V USA se během vlny omikronu zvýšila úmrtnost mezi lidmi staršími 65 let

Úmrtnost seniorů na covid-19 byla v USA loni nižší než při předchozích vlnách epidemie. S variantou omikron a snižující se imunitou ale letos v této věkové skupině úmrtí znovu začalo přibývat.

Ilustrační fotografie.

Podle deníku The New York Times je to důsledek prodlužování doby od posledního očkování a také schopnosti této varianty obejít imunitní obranu. Údaj o rostoucích úmrtích ve skupině Američanů starších 65 let popírá dosavadní poznatky o relativní mírnosti omikronu.

Za čtyři měsíce vlny omikronu zemřelo téměř tolik Američanů starších 65 let jako za půl roku v době vlny varianty delta, která způsobovala těžší symptomy.

Celkově úmrtí na covid-19 v USA ubývá, ale velkou část mrtvých tvoří senioři.

"To není pouze pandemie neočkovaných. Starší dospělí stále čelí vysokému riziku, a to i ti se základní sadou očkování," sdělil Andrew Stokes z Bostonské univerzity.

Covid-19 vždy zabíjel více starší lidi, ale letos se poměr mrtvých v této věkové skupině zvýšil nejvíce od doby, kdy se začalo očkovat. Americká administrativa kvůli tomu v posledních týdnech začala vyzývat občany starší 50 let, aby si nechali dát druhou posilující dávku vakcíny, a zavedla novou formu distribuce antivirálních léků.

V mnoha částech USA ale podle lékařů převažuje dezorganizace, starší pacienti podle nich často neřídí auto nebo se nepřipojují na internet, takže se k antivirotikům dostávají složitě.

V celé zemi počet úmrtí na covid-19 v posledních týdnech poklesl na průměrných 400 denně. Mezi seniory a mladými se však úmrtnost zvýšila. Mezi Američany středního věku byla vysoká loni v létě a na podzim a v této skupině je nyní značná imunitní ochrana.

Novou hrozbu mohou přinést subvarianty omikronu. Mezi mladými lidmi je málo těch, jež je nutné hospitalizovat, mezi lidmi nad 70 let na severovýchodě země to v zimě byla třetina.

"Myslím, že budeme svědky zvýšené úmrtnosti, pro starší lidi bude s klesající imunitou narůstat riziko," řekla Sharon Inouyeová z lékařské fakulty Harvardovy univerzity.

Ve skupině nad 65 let není v USA očkováno 13 procent lidí, tři procenta lidí v této skupině dostala jenom jednu dávku vakcín firem Moderna nebo Pfizer a 14 procent má dvě, ale ne posilovací dávku.

Ministři B9 začali jednat o dopadech války na NATO

30.03.2023 22:18 Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na…

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Související:

Nejnovější