Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko měly nadále spolupracovat, protože v záležitosti pomoci Ukrajině či protiruských sankcí dosud vždy byla na evropské úrovni nalezena shoda. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) po jejich dnešní schůzce v Bratislavě, na které Česko zastupoval šéf diplomacie Jan LIpavský.
Společnou tiskovou konferenci po jednání ovšem poznamenal spor mezi hostitelem schůzky Rastislavem Káčerem a maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem kvůli tomu, že se Szijjártó v Bratislavě sešel se šéfem opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) a slovenským expremiérem Robertem Ficem.
"Úloha diplomacie je nacházet společná řešení, překonávat rozdíly. To, že dokážeme pojmenovat rozdílné pohledy, to je jedna část práce. Druhá část je, že nacházíme shodu. Na konci pracovního dne se dokážeme na velké většině shodnout," řekl Lipavský. Dodal, že postoj Česka ke spolupráci zůstává pragmatický a za důležitá označil společná jednání a diskusi.
"Navzdory rozdílnosti názorů jsme se vždy dokázali dopracovat konsenzuálně k řešení, ať to již byly balíky protiruských sankcí či pomoc Ukrajině. Netřeba přeceňovat rozdílnost názorů. Vždy jsme se dohodli, věřím, že to tak zůstane i nadále," řekl šéf slovenské diplomacie Káčer.
Podle Szijjártóa visegrádská skupina dokázala společně prosadit více, než by mohly země V4 dosáhnout individuálně. Jako příklad uvedl, že se skupině v minulosti podařilo zablokovat návrh na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót.
Tiskovou konferenci ovšem provázely neshody mezi Káčerem a Szijjártóem, a to kvůli schůzce maďarského ministra s expremiérem Ficem. Podle Káčera jsou podobná gesta nepochopitelná při snaze o dobré sousedské vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem, které byly v minulosti komplikované i v souvislosti s otázkou postavení početné maďarské menšiny na Slovensku.
Káčer řekl, že informace o schůzce jeho maďarského kolegy s Ficem mu zvedla tlak a musel si nalít gin. Szijjártó naopak netajil údiv nad Káčerovými slovy a uvedl, že Budapešť nemá námitky, když se zahraniční návštěvy v Maďarsku sejdou s představiteli opozice.
Fico po schůzce s maďarským ministrem řekl, že pokud bude jeho strana součástí příští slovenské vlády, zastaví zbrojní dodávky na Ukrajinu. Vyjádřil také výhrady vůči protiruským sankcím. Fico se rovněž postavil na stranu Budapešti v jejím sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu pozastavit Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.
Szijjártó k tomu dnes v Bratislavě poznamenal, že Budapešť naplnila všechna očekávání EK. Pokud to podle něj nebude stačit, posílí to prý názor, že věc je ve skutečnosti politickou otázkou.
Meghan Markle čelí ostře sledované žalobě za 10 milionů dolarů! Fanynka, která se pokusila zopakovat její „zázračný“ recept na koupelové soli z Netflixu, skončila s katastrofálními popáleninami. Původně relaxační rituál se tak změnil v noční můru – a právní drama může teprve začínat.
Českou hereckou obcí otřásla během svátečního čtvrtečního dne zpráva z nejsmutnějších. Ve vysílání České televize projevila velké emoce Iva Janžurová, kterou zasáhlo úmrtí Jiřího Bartošky.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?