V Řecku zuří požáry u národního parku Dadia a na Lesbosu

Hasiči v Řecku bojují s desítkami požárů porostu, z nichž největší ničí lesy u národního parku Dadia na severovýchodě země. Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci i vojáci. Nasazeny byly také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini.

Řecko, ilustrační fotografie.

Požáry způsobené suchým a horkým počasím dnes dál zaměstnávaly krizové složky v Itálii a Slovinsku; jejich vysoké riziko trvalo ve Španělsku, kde dnes teplotní maxima vystoupala až ke 45 stupňům.

Řecké úřady za 24 hodin zaznamenaly 141 požárů, ty nejrozsáhlejší jsou aktuálně u parku Dadia v regionu Východní Makedonie a Thrákie, který sousedí s Tureckem, dále na Peloponésu a také na ostrově Lesbos. Tam se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů. Podle agentury Reuters plameny zničily několik domů a zranily jednoho hasiče.

Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty dnes v částech Řecka dosáhly 40 stupňů Celsia a meteorologové čekají, že vedra budou příští týden pokračovat.

"Potýkáme se s náročným terénem a přístupem, zatímco se mění směr větru," popsal boj proti požáru ministr pro civilní ochranu Christos Stylianidis.

Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku. Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.

Lesní požáry hoří také na pomezí Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d'Isonzo u slovinských hranic, protože se obávali rozšíření ohně ze slovinské zalesněné oblasti Kras. Podle činitelů na obou stranách hranice se však od soboty situace zlepšila a například Italové dnes hlásili "krocení posledních zbývajících ohnisek".

V oblasti Kras už hoří deset dní a nasazeno bylo 1100 hasičů, kterým pomáhali desítky vojáků, stovky dobrovolníků i kolegové ze zahraničí. V sobotu tam hasiče navštívil slovinský ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Rumunska.

Ve Španělsku se v posledních několika dnech podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, plameny se ale dál šíří například na ostrově Tenerife, kde od čtvrtka zničily skoro 2500 hektarů porostu. Skoro 600 obyvatel z obce La Guancha a okolních vesnic na severu ostrova se muselo evakuovat. Nasazeno je na 150 hasičů, kteří se ale obávají předpovědí, podle kterých by měly teploty v dalších dnech stoupnout až k 38 stupňům.

V pevninském Španělsku dnes bylo ještě mnohem tepleji. Podle meteorologické služby Aemet řada stanic zaznamenala čtyřicítky a v obci Fuente Palmera nedaleko Córdoby naměřili rovných 45 stupňů Celsia. Varování před nebezpečně vysokými teplotami vydala agentura Aemet pro jih Španělska i na pondělí. Absolutním teplotním rekordem země je údaj 47,4 stupně zaznamenaný loni v srpnu ve městě Montoro.

Večer budou obnoveny dodávky ropy do České republiky

12.08.2022 17:18 Aktualizováno Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

FBI při razii v Trumpově sídle pátrala po dokumentech o jaderných zbraních

12.08.2022 15:43 Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) hledali při pondělní razii v sídle bývalého…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Veřejné budovy v Německu budou v zimě vytápěny na 19 stupňů

12.08.2022 13:44 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy. Může obnovit…

12.08.2022 12:38 Ukrajina potvrdila, že obdržela peníze za tranzit ruské ropy ropovodem Družba. Podle agentury RIA…

Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny se odmítají evakuovat

12.08.2022 12:02 Mnozí obyvatelé východních částí Ukrajiny neposlouchají důrazné výzvy úřadů, aby se z oblasti…

Související:

Nejnovější