Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážpu, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.
Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.
Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.
V přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v Česku za posledních sedm dní zaznamenáno 117 případů infekce, před týdnem byla sedmidenní incidence na 136 případech. Nejvíce se nákaza šíří v Praze se 154 potvrzenými případy. Následuje Moravskoslezský kraj, kde incidenční číslo činí 123. Naopak nejlépe je na tom Vysočina s 84 případy na 100.000 lidí za poslední týden. Incidenční číslo nižší než 100 vykazují ještě Liberecký, Jihočeský a Plzeňský kraj.
Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. V polovině letních prázdnin se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly třetí týden po sobě, poprvé mírně vzrostly až tento víkend.
Proti závažnému průběhu onemocnění podle odborníků chrání očkování, zájem o vakcíny proti koronaviru ale zatím není vysoký. V sobotu se podle údajů ministerstva nechalo očkovat 314 lidí, o 253 méně než minulý týden. Většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro první či druhou posilující dávku vakcíny. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud necelých 6,89 milionu lidí. Posilujících dávek zdravotníci aplikovali zhruba 4,36 milionu. Zatím se očkuje bez předchozí registrace, kterou ministerstvo zdravotnictví spustí v pondělí.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl v tomto týdnu čtyři miliony. Dalších víc než 295.000 případů připadá na opakovanou nákazu. Od začátku epidemie zemřelo s prokázaným covidem v Česku 40.641 lidí, od začátku týdne bylo úmrtí zatím 49.
Česko čeká na konci prvního zářijového týdne zatmění Měsíce, ale na zajímavý světelný úkaz by podle některých tvrzení mělo dojít už v následujících hodinách. V Evropě má být k vidění polární záře.
Bruce Willis se v posledních letech ztratil lidem z očí, důvody jsou dobře známé. Manželka slavného herce otevřeně mluví o tom, jak na tom je. Nejnověji prozradila, že Willis nežije s nejbližšími pod jednou střechou. Pořádně to poté schytala.
Václav Vydra prozradil novinky o zdraví Jany Bouškové, o které máme v posledních měsících informace právě jen od manžela. Boušková se totiž potýkala s vážnými zdravotními problémy. Nyní to ale pomalu začíná vypadat na obrat k lepšímu.
Zemřel Ladislav Winkelbauer, jeden z nechvalně známých vrahů z 90. let minulého století. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Muž, který zavraždil expartnerku s jejím partnerem, si odseděl celkem 17 let.
V početné rodině Agáty Hanychové došlo k další významné události, kterou se influencerka pochlubila svým fanouškům. Oženil se její bratr, ale nešlo o národu známého sourozence. Svatbu měl další potomek Agátina otce Jakub Hanych.
Dvacet osob se muselo v neděli evakuovat z hořícího autobusu na Pražském okruhu, který bylo nutné v místě zásahu záchranných složek uzavřít. V péči záchranářů skončil pouze řidič dopravního prostředku.
Českou filmařskou obec zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel kameraman a fotograf František Němec. O úmrtí informovala jeho rodina.
Dneškem začíná meteorologický podzim, ale počasí tomu v úvodu prvního zářijového týdne odpovídat nebude. Následné ochlazení navíc nebude mít dlouhého trvání, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ivana Jirešová už se letos jednou strachovala o dceru Sofii, když se před několika měsíci pohřešovala. Nadaná herečka nyní konečně promluvila a například prozradila, co momentálně dělá.
Celní politika administrativy současného amerického prezidenta Donalda Trumpa má vliv i na odesílání některých zásilek z Česka do Spojených států amerických. Upozornila na to Česká pošta, která už před několika dny pozastavila příjem některých zásilek.
Michal Hrůza slaví právě dnes 54. narozeniny a i po vážném úrazu hlavy pokračuje ve veleúspěšné hudební kariéře. Nastaly v ní i jiné dramatické okamžiky, například když odcházel z úspěšné kapely. Proč k tomu vlastně došlo?
Zítra poprvé po dvouměsíčních letních prázdninách usednou školáci do lavic v novém školním roce 2025/26. Mnohé děti se nepochybně budou hned od prvního dne těšit na další volno. Počkají si do konce října, vyplývá z informací uvedených na webu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.