Pokuta ve výši až tří milionů rublů (asi 940.000 Kč) či až tříleté vězení bude napříště v Rusku hrozit za veřejné hanobení svatojiřské stužky jako symbolu "ruské vojenské slávy a vítězství sovětského lidu" ve druhé světové válce. V případě hanobení stužky na internetu, anebo pokud se hanobení dopustí skupina osob po předchozím spiknutí, může pachatelům hrozit až pětimilionová pokuta (asi 1,54 milionu Kč) a až pětileté odnětí svobody.
Příslušný zákon podepsal ruský prezident Vladimir Putin a právní normu zveřejnil úřední server, napsal dnes list Kommersant na svém webu.
Ruský zákon, který Putin podepsal, dovoluje podle Kommersantu používat stužku jedině za účelem připomenutí dějin, během vzpomínkových akcí na počest vojenské historie nebo v zájmu vlastenecké a mravní výchovy ruských občanů.
Svatojiřská stužka existovala již v carské říši jako součást nejvyššího vojenského vyznamenání, které zrušili bolševici. Později se ale stužka v těchto barvách objevila na nejběžnější sovětské válečné medaili, kterou měli dostat všichni účastníci bojů proti nacistickému Německu. V roce 2005 začali stužku - z iniciativy státní agentury a studentského spolku - rozdávat na oslavu květnového vítězství sovětské armády nad nacistickým Německem. Nový význam stužka získala poté, co ji přijali za svou Ruskem podporovaní separatisté v Donbasu na východě Ukrajiny.
Právě jako symbol ruského šovinismu a militarismu letos v dubnu černo-oranžové či černo-žluté svatojiřské stužky zakázal parlament v Moldavsku. Zákonodárci postavili stužky mimo zákon v reakci na ruský vpád na Ukrajinu, a to pod hrozbou pokuty, která v přepočtu činí činí nejméně 1100 Kč, anebo 69 hodin obecně prospěšných prací. Zákon přijali poslanci z prozápadního tábora, který vede prezidentka Maia Sanduová, zatímco proruská opozice jednání bojkotovala.
"Stužka začala symbolizovat zvěrstva spáchaná na nevinných lidech. Vojáci agresora nosí tuto stužku, když zabíjejí civilisty," prohlásil jeden z moldavských poslanců.
Rusko opakovaně popřelo, že by na Ukrajině útočilo na civilisty, a přes množící se důkazy odmítá podezření, že by se ruští vojáci dopouštěli válečných zločinů.
Rusko napadlo Ukrajinu před 309 dny, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Invaze si podle odhadů již vyžádala desítky tisíc životů, vojáků i civilistů, a miliony lidí vyhnala z domovů.
Ruští zákonodárci po únorové invazi do sousední země přijali řadu represivních zákonů hrozících drakonickými tresty za odchylky od oficiální linie Kremlu, který válku proti Ukrajině označuje za "speciální vojenskou operaci". Za šíření informací o ruské armádě, které úřady označí za lživé, může hrozit až 15 let vězení.
Tento měsíc ruský soud poslal na 8,5 roku do vězení opozičního politika Ilju Jašina obžalovaného z šíření lživých informací o ruské armádě, protože politik informoval o podezřeních, že se ruští vojáci během okupace ukrajinského města Buča dopustili vražd civilistů.
Jašin byl do svého zatčení jedním z posledních opozičních politiků, kteří zůstali v Rusku a otevřeně kritizovali ruský vpád na Ukrajinu. V létě na základě stejného paragrafu poslal soud na sedm let do vězení moskevského poslance Alexeje Gorinova, který veřejně hovořil o válce proti Ukrajině a o tom, že v ní umírají ukrajinské děti.
Moderátor Marek Eben tvoří s karlovarským filmovým festivalem nerozlučnou dvojici. Přesto jsou momenty, které si rád nechává ujít, například dlouhé večerní party. Nedávno prozradil, proč tomu tak je.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Město Most se ocitlo v šoku po tragickém požáru restaurace, při kterém zahynulo šest lidí a dalších osm utrpělo zranění. K neštěstí došlo za dosud nejasných okolností, přičemž vyšetřovatelé pracují s verzí, že požár mohl způsobit výbuch propanbutanové lahve. Tato hypotéza však zatím nebyla potvrzena, a případ se stále intenzivně vyšetřuje, uvedl server ČT24.
Jana Boušková je přes čtyři dekády šťastně zadaná za kolegu Václava Vydru, který si však se žádostí o ruku dal na čas. Ačkoliv se dali dohromady v 80. letech, přišly zásnuby a sňatek až v novém tisíciletí. Proč to tak trvalo?
Nový výzkum naznačuje, že načasování konzumace kávy může hrát klíčovou roli při snižování rizika předčasného úmrtí a zlepšení zdraví srdce. Studie publikovaná v časopise European Heart Journal ukázala, že pití kávy ráno může být nejprospěšnější, a to bez ohledu na množství vypité kávy nebo další faktory, které by mohly mít vliv.
Ničivé požáry v Los Angeles si nevyžádaly jen desítky lidských životů, ale také zcela změnily osudy mnoha známých tváří. Mezi celebritami, které přišly o své domovy, patří například Mel Gibson, Jeff Bridges nebo Anthony Hopkins.
Výbuch a následný požár v mostecké restauraci U Kojota si vyžádaly životy nejméně šesti lidí a dalších několik osob bylo těžce zraněno. Podle prvních zpráv hasičů byla příčinou výbuchu propanbutanová lahev, která explodovala po převržení ohřívače, což vedlo k rozsáhlému požáru.
Slovenská ikona Zdena Studenková šokovala veřejnost, když odmítla převzít státní vyznamenání od prezidenta Petra Pellegriniho. Sedmdesátiletá herečka tím chtěla poukázat na alarmující stav slovenské kultury, který podle ní nelze ignorovat.
Teploty budou zpočátku příštího týdne během dne klesat pod nulu. Podle ČHMÚ.cz se ale ke konci týdne oteplí a denní maxima vyrostou až na sedm stupňů.
Zpěvák Emanuel Vohnout se od devadesátých let věnuje hudbě a proslavil se například jako imitátor Karla Gotta. Jak vzpomíná na setkání se zesnulým mistrem?
Slovenský raper Patrik "Rytmus" Vrbovský oznámil jedinečný koncert s názvem Symphony Show, který se uskuteční 31. května v košické Steel Aréně. Tento umělecký projekt slibuje nezapomenutelné propojení rapové energie s majestátním zvukem symfonického orchestru, čímž Rytmus posouvá svou tvorbu do nových dimenzí. O plánované události informovala PR manažerka Janka Marczellová.
Dne 11. ledna 2024 zemřel ve věku 88 let uznávaný český dirigent a pedagog Mario Klemens, který zanechal nezapomenutelnou stopu v oblasti filmové hudby a výchovy mladých hudebníků. Upozornil na to web Opera+.