V separatistické republice na východě Ukrajiny zemřel britský občan

V separatistické Doněcké lidové republice (DNR) 10. července na následky chronického onemocnění zemřel vězněný britský občan Paul Urey, uvedla agentura TASS s odvoláním na ombudsmanku neuznávané republiky. Ruská agentura Brita za žoldnéře, jeho dcery ovšem před časem v televizi Sky News řekly, že v oblasti bojů působil jako dobrovolný humanitární pracovník.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že zpráva o Ureyho úmrtí je znepokojivá, a vyjádřil podporu jeho rodině a přátelům.

"Zemřel 10. července v důsledku své diagnózy a stresu," cituje TASS ombudsmanku DNR Darju Morozovovou.

Urey byl zajat 25. dubna na kontrolním stanovišti nedaleko Záporoží spolu s dalším britským dobrovolníkem Dylanem Healeym. Snažili se pomoci evakuovat jistou rodinu z vesnice na jihovýchod od Záporoží. Ureyho matka tehdy stanici BBC řekla, že si dělá obrovské starosti kvůli stavu svého syna, který má diabetes a potřebuje inzulin.

Podle Morozovové se při první lékařské prohlídce ukázalo, že Urey trpí různými chronickými chorobami. Kromě diabetu šlo také o potíže se srdcem a ledvinami, měl problémy s dýcháním. Byl prý navíc ve špatném psychickém stavu. "Nehledě na závažnost údajného zločinu byla Paulu Ureymu poskytnuta odpovídající lékařská pomoc," tvrdí ombudsmanka podle TASS.

Britské ministerstvo zahraničí se obrátilo na vlády Ukrajiny a Ruska s žádostí, aby urychleně vyjasnily zprávy o Ureyho úmrtí, píše BBC. Úřad si také předvolal ruského velvyslance Andreje Kelina, aby vyjádřil "hluboké znepokojení" nad zprávami o smrti britského humanitárního pracovníka.

"Jsem šokována zprávami o smrti britského humanitárního pracovníka Paula Ureyho, který byl ve vazbě ruského zmocněnce na Ukrajině. Rusko za to musí nést plnou odpovědnost," uvedla ministryně zahraničí Liz Trussová. "Odpovědné osoby budou pohnány k odpovědnosti," dodala.

Pětačtyřicetiletý muž spolupracoval s nevládní organizací Presidium Network. V minulosti působil osm let v Afghánistánu.

Ruská média začátkem tohoto měsíce uvedla, že Dylan Healey byl v DNR obviněn z "žoldnéřské činnosti".

Soud v DNR, ovládané proruskými separatisty, v červnu odsoudil k trestu smrti dva britské občany a jednoho Maročana. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců. Krok vyvolal pobouření Británie i dalších západních zemí, které proruské státečky ani jejich soudy neuznávají. Všichni odsouzení se odvolali.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější