V Temelíně vznikne do roku 2032 malý modulární reaktor

V jaderné elektrárně Temelín vznikne jihočeský jaderný park. Bude tam malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes řekl, že reaktor by mohl být hotový do roku 2032. Podle premiéra posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohroženou válkou na Ukrajině.

Jaderná elektrárna Temelín.

Fiala, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) dnes podepsali smlouvu o vzniku společnosti South Bohemian Nuclear Park. Dalším z partnerů bude Ústav jaderného výzkumu Řež. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo neuvedl.

"Jihočeský jaderný park pokládám v kontextu dnešní situace v Evropě za mimořádně důležitý krok. Budeme si letošní rok pamatovat jako přelomový. Válka na Ukrajině otřásla mezinárodním pořádkem a v neposlední řadě nám (rok) ukázal, jak moc nás poškozuje závislost na surovinách z rizikových zemí. Celá Evropa byla donucena radikálně přehodnotit své energetické plány," řekl premiér. Jak doplnil, vláda se snaží posílit českou energetickou bezpečnost a nezávislost, získávat co nejvíc elektřiny z obnovitelných zdrojů a z jádra. Podporujeme také stavbu malých modulárních reaktorů.

Již na jaře vyčlenil ČEZ v Temelíně prostor, kde by mohl vzniknout první malý modulární reaktor v zemi. ČEZ o tom také informoval americké společnosti NuScale, GE Hitachi i Holtec International. S firmami má ČEZ podepsanou smlouvu o spolupráci. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že technologie malých modulárních reaktorů se v posledních letech výrazně vyvinuly.

"Ve světě existuje sedm firem, které se zabývají přípravou takových projektů. Se všemi jsme ve velmi čilé komunikaci, máme s nimi podepsaná memoranda o spolupráci. První instalace do provozu by měly uvést před rokem 2030. Máme pocit, že tyto technologie budou přelomové. Hodí se jako doplnění velkých tlakovodních reaktorů, obzvlášť do lokalit, kde byly uhelné elektrárny, které budou končit, (do lokalit), kde jsou plynové elektrárny," řekl Beneš.

Malé modulární reaktory jsou podle něj skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory. Malý reaktor v Temelíně by podle něj mohl být hotový v letech 2032 až 2035.

"Výhoda je v tom, že česká energetika potřebuje být bezpečná, nezávislá, cenově udržitelná a díky svým přírodním podmínkám má jenom dvě možnosti, aby to naplnila, a to je jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Jaderné zdroje nám zajistí nezávislost na ruském plynu a možnost odejít od uhlí, které je z ekologického hlediska dlouhodobě neudržitelné. Potřebujeme významně rozvinout českou jadernou energetiku, a to nejen ve dvou tradičních lokalitách (Temelín, Dukovany), ale například v severních Čechách a tam, kde máme dnes uhelné elektrárny," řekl Beneš.

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že Temelín je jedinou lokalitou, která je zatím schválená pro stavbu malého modulárního reaktoru. Řekl, že podobné projekty se chystají v Kanadě nebo USA. "V den, kdy prezident Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci, je třeba si uvědomit, že zdroje dávají národu svobodu," řekl Kuba. Míní, že v budoucnu by modulární reaktory mohlo mít každé větší město, jež nyní provozuje teplárnu či elektrárnu. Města by mohla stavbu reaktorů také zčásti platit. Hejtman by si přál, aby se na jihu Čech vzdělávali operátoři těchto reaktorů z celé Evropy.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických.

Témata: JE Temelín

Odbory: Škoda Auto pokračuje v rušení směn ve výrobě

06.10.2022 10:03 Automobilka Škoda Auto pokračuje s rušením směn ve výrobě. Některé směny se ruší v hlavním výrobním…

Musk se s Twitterem stále nedohodli na ukončení soudního sporu

05.10.2022 17:12 Miliardář Elon Musk a americká internetová společnost Twitter se ještě nedohodli na ukončení…

Dědička impéria PPF Renáta Kellnerová je nadále nejbohatším člověkem v…

05.10.2022 10:58 Aktualizováno Nejbohatší v Česku je dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem za 382,9 miliardy…

Průměrná úroková sazba hypoték podruhé v řadě mírně klesla

05.10.2022 08:14 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem října činila 6,20 procenta a za poslední měsíc klesla o 0…

Musk má opět navrhovat koupi Twitteru za původně dohodnutých podmínek

04.10.2022 19:25 Americký miliardář Elon Musk navrhl, že koupí internetovou společnost Twitter za původně dohodnutou…

Další pivovary zvyšují ceny. Zdraží Budvar i Primátor

04.10.2022 16:17 Budějovický Budvar zdraží od 1. listopadu pivo na českém trhu v průměru o deset procent. Půllitr…

Díky nižší poptávce po plynu se podle Trafigury Evropa může vyhnout…

04.10.2022 16:09 Díky známkám slabší poptávky po plynu a solidní úrovni jeho zásob se Evropa v zimě může vyhnout…

Ukrajinská ekonomika kvůli ruské invazi letos klesne o 35 procent

04.10.2022 15:38 Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent…

Meziroční růst výrobních cen v eurozóně stoupl na rekordních 43,3 procenta

04.10.2022 14:46 Meziroční tempo růstu výrobních cen v eurozóně v srpnu zrychlilo a výrobní inflace vystoupila z…

Současná energetická krize je podle šéfa ABB pro český průmysl přelomovou…

04.10.2022 14:05 Současnou situaci v českém průmyslu, na který tvrdě dopadá energetická krize, považuje generální…

Související:

Nejnovější