Tisíce lidí dnes přišly uctít památku bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova do Domu odborů v Moskvě, kde se konalo veřejné poslední rozloučení. První a zároveň poslední prezident SSSR, jenž zahájil drastické reformy, které pomohly ukončit studenou válku a které také urychlily rozpad Sovětského svazu, zemřel v úterý ve věku 91 let. Státního pohřbu se mu ovšem nedostalo a současný ruský prezident Vladimir Putin se smutečního obřadu nezúčastnil.
Poslední rozloučení s Gorbačovem, držitelem Nobelovy ceny za mír, se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, na dohled od Kremlu. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR.
Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina. Na místo proudily davy lidí, kteří tam pokládali květiny, než se uklonili, aby Gorbačovovi vzdali hold.
Gorbačovově rodině se poklonilo také několik významných ruských představitelů a osobností ze světa kultury, včetně popové zpěvačky Ally Pugačovové.
Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o další dvě hodiny nad rámec stanovených dvou hodin. Podle skupiny pro lidská práva OVD-Info policie ve frontě před Domem odborů zadržela několik lidí. Někteří z nich měli na sobě přichycený odznáček s nápisem "Ne válce", uvádí OVD-Info.
Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako mírotvorce, který odstranil totalitu a dal jim svobodu. "Chtěl nám dát demokracii a svobodu, a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni," řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, který kdysi s Gorbačovem financoval opozičně zaměřené noviny. "To je velmi nešťastné, ale stále budeme evropskou zemí. Tato část dějin jednou skončí," dodal Gorbačovův blízký přítel. Přišli také liberální opoziční politik Grigorij Javlinskij nebo novinář a další laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov.
Ze současné vládnoucí garnitury se na rozloučení dostavil exprezident Dmitrij Medveděv, který je teď místopředsedou ruské bezpečnostní rady a který se řadí k hlasitým podporovatelům války na Ukrajině. Poté zveřejnil na komunikačním kanálu Telegram příspěvek, v němž odkázal na rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a obvinil Spojené státy a jejich spojence ze snahy zosnovat rozpad Ruska, což označil za "šachovou partii se Smrtí".
Gorbačov byl po smutečním obřadu pohřben v užším kruhu smutečních hostů na Novoděvičím hřbitově po boku své zesnulé manželky Raisy. Když byla jeho rakev spouštěna do hrobu, hrála ruská hymna.
Na Novoděvičím hřbitově bylo pohřbeno mnoho významných ruských osobností. Nachází se tam například hrob spisovatelů Michaila Bulgakova nebo Nikolaje Gogola, je tam i první ruský prezident Boris Jelcin či bývalý sovětský vůdce Nikita Chruščov. Většina ostatních sovětských lídrů byla pohřbena u kremelské zdi.
Gorbačov neměl státní pohřeb. Putin totiž podle médií Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Putin se obřadu nezúčastnil, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova kvůli harmonogramu. Ve čtvrtek nicméně položil u Gorbačovovy rakve květiny. Peskov už dříve řekl, že obřad bude obsahovat prvky státního pohřbu, jako například čestnou stráž, a že stát pomáhal s jeho organizací.
Kvůli ruské invazi na Ukrajinu na pohřeb nepřijeli vrcholní západní představitelé. Vydal se tam ale maďarský premiér Viktor Orbán, který chtěl Gorbačovovi vzdát hold. Rozloučení se zúčastnili také velvyslanci USA, Velké Británie, Německa a dalších západních zemí. Českou republiku zastupovala chargé d'affaires Jana Cimbolincová.
Gorbačova už měsíce před smrtí šokovala ruská invaze na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dva dny před pohřbem řekl Gorbačovův tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval 37 let a naposledy s ním telefonicky hovořil před několika týdny. Gorbačov byl podle něj také v posledních letech zdrcen zhoršujícími se vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.
Michaela Salák na svém Instagramu sdílela velmi osobní a dojemné svědectví o zásadní životní zkoušce, která ji potkala. Ve svém upřímném příspěvku popisuje, že od chvíle, kdy se dozvěděla o své rakovině, uplynuly téměř tři měsíce – tři měsíce, které jí doslova obrátily život naruby.
V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.
Ve věku 96 let dnes dopoledne zemřela herečka Marie Tomášová, jedna z nejvýraznějších osobností českého divadla 20. století. Dlouholetá členka činoherního souboru Národního divadla, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství a nositelka titulu Dáma české kultury odešla tiše, ale zanechala za sebou mimořádný umělecký odkaz. Na facebooku to uvedlo Národní divadlo.
Bývalý britský premiér Boris Johnson (60) a jeho manželka Carrie (37) přivítali na svět své čtvrté společné dítě. V překvapivém příspěvku na Instagramu Carrie oznámila, že dcera Poppy Eliza Josephine Johnson se narodila ve středu 21. května. Podle jejích slov je celá rodina "zcela unešena" a malou holčičku popisuje jako „posledního člena gangu“.
Herečka Marta Dancingerová a profesionální tanečník Martin Prágr, kteří společně zazářili ve 13. řadě oblíbené televizní soutěže StarDance, představují svůj nový projekt – emotivní taneční videoklip s názvem The Game. Videoklip vznikl jako vzpomínka na jejich společné působení v soutěži a zejména na tanec, který jim oběma nejvíce přirostl k srdci – energické a temperamentní paso doble.
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.
Justin Bieber, kdysi idol dívek a světová popová hvězda, znovu vyvolal poprask na sociálních sítích — tentokrát kvůli příspěvku, který se měl zřejmě stát romantickým vyjádřením, ale skončil jako veřejné přiznání staré hádky a nevděku vůči své ženě Hailey.
Herec Tom Cruise se při premiéře nejnovějšího filmu Mission: Impossible — The Final Reckoning v New Yorku dostal do nepříjemné situace.
Hudebník Felix Slováček oslavil v pátek 82. narozeniny, ovšem ne doma a rozhodně ne v radostné náladě. Po nedávném úmrtí dcery Aničky (†29), hospitalizaci manželky Dády Patrasové (69) na psychiatrii a s vědomím, že jeho syn Felix junior (41) zůstal doma s péčí o dvě děti, se Slováček rozhodl oslavit svůj den útěkem z prázdného a smutkem prostoupeného domu. Zamířil na Moravu – konkrétně na slavnost Jízdy králů do Vlčnova, která oficiálně začíná v sobotu.
Známý novinář a autor několika bestsellerů o Donaldu Trumpovi Michael Wolff znovu rozvířil debatu o skutečné podobě vztahu mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií. Ve svém nejnovějším vystoupení v podcastu The Daily Beast tvrdí, že prezidentský pár ve skutečnosti žije odděleně a jejich manželství se zcela vymyká běžnému pojetí partnerského soužití.
Počasí příští týden konečně přinese oteplení. Podle ČHMÚ.cz se ale zároveň objeví přeháňky.
Tom Hardy, britský herec s pověstí tvrdého chlapa i vnitřního básníka, se v novém rozhovoru pro letní číslo Esquire rozpovídal nejen o své aktuální roli v seriálu MobLand, ale také o stárnutí, fyzickém opotřebení a nikdy nenaplněné crossoverové naději fanoušků na setkání Venoma se Spider-Manem.