Vakcinologové začínají připravovat doporučení k očkování menších dětí proti covidu

Očkování proti onemocnněí covid-19, ilustrační fotografie
Očkování proti onemocnněí covid-19, ilustrační fotografie, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 11. listopadu 2021 17:54
Sdílej:

Odborná vakcinologická společnost začíná připravovat návod pro případné očkování proti covidu u dětí od pěti do 11 let v Česku. Chce předložit doporučení i zdůvodnění o bezpečnosti, účinnosti či přínosu vakcíny pro tuto věkovou skupinu. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně Hana Cabrnochová.

V Česku je možné očkovat děti od 12 let. S očkováním mladších bude možné začít poté, co pro ně vakcínu schválí evropská léková agentura (EMA). Experti rozhodnutí očekávají v krátké době. Ministr v demisi Adam Vojtěch (za ANO) už několikrát uvedl, že Česko má vakcínu pro děti od pěti do 11 let už objednanou.

Kvůli šíření nákazy přechází řada tříd na učení na dálku. Za sedm dní přibylo v Česku 1209 nakažených dětí od šesti do 11 let na 100.000 obyvatel. Je to týdenní nárůst o 52 procent. Mezi dětmi od 12 do 15 let bylo 1400 případů na 100.000, tedy přírůstek o 32 procent. Podle expertů by očkování přispělo k udržení chodu škol a běžné výuky. Dokončené očkování má třetina dětí mezi 12 a 15 lety, ve středu jich bylo asi 150.600.

Cabrnochová ČTK řekla, že pro děti od pěti do 11 let by u vakcíny Pfizer/BioNTech mělo v ampulce být deset dávek. Složení očkovací látky bude speciálně upravené pro mladší děti. Bude mít i jiné označení. Místopředsedkyně vakcinologické společnosti jako dětská lékařka uvedla, že rodiče se jí i jejích kolegů už na očkování předškoláků a mladších školáků ptají. "Chtějí, aby se jejich děti očkovaly. Vnímají tu aktuální situaci a tu potřebu chránit děti i jiné blízké. Vnímají, že právě dětský kolektiv může být zdroj nákazy, která se pak dostane do rodiny," uvedla Cabrnochová. Dodala, že se ale lidé o očkování zajímají i kvůli aktivitám, pro které je podmínkou. Týká se to třeba cestování do vzdálenějších míst či lyžování v zahraničí.

Témata:
Stalo se
Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trable na D1. Přes dálnici se převrátil kamion, policie ji uzavřela

Velké komplikace nastaly v pátek večer na páteřní české dálnici D1 u hlavního města Prahy. Převrátil se tam kamion a zablokoval celý jeden jízdní směr. Policisté tak museli dálnici na několik hodin uzavřít. 

České celebrity
Jana Brejchová

Rána pro českou kinematografii. Zemřela herečka Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová. O jejím úmrtí informovala její dcera, rovněž známá herečka Tereza Brodská. Poslední období svého života strávila umělkyně v léčebně dlouhodobě nemocných v Motole, kam se uchýlila poté, co se kvůli vážnému neurologickému onemocnění musela stáhnout z veřejného dění.

Světové celebrity
Halle Berry

Halle Berry je zasnoubená

Halle Berry oficiálně potvrdila zasnoubení se svým dlouholetým partnerem, hudebníkem Vanem Huntem. Herečka novinku oznámila během čtvrtečního vystoupení v pořadu „The Tonight Show s Jimmym Fallonem“, kde zároveň uvedla na pravou míru předchozí spekulace o tom, že by snad partnerovu nabídku k sňatku odmítla. S úsměvem vysvětlila, že neřekla ne, jen zatím nemají stanovené konkrétní datum, ale její odpověď byla jednoznačné ano.

Sport
Stadion San Siro v Miláně, dějiště zimních olympijských her 2026

V Itálii začínají XXV. zimní olympijské hry

Úderem osmé hodiny večerní odstartovaly jubilejní XXV. zimní olympijské hry v Itálii. Dnešní večer patří velkolepému zahajovacímu ceremoniálu. Na stadionu San Siro v Miláně se představuje více než 2 900 sportovců z 92 národních olympijských výborů. Nejpočetnější výpravu vysílají Spojené státy s více než 230 reprezentanty, následuje Kanada s 210 a domácí Itálie, kterou zastupuje 196 sportovců.