Přibližně 90 tun metanu za hodinu unikalo v lednu z uhelného dolu Raspadskaja na ruské Sibiři. Podle dnešní zprávy listu The Guardian to vyplývá z dat monitorovací společnosti GHGSat, která sídlí v Kanadě a využívá ke sledování komerční satelity. Podle deníku se mohlo jednat o největší únik metanu na světě.
V poslední době se zdá, že plyn uniká pomaleji, asi třetinovým tempem. V nejhorší fázi v lednu, kdy byl poprvé zjištěn zdroj, důl vypouštěl do ovzduší tolik emisí jako pět uhelných elektráren, napsal The Guardian. Experti navíc předpokládají, že metan se z dolu šířil již šest měsíců před lednovým odhalením.
Společnost GHGSat, začala se satelitním monitorováním v roce 2016. Uvedla, že lednový únik z dolu Raspadskaja v ruské Kemerovské oblasti byl asi o 50 procent větší než úniky metanu, které doposud firma naměřila. Společnost se ve skutečnosti domnívá, že tento únik je vůbec největší, jaký byl zaznamenán z jediného zdroje.
Metan je významný skleníkový plyn a Rusko patří k jeho největším producentům. "Zásadní snížení emisí metanu je jediným jistým způsobem, jak omezit růst teplot a zabránit klimatickým změnám. Přesto však máme každý měsíc nové důkazy o tom, že Rusko skrývá ty největší a nejničivější úniky metanu. (Ruský prezident Vladimir) Putin se je zoufale snaží zatajit, aby mohl dál profitovat z prodeje ruského uhlí, ropy a plynu a financovat svůj válečný režim," prohlásil Paul Bledsoe, který působil jako poradce amerického exprezidenta Billa Clintona.
Všechny podzemní uhelné doly produkují metan, který když se nahromadí, může explodovat. K nejtragičtějším neštěstím v ruských dolech patří výbuch metanu právě v dole Raspadskaja v květnu 2010, který si vyžádal téměř sedm desítek obětí a přes 100 zraněných.
Někdy se u metanu přistupuje z bezpečnostních důvodů k jeho cílenému vypouštění, plyn ale lze také zachytávat.
Na klimatickém summitu loni v Glasgow více než 100 zemí souhlasilo, že sníží své emise metanu, Rusko mezi nimi ale nebylo.
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.
Celý svět se v uplynulém týdnu přesvědčil o tom, jak blízcí si stále jsou Britové a Američané. Král Karel III. zavítal i s manželkou Camillou do Spojených států amerických. Teď už víme, jak si návštěvu v zámoří užili.