Hasiči v Řecku bojují s desítkami požárů porostu, z nichž největší ničí lesy u národního parku Dadia na severovýchodě země. Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci i vojáci. Nasazeny byly také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini.
Požáry způsobené suchým a horkým počasím dnes dál zaměstnávaly krizové složky v Itálii a Slovinsku; jejich vysoké riziko trvalo ve Španělsku, kde dnes teplotní maxima vystoupala až ke 45 stupňům.
Řecké úřady za 24 hodin zaznamenaly 141 požárů, ty nejrozsáhlejší jsou aktuálně u parku Dadia v regionu Východní Makedonie a Thrákie, který sousedí s Tureckem, dále na Peloponésu a také na ostrově Lesbos. Tam se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů. Podle agentury Reuters plameny zničily několik domů a zranily jednoho hasiče.
Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty dnes v částech Řecka dosáhly 40 stupňů Celsia a meteorologové čekají, že vedra budou příští týden pokračovat.
"Potýkáme se s náročným terénem a přístupem, zatímco se mění směr větru," popsal boj proti požáru ministr pro civilní ochranu Christos Stylianidis.
Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku. Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.
Lesní požáry hoří také na pomezí Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d'Isonzo u slovinských hranic, protože se obávali rozšíření ohně ze slovinské zalesněné oblasti Kras. Podle činitelů na obou stranách hranice se však od soboty situace zlepšila a například Italové dnes hlásili "krocení posledních zbývajících ohnisek".
V oblasti Kras už hoří deset dní a nasazeno bylo 1100 hasičů, kterým pomáhali desítky vojáků, stovky dobrovolníků i kolegové ze zahraničí. V sobotu tam hasiče navštívil slovinský ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Rumunska.
Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, plameny se ale dál šíří například na ostrově Tenerife, kde od čtvrtka zničily skoro 2500 hektarů porostu. Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.
V pevninském Španělsku dnes bylo ještě mnohem tepleji. Podle meteorologické služby Aemet řada stanic zaznamenala čtyřicítky a v obci Fuente Palmera nedaleko Córdoby naměřili rovných 45 stupňů Celsia. Varování před nebezpečně vysokými teplotami vydala agentura Aemet pro jih Španělska i na pondělí. Absolutním teplotním rekordem země je údaj 47,4 stupně zaznamenaný loni v srpnu ve městě Montoro.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.