Z budovy Kapitolu v americkém státě Tennessee dnes odstranili sochu konfederačního generála Nathana Bedforda Forresta, který ve své době také vedl rasistickou organizaci Ku Klux Klan. Ve státní budově byla socha na čestném místě od roku 1978, zhruba stejně dlouho se také vedly spory o její patřičnost. Někteří navrhovali opatřit sochu informační tabulkou s vysvětlujícím historickým kontextem, jiní, včetně republikánského guvernéra Billa Leeho, byli pro přemístění sochy do nedalekého státního muzea, což se právě dnes stalo, píše AP.
Forrest byl generál jezdectva v dobách Konfederace, před americkou občanskou válkou zbohatnul jako obchodník s otroky a majitel plantáží. Později byl lídrem Ku Klux Klanu, jenž v jižanských státech terorizoval černošské obyvatelstvo.
O odstranění sochy se vedly vleklé spory, při čtvrtečním závěrečném hlasování pro její odstranění hlasovalo pět členů příslušného výboru, dva se postavili proti.
"Odstranění sochy Nathana Bedforda Forresta z čestného místa v kapitolu státu Tennessee je symbolem pro tolik potřebné usmíření. Nepochybně máme ještě dost práce, abychom dosáhli rovnosti a spravedlnosti pro všechny lidi, ale dnešní hlasování ukazuje, že pokrok je možný," řekla senátorka Raumesh Akbariová, černošská demokratická zákonodárkyně z Memphisu.
Do státního muzea se dnes přesunuly také busty unionistického námořního admirála Davida Farraguta a námořního admirála Spojených států Alberta Gleavese, což bylo součástí dohody o nevystavování soch vojevůdců v budově Kapitolu.
Konfederované státy americké tvořilo společenství jižanských států, které se v roce 1861 odtrhly od zbytku unie. Učinily tak z velké části kvůli sporu o otázku otroctví, které chtěly zachovat. Konflikt vyústil v krvavou občanskou válku, která skončila o čtyři roky později porážkou Konfederace a formálním zrušením otroctví.
O symboly Konfederace se v USA v posledních letech vede řada sporů, které loni ještě vyhrotily demonstrace proti rasismu vyvolané zabitím černocha George Floyda v Minneapolis. Protestující v řadě měst ničili sochy představitelů Konfederace, zákonodárci začali jednat o jejich odstranění z budovy Kongresu.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.