V Rusku soud pozastavil práci svazu novinářů kvůli údajné diskreditaci armády

Ruská prokuratura požádala soud o likvidaci svazu novinářů, zřejmě kvůli údajné diskreditaci ruské armády. Informoval o tom dnes list Vedomosti s odvoláním na vyrozumění soudu o přijetí žádosti. Soud prozatím činnost Svazu novinářů a pracovníků médií pozastavil, předběžné slyšení je naplánováno na 13. července, poznamenal nezávislý zpravodajský server Meduza.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Státní zastupitelství podle Vedomosti tvrdí, že svaz využívá informační zdroje na internetu, kde se objevují zprávy "protiprávní povahy". Tím podle prokuratury uskupení porušuje "lidská práva a svobody a způsobuje škody na veřejném pořádku a veřejné bezpečnosti, společnosti a státu."

Důvodem pozastavení činnosti svazu bylo "zveřejnění sdělení obsahujícího nepřesné informace o průběhu zvláštní vojenské operace na ochranu Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky (LNR), jejímž cílem bylo zdiskreditovat použití ruských ozbrojených sil". O jakou konkrétní informaci se jedná, není upřesněno, podotkl web Meduza. DNR a LNR jsou mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary na východě Ukrajiny, které vyhlásily nezávislost v roce 2014 a které Moskva uznala krátce před zahájením své invaze na Ukrajinu.

Svaz novinářů a pracovníků médií založili v Rusku v roce 2016 žurnalisté redakcí RBK, Novaja gazeta, Slon.ru, Mediazona a několika dalších titulů. Vznikl po útoku na pracovníky médií a ochránce lidských práv v březnu 2016, kteří byli na cestě z Ingušska do Grozného, upozorňuje Meduza, podle níž mělo uskupení v roce 2020 kolem 600 aktivních členů, většinou pracovníků nezávislých médií.

Ruští poslanci krátce po ruské invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě. Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako "zvláštní vojenskou operaci" s cílem "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev hovoří o bezdůvodné a neopodstatněné vojenské agresi a opakuje, že pro Rusko nikdy nepředstavoval hrozbu.

V Rusku jsou známy už stovky případů stíhání na základě tohoto nového zákona, podotkla Meduza. Minulý týden moskevský soud poslal na sedm let do vězení městského zastupitele Alexeje Gorinova, který podle něj šířil falešné zprávy o ruské armádě. Gorinov odsoudil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za válku, napsal ruskojazyčný server BBC.

U Trumpa se při prohlídce našly utajované dokumenty

12.08.2022 21:49 Aktualizováno Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pondělí v sídle exprezidenta Donalda Trumpa…

OSN chybí na humanitární aktivity 33 miliard dolarů, nejvíce v historii

12.08.2022 21:25 Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky…

Ukrajinský prezident Zelenskyj si dnes telefonoval s papežem Františkem

12.08.2022 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o…

Dodávka ropy do České republiky je obnovena

12.08.2022 20:54 Aktualizováno Tranzit ropy do České republiky ropovodem Družba byl dnes ve 20:00 obnoven. ČTK to sdělila…

V New Yorku byl pobodán spisovatel Salman Rushdie

12.08.2022 20:34 Aktualizováno Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém…

Indie podporuje princip jedné Číny, je ale proti změně statu quo ohledně…

12.08.2022 18:09 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

V Buči pohřbívají tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

12.08.2022 16:39 V ukrajinském městě Buča tento týden pohřbívali tamní oběti ruské invaze, které nikdo dosud…

Důkazy zpochybňují ruské tvrzení o způsobu zabití válečných zajatců

12.08.2022 15:02 Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci…

Covidová situace na Slovensku se zlepšila. Na podzim ale počet nakažených…

12.08.2022 14:15 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Ukrajina v konfliktu s Ruskem ztrácí naleziště surovin

12.08.2022 14:06 Ukrajina v konfliktu s Ruskem přišla už také o více než 60 procent svých uhelných ložisek, stejně…

Související:

Nejnovější