Ve státě Florida dnes začal proces, v němž soudní porota rozhodne, zda uložit trest smrti pachateli jednoho z nejhorších střeleckých útoků na školách v dějinách Spojených států. Nikolas Cruz se u soudu již přiznal, že v roce 2018 zabil 14 studentů a tři pracovníky střední školy ve městě Parkland.
Dvanáct porotců nyní určí, zda 23letého muže poslat na doživotí do vězení, nebo na smrt. Proces by mohl trvat několik měsíců.
Podle agentury AP ještě do rukou soudní poroty v USA nikdy nedospěla masová střelba s tolika oběťmi, jako byl masakr z Parklandu. Dalších devět střelců, kteří pozabíjeli 17 a více obětí, během útoku nebo těsně po něm umřelo. Mladík obžalovaný za útok v texaském El Pasu, při kterém v roce 2019 přišlo o život 23 lidí, stále na soudní proces čeká.
Cruz se loni na podzim u soudu přiznal k 17násobné vraždě a nesouhlasí pouze s trestem smrti, který navrhla prokuratura. Jedinou alternativou je doživotí bez nároku na podmínečné propuštění, které by padlo v případě, že se porotci u žádné ze 17 vražd neshodnou na uložení nejvyššího trestu.
Očekává se, že proces potrvá asi čtyři měsíce. U jeho zahájení bylo v soudní síni asi 50 příbuzných obětí. Zda někdo přišel podpořit Cruze, vyjma jeho právníků, nebylo ihned jasné. Obě strany dostaly maximálně 90 minut na úvodní řeči, poté začne prokuratura předvolávat první svědky.
"Chladný, vypočítavý, manipulativní a smrtící," popsal státní zástupce Mike Satz pachatele Cruze. Ten tři dny před útokem na střední školu nahrál video, v němž uvádí, že jeho cílem je zabít alespoň 20 lidí a že se toho "nemůže dočkat". V budově Marjorie Stoneman Douglas High School pak podle vyšetřovatelů s puškou typu AR-15 procházel třídy a chodby a někdy se vracel ke zraněným, aby je dalšími výstřely usmrtil.
Loni Cruz soudu sdělil, že svého činu velmi lituje. Jeho útok tehdy zůstával třetím nejhorším případem střelby na školách v dějinách USA, po masakrech na základní škole v Newtownu v Connecticutu a na Virginském polytechnickém institutu. Letos v květnu smutný výčet rozšířila střelba na základní škole v texaském Uvalde, kde 18letý útočník postřílel 19 dětí a dvě učitelky.
Česko v minulém týdnu zaskočila zpráva o rozpadu manželství někdejšího fotbalového brankáře Petra Čecha. S manželkou Martinou byl přes čtvrtstoletí, ona mu stála po boku v nejtěžších chvílích jeho života, když utrpěl vážné zranění. V posledních letech už prý láska z jejich vztahu vyprchala.
Izrael naznačil, že poslední návrh příměří, s nímž souhlasí palestinské hnutí Hamás, nepřijme. Aby souhlasil s klidem zbraní, požaduje propuštění všech 50 zbývajících rukojmích, ať už jsou naživu nebo po smrti.
Agáta Hanychová asi nebude na tento víkend vzpomínat úplně v dobrém. Užívá si sice pobyt v zahraničí, ale byla tam svědkem tragédie. Prozradila to na instagramovém profilu. Italská média odhalila, co se přesně na pláži, kde se influencerka nacházela, stalo.
Jízdou vozidla, které nemá na dálnici co dělat, se od úterý zabývají středočeští policisté. Na sociálních sítích se totiž objevily záběry formule, která jela po dálnici D4.
Na pátek připadají nedožité 30. narozeniny Aničky Slováčkové, která si před dubnovou smrtí jistě přála, aby se z problémů dostala alespoň její maminka Dáda Patrasová. Podle nejnovějšího vyjádření Felixe Slováčka se to ale vůbec nedaří.
Čtvrteční počasí se oproti předchozím dnům projeví alespoň na některých místech změnou. Meteorologové očekávají srážky, výjimečně se mohou vyskytnout i bouřky. Poklesnou také nejvyšší teploty.
Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) ve středu v kavárně Louvre na pražské Národní třídě odstartovala další fázi předvolební kampaně Teď jde o Česko. Lídři SPOLU představili plán celostátní roadshow s premiérem Petrem Fialou, která v následujících týdnech zavede kandidáty do všech českých krajů. Byly také představeny základní programové priority.
Slavné osobnosti se stále častěji stávají terčem internetových podvodníků, kteří cílí na důvěřivce, z nichž se snaží vylákat peníze. Nejnovější případ se týká herečky Mahuleny Bočanové, která varovala své fanoušky před falešným profilem.
Čas letí a letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Děti už přespříští týden usednou zpátky do lavic, přestože počasí je bude lákat k pobytu venku. Naznačuje to alespoň aktuální měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se v úterý poprvé obsáhleji vyjádřila k případu pondělní vraždy seniorky na Kolínsku. Případ začal pro strážce zákona dopravní nehodou, kdy za volantem auta seděl cizinec, jemuž ale nepatřilo. Kriminalisté nyní zjišťují, zdali je dotyčný pachatelem násilného trestného činu.
Je to šest let, co se Libor Bouček potřetí oženil. Vzal si současnou manželku Gabrielu, která mu v uplynulých letech přivedla na svět dva potomky. Moderátor je za společně strávené roky vděčný, což dal najevo psaním, kterým dojal fanoušky.
Americký prezident Donald Trump připustil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o uzavření dohody, která by zastavila boje na Ukrajině. Rusové už se ostatně ošívají, když je řeč o formátu případného jednání s Ukrajinci v čele s jejich prezidentem Volodymyrem Zelenským.