V Brjanské oblasti na západě Ruska se kdosi pokusil vyhodit do povětří část ropovodu Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropy. O sobotním útoku dnes informoval server Meduza s odvoláním na informační kanál Baza v aplikaci Telegram. Ropovod nicméně poškozen nebyl, ropa neunikla. Podle společnosti Transněfť ropovod funguje normálně.
Útok se odehrál ráno 11.června u vsi Gulevka, ležící asi 40 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Zahřměly tři výbuchy. Poškodily objekty spojené s ropovodem: trafostanici, kabel a jedno potrubí. Poškozen ale nebyl sám ropovod, ropa z něj neunikla, uvedl server, který operuje z lotyšské Rigy vzhledem k zásahům ruských úřadů proti nezávislým médiím.
Ruská státní média citovala prohlášení společnosti Transněfť, podle které firma nezaznamenala výpadky ve fungování ropovodu a přeprava ropy do Evropy oběma větvemi Družby funguje podle harmonogramu.
"Ropovod Družba funguje v normálním režimu. Přeprava ropy pokračuje v souladu s harmonogramem jak přes Bělorusko do Polska, tak do střední Evropu přes Ukrajinu. K výpadkům v dodávkách nedošlo," řekl agentuře TASS mluvčí podniku Igor Ďomin.
TASS dodal, že Družba zajišťuje dodávky ropy pro běloruské rafinerie a přepravu ropy do Evropy. Vede ze Samarské oblasti a za Brjanskem se dělí na dvě větve, severní a jižní, které vedou přes Bělorusko, Polsko a Německo a přes Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko. Transněfť uvádí, že vývoz ropy Družbou loni dosáhl 35,9 milionu tun a v únoru společnost ohlásila plány zvýšit přepravu Družbou na 45,5 milionu tun.
Evropská unie na počátku června definitivně schválila šestý balík sankcí proti Rusku za invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy z rafinerií v jiných zemích EU. Objem takto dovezených paliv by podle textu výjimky neměl překročit hodnoty z posledních pěti let.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci letních prázdnin. Veronika Khek Kubařová ve středu odhalila, že je už několik dní maminkou novorozeného syna. Gratulace se k sympatické herečce jen hrnou.
Kupovali jste v posledních dnech uzená kuřecí stehna? Pokud ano, pak byste měli zkontrolovat, zdali nejde o vadnou šarži od firmy Vodňanská drůbež. Ve výrobku byly zjištěny bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit onemocnění.
V případu předloňské smrti populárního herce Matthewa Perryho nastává další zvrat. Žena, která je jednou z pětice obviněných, souhlasila s přiznáním viny. Informoval o tom web DW. Perry, jehož celosvětově proslavil sitcom Přátelé, zemřel předloni na podzim.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je kromě bezpečnostních záruk pro Ukrajinu nutné pracovat i na dalších protiruských sankcích pro případ, že Moskva nebude chtít válku ukončit. Fiala to uvedl na sociální síti po pondělních jednáních v Bílém domě.
Tropické teploty si dnes podle ČHMÚ.cz užijeme tento týden naposledy. Ve zbylých dnech mohou denní maxima klesnout i po 20 stupňů.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.