Ruská prokuratura požádala soud o likvidaci svazu novinářů, zřejmě kvůli údajné diskreditaci ruské armády. Informoval o tom dnes list Vedomosti s odvoláním na vyrozumění soudu o přijetí žádosti. Soud prozatím činnost Svazu novinářů a pracovníků médií pozastavil, předběžné slyšení je naplánováno na 13. července, poznamenal nezávislý zpravodajský server Meduza.
Státní zastupitelství podle Vedomosti tvrdí, že svaz využívá informační zdroje na internetu, kde se objevují zprávy "protiprávní povahy". Tím podle prokuratury uskupení porušuje "lidská práva a svobody a způsobuje škody na veřejném pořádku a veřejné bezpečnosti, společnosti a státu."
Důvodem pozastavení činnosti svazu bylo "zveřejnění sdělení obsahujícího nepřesné informace o průběhu zvláštní vojenské operace na ochranu Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky (LNR), jejímž cílem bylo zdiskreditovat použití ruských ozbrojených sil". O jakou konkrétní informaci se jedná, není upřesněno, podotkl web Meduza. DNR a LNR jsou mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary na východě Ukrajiny, které vyhlásily nezávislost v roce 2014 a které Moskva uznala krátce před zahájením své invaze na Ukrajinu.
Svaz novinářů a pracovníků médií založili v Rusku v roce 2016 žurnalisté redakcí RBK, Novaja gazeta, Slon.ru, Mediazona a několika dalších titulů. Vznikl po útoku na pracovníky médií a ochránce lidských práv v březnu 2016, kteří byli na cestě z Ingušska do Grozného, upozorňuje Meduza, podle níž mělo uskupení v roce 2020 kolem 600 aktivních členů, většinou pracovníků nezávislých médií.
Ruští poslanci krátce po ruské invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě. Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako "zvláštní vojenskou operaci" s cílem "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev hovoří o bezdůvodné a neopodstatněné vojenské agresi a opakuje, že pro Rusko nikdy nepředstavoval hrozbu.
V Rusku jsou známy už stovky případů stíhání na základě tohoto nového zákona, podotkla Meduza. Minulý týden moskevský soud poslal na sedm let do vězení městského zastupitele Alexeje Gorinova, který podle něj šířil falešné zprávy o ruské armádě. Gorinov odsoudil ruský útok na Ukrajinu a označil ho za válku, napsal ruskojazyčný server BBC.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.