V sirupu byla látka do nemrznoucí směsi, 19 uzbeckých dětí zemřelo

V Uzbekistánu zemřelo 19 dětí, které užívaly sirup proti kašli od indické firmy Marion Biotech, informovala agentura Reuters. Uzbecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podle předběžných testů obsahoval sirup toxickou látku ethylenglykol, která se běžně používá do nemrznoucích směsí. Indické ministerstvo zdravotnictví je podle dnešního vyjádření kvůli tomu v kontaktu s Uzbekistánem od 27. prosince.

Ilustrační fotografie.

Uzbecké ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že nejméně 18 dětí ve městě Samarkand zemřelo po požití sirupu vyrobeného indickým výrobcem léků. Dnes uzbecký zpravodajský web report.uz s odvoláním na regionální prokuraturu informoval o dalším úmrtí ročního dítěte.

Děti užívaly sirup Dok-1 Max bez lékařského předpisu, dodalo ministerstvo, které citoval zpravodajský server BBC News. Dávky, které děti braly, navíc překračovaly množství stanovené pro malé pacienty.

Zpráva uzbeckého ministerstva přichází několik týdnů poté, co africký stát Gambie spojil úmrtí nejméně 70 svých dětí se sirupem proti kašli, který vyrobila jiná indická firma.

V závodě firmy Marion Biotech ve městě Noida byla podle indického ministerstva provedena inspekce. Vzorky sirupu, jež byly odebrány z výrobních prostor, se testují. Ministerstvo také přislíbilo další opatření, která budou přijata na základě inspekční správy.

Uzbecké ministerstvo také uvedlo, že po prošetření záležitosti bylo propuštěno sedm zaměstnanců a proti některým odborníkům byla přijata "disciplinární opatření". Podle serveru report.uz bylo zatčeno několik osob zapojených do registrace, dovozu a prodeje léku. Tablety a sirupy Dok-1 Max byly rovněž staženy ze všech lékáren v Uzbekistánu.

Indická tisková agentura ANI informovala, že společnost Marion Biotech dočasně výrobu sirupu zastavila. Webové stránky firmy jsou nyní mimo provoz, ale podle stránek na síti LinkedIn byla firma založena v roce 1999 a její produkty jsou "důvěrně známé zákazníkům v zemích Střední Asie, Střední a Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a Afriky".

V Indii se vyrábí asi třetina léků, které se ve světě prodají. Většinou jsou to generika, tedy kopie značkových léků, kterým skončila patentová ochrana. Země je domovem jedněch z nejrychleji se rozvíjejících farmaceutických firem. Vysloužila si přezdívku "světová lékárna" a naplňuje většinu zdravotních potřeb rozvojových zemí.

Témata: Uzbekistán | děti

Blinken a Stoltenberg jednali o Ukrajině, Rusko podle nich nechce…

08.02.2023 21:57 Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka…

V Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce, obětí zemětřesení je přes 12…

08.02.2023 21:24 Aktualizováno Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho…

Do jeslí u kanadského Montrealu narazil autobus, dvě děti zemřely

08.02.2023 20:33 Aktualizováno Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko…

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry EU

08.02.2023 19:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské…

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí s covidem-19 se výrazně snížil

08.02.2023 19:29 Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc…

Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu

08.02.2023 18:35 Aktualizováno Veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu škodí jednotnému postoji Západu a slouží ruské…

Zelenskyj je v Británii, na letišti ho uvítal premiér Sunak

08.02.2023 17:48 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na…

Senát by měl podle Fischera označit Rusko za hrozbu pro bezpečnost světa

08.02.2023 14:04 Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za…

Erdogan je v oblastech zasažených zemětřesením, lidé kritizují pomalou…

08.02.2023 11:43 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela…

Biden měl poselství o stavu unie. Mluvil o pokroku a potřebě spolupráce

08.02.2023 10:02 Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po…

Související:

Nejnovější