V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných, kterých bylo k úterý téměř 6700.
Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo více než 34.000 lidí s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Celkový počet aplikovaných dávek očkování proti covidu v úterý přesáhl 14 milionů.
Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku 1025 případů za posledních sedm dní. Je to nejmíň za poslední více než dva týdny.
I nadále se epidemie nejrychleji šíří na východě země. Ve Zlínském kraji testy za poslední týden odhalily přes 1300 nových případů v přepočtu na 100.000 lidí. V Olomouckém kraji to bylo přes 1200. Třetí nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Vysočina s 1196 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 461 novými případy za poslední týden na 100.000 obyvatel.
Na úrovni okresů se epidemie v posledních dnech šíří nejrychleji na Uherskohradišťsku, Kroměřížsku a Šumpersku. Nejnižší týdenní incidenci pak mají okresy Sokolov, Cheb a Karlovy Vary.
Nadále vysoká zůstává vytíženost nemocnic. V úterý bylo hospitalizováno s prokázanou nákazou novým typem koronaviru 6670 lidí, z toho 1040 bylo v těžkém stavu. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl celkový počet pacientů o 331 a počet těžkých případů o 77.
Laboratoře v úterý otestovaly na přítomnost nového koronaviru 117.000 vzorků. Lidem, kteří se nechali otestovat, protože vykazovali příznaky nemoci, vyšlo pozitivně přes 36 procent vzorků. Bylo to o zhruba 1,5 procentního bodu více než před týdnem. V případě nejběžnějších preventivních testů činila pozitivita toto úterý 8,7 procenta, zatímco ve stejný den předchozího týdne 7,5 procenta.
Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku prokazatelně nakazilo 2,28 milionu lidí. Přibližně 86 procent z nich se již vyléčilo, naopak 34.034 lidí s covidem zemřelo. Od začátku prosince zemřelo 747 lidí, více než dvojnásobek než za celý říjen. V průměru zemřelo za poslední týden s covidem 107 lidí denně.
Zdravotníci v úterý podali přes 90.000 dávek očkování, které má zabránit těžkému průběhu nemoci. Celkový počet dávek aplikovaných v Česku tak přesáhl 14 milionů.
Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.
Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.
Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.
Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.
Na předávání cen WellChild Awards se sešla řada známých osobností, včetně zpěváka Petera Andreho s jeho manželkou Emily MacDonagh. Právě zde měli jedinečnou příležitost osobně se setkat s patronem této charitativní organizace, princem Harrym. Peter Andre později prozradil, o čem si s princem povídali, a podělil se o své dojmy ze slavnostního večera.
Kamila Nývltová odhalila, že za partnera Eddieho se bude vdávat na etapy. První svatbu podle arabských zvyků už má zdárně za sebou. Českým úřadům to ale nestačí, takže v příštím roce se uskuteční druhá veselka.
Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže.
Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat.
Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla.
Hokejoví fanoušci zatím čekají, zda Jaromír Jágr bude hrát i v novém extraligovém ročníku. Zatím se totiž na ledě neobjevil. Do práce podle nejnovějších informací nenastoupila ani jeho partnerka Dominika Branišová, kterou zaměstnávala televize Nova.
Celý svět, ale zejména Spojené státy americké v úterý rozesmutnila zpráva o smrti slavného herce Roberta Redforda, jedné z hollywoodských legend. Bez komentáře ji nemohl nechat ani americký prezident Donald Trump, který Redforda v krátkém prohlášení ocenil.