V úterý Česko vydalo 2684 víz, od začátku války je dostalo 266.000 Ukrajinců

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 6. dubna 2022 10:12
Sdílej:

Česká republika v úterý vydala 2684 víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí na Ukrajinu. Od počátku války ochranu dostalo 266.018 lidí. Počet vydaných víz se v posledních dvou týdnech snižuje. Na cizinecké policii se v úterý přihlásilo 3248 lidí, celkově jich policie registruje 152.903. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se na policii registrovat nemusí.

Počet vydaných víz stejně jako minulý týden klesá. Minulé pondělí jich ČR vystavila 5100. V úterý a ve středu se počet pohyboval kolem 3500, od čtvrtka klesl pod 3000, v neděli byl 2500. Po víkendu počet mírně stoupnul na 3700.

Vláda dnes projedná strategii dalšího postupu při zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny. Vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování bude zahrnovat i témata komunikační strategie či práce s daty. Materiál plánuje vláda předložit Sněmovně a veřejnosti do Velikonoc.

Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Nejvíce uprchlíků je dlouhodobě v Praze.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než čtyři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Kanye West

Kanye West dostal zákaz vstupu do Británie. Slavný festival kvůli tomu skončil

Britský hudební svět zažívá šok po oznámení, že populární festival Wireless, který se měl konat v červenci v Londýně, byl oficiálně zrušen. Důvodem je rozhodnutí britských úřadů zakázat vstup do země americkému rapperovi Kanye Westovi, vystupujícímu pod jménem Ye. Ten měl být hlavní hvězdou akce, což vyvolalo vlnu odporu kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům a kontroverzním projevům sympatií k nacismu.

Světové celebrity
Sophie

Královský palác vysvětlil, proč Sophie na poslední chvíli zrušila účast na prestižní akci

Britská královská rodina se během letošní velikonoční neděle sešla v Windsoru k tradiční bohoslužbě, ovšem v neúplném složení. Mezi přítomnými chyběla vévodkyně Sophie z Edinburghu, která svou účast zrušila na poslední chvíli. Podle informací z paláce se vévodkyně necítila dobře a zůstala v domácím ošetření, aby se zotavila.

České celebrity
Karlos Vémola

Karlos Vémola se rozloučil i s druhou Lelou. Musela se přestěhovat

Jméno Karlose Vémoly je v posledních dnech opět jedním z nejskloňovanějších. Řeší se totiž rozpad vztahu s manželkou Lelou, která je matkou trojice zápasníkových potomků. Vémola se ale musel rozloučit i s jiným členem své netradiční domácnosti. 

České celebrity
Anna Slováčková

Slováčková v srdcích fanoušků zůstává. Návštěvy pietního místa jsou důkazem

Rok v pondělí uplynul od úmrtí Aničky Slováčkové, které bylo pouhých 29 let, když po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na herečku a zpěvačku nevzpomínala pouze rodina. Fanoušci dali jasně najevo, že Aničku stále nosí v srdcích.