V Rusku spadlo letadlo, zemřel v něm šéf wagnerovců Prigožin

Soukromé letadlo, na jehož palubě byl podle seznamu pasažérů i šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, dnes večer havarovalo v ruské Tverské oblasti severně od Moskvy. Zemřelo všech sedm cestujících a tři členové posádky, příčina pádu letadla je předmětem vyšetřování. Uvedl to server Sky News. Informaci o jeho úmrtí potvrdil server Politico.

Jevgenij Prigožin

Na palubě letadla Embraer, které bylo na cestě z Moskvy do Petrohradu, bylo sedm cestujících a tři členové posádky. Letadlo se údajně zřítilo v oblasti Tver severně od Moskvy. "Zahájili jsme vyšetřování havárie letadla Embraer, která se stala dnes večer v Tverské oblasti. Na seznamu cestujících bylo i jméno Jevgenij Prigožin," uvedla ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija.

Prigožin před dvěma dny zveřejnil na sociální síti Telegram video, z nehož se zdálo, že se nachází v Africe. Ani jeden z velkých mediálních serverů jeho pravost ale nedokázal potvrdit. Prigožin na videu drží pušku a je oblečen ve vojenských maskáčích. Za ním stojí pick-up s jedním ozbrojencem na korbě, druhý hlídkuje opodál. "Teplota je plus padesát," líčí oligarcha, zatímco za ním projíždějí dva motocykly, pravděpodobně řízené dalšími žoldnéři. Prohlašuje také, že se nachází v Africe. Svou přítomnost na tomto kontinentu zdůvodnil slovy: "Aby Rusko bylo ještě větší na všech kontinentech a Afrika svobodnější."

[[[{"type":"TELEGRAM_POST","data":{"postId":"vchkogpu\/41173"}}]]]

Podle blogerů, na které upozornil server Politico, stojí za sestřelením letadla samo Rusko. Telegramový kanál Wagner Orchestra zveřejnil fotografii něčeho, co vypadalo jako hořící trosky letadla, a uvedl, že Embraer Legacy 600 byl sestřelen ruskou protivzdušnou obranou.

Známý ruský telegramový kanál VChK-OGPU uvedl, že mezi cestujícími byl také Dmitrij Utkin, ústřední postava wagnerovců a jejich údajný zakladatel. Prokremelský analytik Sergej Markov na svém kanálu na Telegramu uvedl, že "Prigožin je mrtvý. Nikdo nevěří, že jde o nehodu," uvedl napsal.

V samostatném příspěvku uvedl, že Rusko by mohlo zinscenovat vraždu Progžina a Utkina jako teroristický útok Ukrajiny před Dnem nezávislosti. "Všichni nepřátelé Ruska se už radují. Vražda Prigožina je hlavním letošním úspěchem Ukrajiny," napsal Markin.

Podle vyjádření očitých svědků, že byly na obloze slyšet dva výbuchy "připomínající raketovou palbu". "Ozvaly se dva výstřely. Když jsem uslyšel první výbuch, jen jsem zvedl hlavu a vidím, jak létají jiskry," popsal jeden ze svědků pro server VČK-OGPU. K sestřelu letadla údajně měl sloužit rakety S-300.

Záchranáři na místě našli osm těl, upozornil na to nezávislý server Astra na telegramu. Odvolal se na informace ruské agentury RIA Novosti. V ruském vzdušném prostoru se nacházelo i druhé letadlo šéfa wagnerovců.

"O jeho cestujících zatím není nic známo. Toto letadlo dnes letělo z Moskvy do Petrohradu, krátce přistálo a poté odletělo zpět," píše Astra. Podle plánů serveru FlightRadar mělo zítra letět do Baku.

Ruský válečný bloger Rybar upozornil na to, že se skutečně na obloze nad Moskvou nacházelo i druhé Prigožinovo letadlo. "To kroužilo na obloze nad hlavním městem asi půl hodiny a teprve před několika minutami přistálo na jednom z městských letišť."

Rybar míní, že to mohlo být způsobeno tím, že posádka letounu nedostala od letiště povel k přistání. "Zatím nejsou přesné informace o cestujících havarovaného letadla, stejně jako potvrzení, jestli tam byl šéf SVS Wagner a velitelé," doplnil bloger.

Zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov na telegramu uvedl, že podle informací wagnerovců je Prigožin po smrti. V letadle měl sedět také údajný zakladatel wagnerovců Dmitrij Utkin. Wagnerovci podle něj "potvrzují skutečnost smrti Jevgenije Prigožina a Dmitrije Utkina."

Ruský opozičník Mikhail Chodorkovský případné Prigožinovy smrti nelituje. "Prigožin je předposlední osoba, kterou bych oplakával. Dokonce na mou hlavu vypsal odměnu - ale život, jak se zdá, nabral jiný směr. Ale vypadá to, že to, co tu máme, je poslední mimosoudní vražda," vylíčil na sociální síti X.

Server Astra uvedl, že začíná "evakuace" wagnerovců z Běloruska do Ruska. "Podle telegramových kanálů "Brief" a "Honest Detective" bez uvedení zdrojů přiletěl do Běloruska letoun Il-76 ministerstva obrany," píše. Že wagnerovci opouštějí Bělorusko ale vyvrátil ruský válečný bloger Rybar. "Některé kanály také aktivně šíří zprávu o příletu dopravního letounu IL-76 na běloruské letiště Machuliščij, údajně pro odsun stíhaček SVS Wagner ze země. Ještě před vzpourou se přeprava personálu do Afriky a na Blízký východ uskutečňovala buď letadly ministerstva obrany, nebo civilními charterovými lety. A přílet IL-76 do Machulišče s největší pravděpodobností souvisí se cvičením CSTO Interakce-2023, které se uskuteční na začátku září," shrnul bloger. Podle něj wagnerovci IL-76 vůbec ve výbavě nemají.

[[[{"type":"TELEGRAM_POST","data":{"postId":"vchkogpu\/41182"}}]]]

Podle telegramového kanálu 112 zmizelo obchodní letadlo, které se zřítilo nedaleko Tveru, z radarů 26 minut po odletu. V 17.54 hodin letěl Embraer ERJ-135BJ Legacy 600 ze Šeremetěva do Pulkova. V určitém okamžiku letadlo zmizelo z radarů a posádka nereagovala na opakované výzvy dispečera. Letadlo se zřítilo poblíž obce Kuzhenkino a začalo hořet. Tříčlenná posádka a sedm cestujících zemřelo ještě před příjezdem zdravotníků.

Podle telegramového kanálu VČK-OGPU mohl za tragédií stát "dárek" ve formě bomby v krabici od vína. "Údajně existují svědectví, že na poslední chvíli byl na palubu naložen jistý dárek v podobě krabice drahého vína. A nyní se pracuje s verzí, že by tato krabice mohla být bombou. Samotné letadlo (před naložením krabice) bylo pečlivě prohlédnuto, a to i se psy," píše.

"Jevgenij Viktorovič Prigožin, šéf skupiny Wagner, Hrdina Ruska, skutečný vlastenec své vlasti, zemřel v důsledku činů zrádců Ruska. Ale i v pekle bude nejlepší! Sláva Rusku!" napsal telegramový kanála Grey Zone, který je podle nezávislého serveru Astra na wagnerovce přímo napojený. "Těla Prigožina a Utkina byla nalezena a identifikována," píše VČK-OGPU.

"Z trosek havarovaného letadla byla vytažena a identifikována těla vůdců Wagnerovy PMC Jevgenije Prigožina a Dmitrije Utkina," informoval nezávislý analytický účet OSINTdefender na sociální síti X. Informace rovněž podléhá ověření. OSINTdefender je proukrajinský a používá informace z otevřených zdrojů.

Smrt Jevgenije Prigožina potvrdilo Politico, které převzalo informaci od Ruské federální agentury pro leteckou dopravu. Totéž učinila britská stanice BBC, tvrzení agentury tlumočila i americká CNN. Federální agentura potvrdila seznam pasažérů, na kterém figurovali Utkin i Prigožin. Žádný jiný ruský federální úřad informace nepotvrdil.

Na covid se stále umírá, upozornila WHO

12.07.2024 11:48 Každý týden zemře na COVID-19 přibližně 1700 lidí po celém světě, uvedla ve čtvrtek Světová…

Bidenův přeřek. Zelenského představil jako Putina

12.07.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance…

Evropské státy bojkotují Orbána, nepošlou ministry na zasedání

11.07.2024 21:06 Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální…

Rusko plánovalo zavraždit generálního ředitele německého výrobce zbraní

11.07.2024 18:05 Americké tajné služby začátkem letošního roku zjistily, že Rusko plánovalo zavraždit generálního…

Rusko zakázalo další z nezávislých zpravodajských serverů

11.07.2024 15:45 Server Moscow Times je v Rusku od středy oficiálně zakázaný. Od generální prokuratury obdržel…

Polská armáda nic nezastírá. Je třeba se připravovat na plnohodnotnou válku

11.07.2024 09:01 Polsko plánuje v nadcházejících letech výrazně zvýšit počet svých vojáků a zároveň posílá další…

Stoltenberg zdůraznil jedinečnost NATO. USA budou i dál silným partnerem

10.07.2024 19:19 Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil lídrům členských zemí na washingtonském…

NATO si pořídí další rakety Stinger za 700 milionů dolarů

10.07.2024 16:06 NATO nechá vyrobit protiletadlové rakety Stinger v hodnotě přibližně 700 milionů dolarů. Alianční…

Biden oznámil historický dar Ukrajině. Jde o systémy protivzdušné obrany

10.07.2024 09:34 USA a několik dalších členských zemí NATO poskytnou Ukrajině v nadcházejících měsících desítky…

Rusové budou sledovat summit NATO ve Washingtonu, uvedl Peskov

09.07.2024 16:48 Rusko bude s ohledem na údajný protiruský étos NATO a domnělou účast členských zemí aliance v…

Související:

Nejnovější