Podnik zaměřený na pokročilou jadernou energii založený miliardářem Billem Gatesem TerraPower postaví experimentální jadernou elektrárnu s reaktorem chlazeným sodíkem ve Wyomingu. Projekt v hodnotě čtyř miliard USD (89,2 miliardy Kč) bude z poloviny financovat americká vláda a elektrárna vznikne v místě, kde bude v roce 2025 uzavřena uhelná elektrárna, napsala agentura Reuters.
V závislosti na udělení povolení by elektrárna o výkonu 345 megawattů měla být otevřena v roce 2028, což je termín stanovený Kongresem. Dodávat elektřinu by mohla zhruba 250.000 domácnostem.
Spojené státy soupeří ve vývoji vyspělých jaderných reaktorů s Čínou a Ruskem, které rovněž doufají, že se jim podaří postavit a vyvážet vyspělé reaktory. Tyto reaktory mají být menší, než tradiční, a teoreticky je bude možné stavět v odlehlých místech. Reaktor firmy TerraPower nazývaný Natrium má používat uran obohacený až na 20 procent, což je mnohem vyšší úroveň, než má jaderné palivo v současnosti.
Někteří odborníci na jadernou energetiku uvádějí, že vysoce obohacené palivo by mohlo být atraktivním cílem pro různé militantní skupiny, které budou chtít vytvořit jadernou zbraň. Zastánci moderních reaktorů však uvádějí, že tyto elektrárny jsou bezpečnější a vytvářejí méně odpadu.
Gates původně doufal, že postaví experimentální jadernou elektrárnu blízko Pekingu ve spolupráci se státní čínskou firmou China National Nuclear. TerraPower však byla nucena najít si nové partnery poté, co vláda Donalda Trumpa omezila jaderné dohody s Čínou. Současným partnerem je GE Hitachi Nuclear Energy.
Ve Wyomingu se těží nejvíce uhlí v USA. Projekt má po dobu výstavby zaměstnat 2000 lidí a po zahájení provozu v elektrárně najde práci 250 lidí.
Reaktor elektrárny je chlazen sodíkem. Zastánci projektu tvrdí, že bude výkonnější, bezpečnější a levnější, než tradiční jaderná energetika. Vlastnosti sodíku při přenosu tepla umožní, aby elektrárna byla chlazená vzduchem. Bude tak moci být rychle odstavena v případě nouze a absence nouzových generátorů a čerpadel sníží náklady, dodal generální ředitel TerraPower Chris Levesque.
Jiní jsou skeptičtí ohledně výhod chlazení pomocí sodíku ve srovnání s vodou používanou v běžných jaderných reaktorech. "Použití kapalného sodíku má mnoho problémů. Je to velmi těkavý materiál, který se může vznítit, pokud je vystaven působení vzduchu nebo vody," uvedl ředitel pro bezpečnost jaderné energetiky v neziskové organizaci na ochranu vědy Union of Concerned Sicentists Edwin Lyman. Země experimentují s rychlými reaktory chlazenými sodíkem již několik desetiletí, ale pouze Rusko uvedlo takový reaktor do provozu ve velkém měřítku, upozorni Lyman.
"Upřímně řečeno nechápu tu motivaci," řekla Lyman agentuře AP. "Jsou zde lidé, kteří jsou jejími silnými zastánci a tak trochu vyhráli tím, že přesvědčili Billa Gatese, že je dobré se touto technologií zabývat," prohlásil.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.