V rámci V4 je třeba spolupracovat, shodli se ministři v čele s Lipavským

Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko měly nadále spolupracovat, protože v záležitosti pomoci Ukrajině či protiruských sankcí dosud vždy byla na evropské úrovni nalezena shoda. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) po jejich dnešní schůzce v Bratislavě, na které Česko zastupoval šéf diplomacie Jan LIpavský.

Jan Lipavský

Společnou tiskovou konferenci po jednání ovšem poznamenal spor mezi hostitelem schůzky Rastislavem Káčerem a maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem kvůli tomu, že se Szijjártó v Bratislavě sešel se šéfem opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) a slovenským expremiérem Robertem Ficem.

"Úloha diplomacie je nacházet společná řešení, překonávat rozdíly. To, že dokážeme pojmenovat rozdílné pohledy, to je jedna část práce. Druhá část je, že nacházíme shodu. Na konci pracovního dne se dokážeme na velké většině shodnout," řekl Lipavský. Dodal, že postoj Česka ke spolupráci zůstává pragmatický a za důležitá označil společná jednání a diskusi.

"Navzdory rozdílnosti názorů jsme se vždy dokázali dopracovat konsenzuálně k řešení, ať to již byly balíky protiruských sankcí či pomoc Ukrajině. Netřeba přeceňovat rozdílnost názorů. Vždy jsme se dohodli, věřím, že to tak zůstane i nadále," řekl šéf slovenské diplomacie Káčer.

Podle Szijjártóa visegrádská skupina dokázala společně prosadit více, než by mohly země V4 dosáhnout individuálně. Jako příklad uvedl, že se skupině v minulosti podařilo zablokovat návrh na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót.

Tiskovou konferenci ovšem provázely neshody mezi Káčerem a Szijjártóem, a to kvůli schůzce maďarského ministra s expremiérem Ficem. Podle Káčera jsou podobná gesta nepochopitelná při snaze o dobré sousedské vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem, které byly v minulosti komplikované i v souvislosti s otázkou postavení početné maďarské menšiny na Slovensku.

Káčer řekl, že informace o schůzce jeho maďarského kolegy s Ficem mu zvedla tlak a musel si nalít gin. Szijjártó naopak netajil údiv nad Káčerovými slovy a uvedl, že Budapešť nemá námitky, když se zahraniční návštěvy v Maďarsku sejdou s představiteli opozice.

Fico po schůzce s maďarským ministrem řekl, že pokud bude jeho strana součástí příští slovenské vlády, zastaví zbrojní dodávky na Ukrajinu. Vyjádřil také výhrady vůči protiruským sankcím. Fico se rovněž postavil na stranu Budapešti v jejím sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu pozastavit Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.

Szijjártó k tomu dnes v Bratislavě poznamenal, že Budapešť naplnila všechna očekávání EK. Pokud to podle něj nebude stačit, posílí to prý názor, že věc je ve skutečnosti politickou otázkou.

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Ukrajina má v první vlně obdržet až 140 západních tanků, řekl Kuleba

31.01.2023 15:16 Ukrajina obdrží 120 až 140 tanků v "první vlně" dodávek od "tankové koalice" složené ze 12…

HRW: Kyjev by měl prověřit, zda jeho síly nepoužily zakázané miny

31.01.2023 14:59 Ukrajinské úřady by měly prošetřit možné použití zakázaných protipěchotních min ukrajinskou armádou…

Stoltenberga i Kišidu znepokojuje vojenské sbližování Ruska a Číny

31.01.2023 14:30 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a japonský premiér Fumio Kišida při…

Kyjev žádá dodávku stíhacích letounů a rozděluje tak jednotu NATO, píše AP

31.01.2023 13:53 Aktualizováno Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny, napsala dnes…

Francii ochromila druhá celostátní stávka proti důchodové reformě

31.01.2023 13:03 Ve Francii dnes druhá letošní generální stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na…

Čínské ministerstvo je nespokojeno s Pavlovým telefonátem s prezidentkou…

31.01.2023 09:42 Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel…

Novou útočnou operaci zahájí ruská armáda pravděpodobně v Luhanské oblasti

31.01.2023 08:30 Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské…

Útočník v Bruselu pobodal tři lidi v metru, policie jej zadržela

30.01.2023 21:41 Aktualizováno Útočník dnes večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie…

Související:

Nejnovější