V šanghajských čtvrtích staví kvůli covidu zátarasy a ploty, aby zablokovali vstup do domů

V několika šanghajských čtvrtích dobrovolníci a zaměstnanci města postavili kovové zátarasy a ploty, aby zablokovali vstup do bytových domů a malých ulic. Mezi obyvateli 25milionové čínské finanční metropole, kde je většina lidí kvůli protikoronavirové uzávěře uvězněna ve svých bytech, vyvolalo opatření pobouření. Informují o tom světové agentury.

Šanghaj

Šanghajská správa podle hospodářského listu Caixin nařídila postavit zátarasy z plechů a ploty z pletiva na několika místech v moderní finanční čtvrti Pchu-tung. Vchody do bytových domů, kde se prokázala nákaza koronavirem, byly podle agentury AP zataraseny, přičemž byl ponechán pouze malý otvor pro protipandemické pracovníky.

Čína dnes informovala o 21.796 nově potvrzených případech komunitního přenosu nákazy covidem-19. Drtivou většinu z nich přitom tvoří bezpříznakové případy v Šanghaji. Mnoho čínských měst a provincií zavedlo nějakou formu uzávěry, jejímž cílem je šíření viru zpomalit.

Nejnovější vlna nákaz, která je poháněna vysoce nakažlivou variantou omikron, se rozšířila v celé zemi, zejména však v Šanghaji. Od začátku epidemie před dvěma měsíci se tam potvrdily statisíce případů nákazy, ale méně než 100 s ní spojených úmrtí. Podle agentury AP je však skutečný počet mrtvých zřejmě vyšší. V Šanghaji úřady oznámily 39 nových úmrtí na covid-19 za poslední den. O den dříve to bylo 12.

Lidé na sociálních sítích zveřejnili videa, které zachycují sobotní rozmístnění nových zátarasů. Někteří uživatelé opatření ostře kritizovali. Hlavní šanghajské dopravní tahy mají podle Caixin zůstat otevřené.

Na jednom z videí, jehož pravost agentura AP ověřila, obyvatelé čtvrti Sü-chuej strhli plot před vchodem do svého domu a hledali pracovníka ostrahy, o němž se domnívali, že měl jeho postavení na svědomí.

Šanghaj používá odstupňovaný systém, v němž jsou čtvrti rozděleny do tří kategorií podle rizika přenosu koronaviru. Ty v první kategorii čelí nejpřísnějším restrikcím a byly cílem nových opatření. Obyvatelům některých z budov ve třetí kategorii je umožněno byty opustit a navštěvovat veřejná místa.

Šanghajský lockdown vzbudil celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města mělo potíže sehnat potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče. V sobotu čínští internetoví cenzoři smazali široce sdílené šestiminutové video, které drastické dopady uzávěry dokumentovalo. V jedné části videa byla slyšet nahrávka z 8. dubna, ve které obyvatelé jednoho šanghajského komplexu křičeli: "Pošlete nám jídlo".

Čínské úřady nadále tvrdí, že strategie nulové tolerance vůči covidu-19 je vzhledem k nízké proočkovanosti osob starších 60 let nejlepším řešením epidemie a že v případě zrušení této politiky by si varianta omikron vyžádala životy mnohem většího počtu lidí.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Témata: Čína

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější