěno jejich rovné zastoupení. Výsledky všech dnešních hlasování byly podle Reuters předem jasné, do 47členné rady bylo zvoleno 13 nových členů a pět jich bylo znovuzvolených. Každý stát může být v radě maximálně dvě funkční období v řadě.
V radě nyní zasedá i Česká republika, která byla zvolena na období 2019-2021. O další tříletý mandát se však dnes neucházela. V orgánu Česko působilo již v minulosti, a to mezi lety 2006 až 2007 a poté od roku 2011 do roku 2014.
HRC sídlí v Ženevě a pravidelně hodnotí stav lidských práv ve všech členských státech OSN. Založena byla v roce 2006 jako náhrada za komisi, která byla zdiskreditována kvůli špatné pověsti některých jejích členů. Krátce po svém ustavení však HRC začala čelit obdobné kritice.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.