V zahraničí byl o volby místy enormní zájem

V Německu hlasovalo v letošních českých parlamentních volbách asi 1350 voličů. ČTK to dnes sdělili zástupci velvyslanectví v Berlíně a generálních konzulátů v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově, kde krajané mohli volit. Zájem o hlasování byl tedy podobný jako před čtyřmi lety. Letošní volby se konaly bez komplikací, volební komise nemusely řešit žádné incidenty.

Volby, ilustrační foto

Velvyslanectví i konzuláty očekávaly zhruba 2000 hlasujících, což byl ale odhad založený na počtu voličů zapsaných na zvláštním seznamu a na možném počtu lidí s hlasovacími průkazy.

Zájem o parlamentní volby byl mezi krajany v Německu srovnatelný s volbami v roce 2017, naopak oproti druhému kolu prezidentských voleb v lednu 2018 byl výrazně nižší. V Drážďanech dnes a v pátek hlasovalo asi 165 lidí, což byl podle generální konzulky Markéty Meissnerové mírný nárůst. V Mnichově odvolilo 500 lidí. To bylo zhruba o stovku více než při posledních parlamentních volbách.

Naopak v Düsseldorfu byl zájem menší, hlasovalo tam zhruba 250 krajanů. V Berlíně odvolilo asi 435 lidí, zatímco v minulých parlamentních volbách jich bylo zhruba 470.

Volby se kvůli pokračující pandemii nemoci covid-19 konaly za karanténních opatření s rouškami a rozestupy. Česká zastoupení v Německu byla připravena na případy, kdy by si některý volič odmítl ochranu dýchacích cest nasadit. Takový incident se ale nikde nestal. Jediné problémy, které komise musely řešit, byl zapomenutý voličský průkaz nebo změna příjmení.

Mezi voliči dnes a v pátek, kdy se volby konaly, převažovali spíše mladí lidé a lidé středního věku. Krajané, které ČTK oslovila, uváděli, že si od hlasování přejí politickou změnu v České republice a od politiků respektování demokratických principů.

Zájem o sněmovní volby byl v Londýně enormní, tvořily se fronty

Zájem Čechů žijících v Británii o sněmovní volby byl tak velký, že se před velvyslanectvím v Londýně tvořily dlouhé fronty, řekl ČTK český konzul v Londýně Pavel Duchoň. Hlasování bylo totiž pomalejší než jindy kvůli možnosti kroužkování preferenčních hlasů pro kandidáty. V Londýně se volební místnost uzavírala ve 12:00 hodin místního času (13:00 SELČ), ale v tu chvíli byla ještě před budovou poměrně dlouhá fronta zájemců o hlasování. Personál ambasády proto podle Duchoně přítomné v souladu se zákonem pustil dovnitř, aby mohli ještě hlasovat, teprve poté bránu uzavřel.

"Zájem o volby je rozhodně větší, než ve sněmovních volbách v roce 2017. Podle mých odhadů ale nepřekoná účast ve druhém kole prezidentských voleb, kdy k nám dorazilo přibližně 2000 voličů. Fronty se pravděpodobně tvoří kvůli způsobu hlasování. Máme sice tři plenty, ale kroužkování konkrétních kandidátů trvá déle, než jen výběr jednoho lístku," uvedl Duchoň.

Sčítání hlasů bude podle konzula trvat několik hodin. Teprve poté bude také jasné, jak vysoká byla volební účast.

Letos poprvé mohou Češi ve Spojeném království odevzdat svůj hlas i na generálním konzulátu v Manchesteru, který se otevřel v roce 2019. Na voličských seznamech tam mají 112 jmen a celkem čekají maximálně několik stovek lidí.

V Belgii volilo skoro 1100 Čechů, o polovinu méně než v prezidentských volbách

V Belgii byl o české parlamentní volby nižší zájem než o předchozí hlasování ve volbách prezidentských. K urnám na velvyslanectví v Bruselu dorazilo v pátek a dnes necelých 1100 lidí, což je proti volbám hlavy státu v roce 2018 přibližně o polovinu méně. Ubylo zejména lidí, kteří hlasovali na voličský průkaz.

"Možná je to stále ještě dopad covidu, že lidé méně cestují," hledala vysvětlení konzulka Sandra Miholová, podle níž se úbytek neprojevil mezi voliči zapsanými do stálých seznamů. Průkazy si obvykle nechávají vydávat lidé, kteří pobývají v zemi kratší dobu nebo jsou tam jako turisté.

Před volební místností lidé i tak dnes někdy čekali více než čtvrthodinové fronty, protože dovnitř mohli kvůli covidovým pravidlům kromě desítky členů volební komise a ostrahy pouze čtyři hlasující.

"Nebudu v Bruselu věčně, takže mě politická situace u nás zajímá," popsal svou motivaci k hlasování třicátník Martin, který pracuje pro jednu z českých institucí v belgické metropoli. Stejně jako téměř všichni další lidé oslovení dnes i v pátek prozradil, že hlasoval pro některou ze současných opozičních stran.

Některé skupinky Čechů hned z ambasády vyrazily společně sledovat vyhlašování volebních výsledků.

Témata: Volby | Volby 2021

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama