V Řecku se čelně srazily dva vlaky, desítky mrtvých a zraněných

Nejméně 38 obětí a více než sedm desítek zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku s 350 lidmi na palubě a nákladního vlaku, která se stala v úterý pozdě večer u řeckého města Larisa. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané. Jde o nejtragičtější železniční nehodu v Řecku za několik desetiletí.

Srážka dvou vlaků v Řecku

Řecká vláda vyhlásila ode dneška tři dny národního smutku. Místo neštěstí navštívila prezidentka Katerina Sakellaropulosová i premiér Kyriakos Mitsotakis, který uvedl, že nehodu způsobila "tragická lidská chyba". Přednosta stanice v Larise se už k chybě přiznal, informují místní média.

Neštěstí se stalo u města Larisa v centrální části země, kde se krátce před půlnocí SEČ srazil ve vysoké rychlosti osobní vlak mířící z Atén do Soluně s nákladní soupravou, která jela ze Soluně do Larisy. Několik vagonů vykolejilo a nejméně tři začaly hořet. Náraz byl tak silný, že někteří cestující vylétli ven okny, popsali přeživší místním médiím. Mezi cestujícími bylo mnoho studentů, kteří se vraceli z karnevalových oslav.

"Vše poukazuje na to, že tuto nehodu způsobila tragická lidská chyba," uvedl Mitsotakis ve večerním prohlášení. Premiér na místě nehody přislíbil pomoc zraněným a pozůstalým a také důkladné vyšetření nehody. "Spravedlnost vykoná svou práci. Lidé budou hnáni k odpovědnosti a stát bude na straně lidí," řekl Mitsotakis.

Během dne bilance postupně rostla, vpodvečer se ustálila na 36. Na večerní tiskové konferenci pak hasiči informovali o dalších dvou úmrtích, počet obětí tak vzrostl na 38. Podle některých řeckých médií, kteří se odvolávají na vyjádření vrchní soudní lékařky, ale bylo ohledáno již 43 těl. Podle ní se jedná především o mladé lidi ve věku 20 až 30 let. Ze 72 hospitalizovaných bylo podle hasičů večer 15 lidí propuštěno a šest zůstává ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

"V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1300 stupňů Celsia," uvedl mluvčí hasičského sboru a dodal, že požár ztížil identifikaci obětí. Mnoho mrtvých bude podle záchranářů třeba identifikovat pomocí testů DNA. Pátrání po případných přeživších bude pokračovat i v noci, v současnosti se na něm podílí 72 hasičů spolu s pěti týmy specializovanými na zvládání katastrof.

V reakci na nehodu dnes oznámil rezignaci na svou funkci řecký ministr dopravy Kostas Karamanlis, který uvedl, že odstupuje, aby projevil úctu památce obětí, a dodal, že přebírá plnou zodpovědnost za chyby řeckého státu.

V osobním vlaku bylo 342 cestujících a deset členů posádky, v nákladním vlaku byli dva lidé. Společnost Hellenic Train, provozující oba vlaky, zrušila dnes od 12:00 místního času veškeré své spoje. Hellenic Train je největším provozovatelem železniční dopravy v Řecku a od roku 2017 je jejím vlastníkem italský národní dopravce Ferrovie dello Stato Italiane.

Příčina nehody se vyšetřuje. Policie vyslechla několik lidí a posléze zatkla devětapadesátiletého přednostu stanice v Larise, jehož podezřívá z nedbalosti, která způsobila, že vlaky jely proti sobě na stejné koleji. Muž vinu nejprve odmítal, ale později se ke své chybě přiznal. Televize ERT předtím citovala šéfa sdružení strojvedoucích, podle něhož na trati nefunguje elektronický systém, který má varovat před nebezpečím. "Nic nefunguje, všechno se dělá ručně. Na trati Atény-Soluň jsme v 'manuálním módu'," řekl. Také agentura Reuters napsala, že řecký železniční systém potřebuje modernizaci, mnoho spojů jezdí po jednokolejné trati a na řadě míst stále nejsou automatické signalizační a řídicí systémy.

"Uslyšeli jsme obrovskou ránu. Bylo to strašných deset vteřin. Převraceli jsme se ve vagonu, dokud jsme nespadli na bok," popsal osmadvacetiletý cestující Sterjos Minenis. Rázem vypukla panika a chaos. "Oheň, visící kabely, rozbitá okna, křičící lidé, uvěznění lidé," uvedl Minenis.

Podle mluvčího hasičů se evakuace cestujících odehrávala ve velmi obtížných podmínkách, vagony vykolejily v mírném srázu a kvůli několika hořícím vagonům byla v místě velmi vysoká teplota. Stanice Skai odvysílala záběry vykolejených a těžce poničených vagonů. Záchranáři se svítilnami na čelech v hustém dýmu vytahovali z vagonů kusy kovu a hledali uvězněné lidi, popsala AP. Na místě zasahovalo na 150 hasičů a asi 40 sanitek.

Zraněné v nemocnicích navštívil ministr zdravotnictví Thanos Plevris a místo srážky vlaků navštívili také Alexis Tsipras z levicového uskupení SYRIZA a šéf opoziční strany PASOK Nikos Andrulakis.

Soustrast Řecku vyjádřila řada zemí, mimo jiné Turecko, Portugalsko, Británie, Rakousko, Itálie či Německo. "Mé myšlenky jsou s řeckým lidem po této strašné železniční nehodě, která si vyžádala v noci u Larisy tolik životů. Celá Evropa truchlí s vámi. Přeji také rychlé uzdravení zraněným," napsala na twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podobně se vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. "Moje myšlenky směřují k rodinám obětí hrozné nehody, která se stala minulou noc u Larisy. Francie stojí po boku Řeků," napsal Macron na twitteru.

Témata: Řecko | nehody vlaků

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Putin promluvil o mírových jednáních. Se Zelenským mluvit nechce

24.05.2024 21:49 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v Minsku řekl, že mírová jednání s Ukrajinou je potřeba…

Fico se mírně zlepšil, oznámila banskobystrická nemocnice

24.05.2024 16:01 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s…

Moskva tlačí na USA, aby Ukrajině neumožnily útoky na ruské území

24.05.2024 09:42 Moskva varovala Washington, aby Ukrajině nepovolil zaútočit americkými zbraněmi na ruské území.…

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce

23.05.2024 21:30 Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké…

Maďarsko má informace o tom, co se stalo při atentátu na Fica

23.05.2024 19:45 Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se…

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Související:

Nejnovější