V Seattlu se obávají o zdraví dětí, žalují sociální sítě

Skupina veřejných škol různých úrovní v americkém městě Seattle zažalovala technologické giganty provozující sociální sítě TikTok, Instagram, Facebook, YouTube a Snapchat. Platformy podle nich nesou zodpovědnost za krizi mentálního zdraví mezi mladými lidmi, napsala dnes agentura AP.

Ilustrační fotografie.

"Žalovaná strana úspěšně zneužila zranitelné mozky dospívajících. Desítky milionů studentů v zemi lapila v kolotoči nadměrné konzumace obsahu, který je často škodlivý, cynický a vzbuzuje zášť," stojí v podnětu k okresnímu soudu dlouhém 91 stran, který podal spolek veřejných škol Seattle Public Schools.

Firmy Google, Meta, Snap a TikTok mají podle škol vinu na zhoršení psychického zdraví mladých a na rozvoji negativních jevů, jako jsou úzkosti, deprese, poruchy příjmu potravy a kyberšikana. Školy dále uvádějí, že studenty je těžší učit a že jsou nucené najímat odborníky na psychické zdraví a poskytovat učitelům zvláštní školení o sociálních sítích.

"Do vytvoření bezpečného prostředí pro děti na všech našich platformách jsme hodně investovali. Máme silné ochranné prvky, které zajišťují jejich duševní pohodu," řekl AP José Castaneda, mluvčí Googlu, který vlastní síť YouTube. Společnost Snap v prohlášení uvedla, že "bude nadále pokračovat ve snahách, aby jejich platforma (Snapchat) byla bezpečná a 'snapchatteři' měli přístup ke zdrojům, které jim pomohou zdolat výzvy v oblasti mentálního zdraví, kterým mladí lidé dnes čelí". Meta a TikTok zatím podle AP nereagovaly na žádosti o komentář k žalobě.

Seattle Public Schools uvádí, že podle jejich průzkumu mezi lety 2009 a 2019 o 30 procent narostl počet dětí, které "cítí smutek nebo beznaděj téměř každý den po dva nebo víc týdnů v kuse", což u nich vedlo k tomu, že přestaly dělat některé běžné činnosti.

Ve Spojených státech se na soud z podobných příčin obrátily už stovky rodin, které tvrdí, že jejich děti trpí vlivem sociálních sítí, píše AP.

V roce 2021 whistleblowerka z tehdejší společnosti Facebook Frances Haugenová zveřejnila dokumenty o interní studii, která prokázala, že společnost věděla, že Instagram má negativní dopad na teenagery v tom smyslu, že pokřivuje jejich náhled na vlastní tělo a zvyšuje pravděpodobnost vzniku poruch příjmu potravy a sebevražedných myšlenek. Haugenová řekla, že platforma dává přednost zisku před bezpečností a že zmíněný výzkum ukryla před vlastními investory i veřejností.

Školy sdružené v Seattle Public Schools požadují po soudu, aby technologickým firmám nařídil zastavit činnost, která negativně působí na veřejnost, nahradit způsobené škody a uhradit zvláštní výdaje škol.

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější