Válek chce navrhnout EU schéma přeočkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce v době českého předsednictví EU navrhnout evropským státům budoucí schéma přeočkování proti covidu. Od unie shání také jiné vakcíny pro uprchlíky. Novinářům to dnes řekl před jednáním vlády. Nedostatek by mohl být podle plicních lékařů například očkovacích látek proti tuberkulóze, která je na Ukrajině výrazně častější než v ČR.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Podle Válka nelze očekávat, že současná vlna epidemie koronaviru je poslední. "V rámci Evropské unie a našeho předsednictví bych chtěl navrhnout schéma, jak odejít z pandemie k endemii nejlépe už ve druhém pololetí tohoto roku a potom jak dlouhodobě nastavit očkovací schéma u covidu," řekl ministr.

Pandemií epidemiologové označují celosvětovou epidemii, zatímco za endemický výskyt choroby považují stav, kdy se v populaci udržuje i bez šíření zvenčí.

Kvůli uprchlické vlně vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu se ministerstvo zdravotnictví zabývá také očkováním zejména dětí přicházejících do ČR. Většina povinných očkování je stejná, drobné rozdíly jsou jen v termínech. Vakcín je podle Válka dostatek, další navíc ministerstvo objednává a s eurokomisařkou pro zdravotnictví Stellou Kyriakidesovou, která ve čtvrtek přijede do Prahy, je dohodnuto, že další sežene i EU.

Ukrajinské děti jsou na rozdíl od českých povinně očkované proti tuberkulóze, vakcínu dostávají už v porodnici. V ČR se proti TBC očkují jenom děti, které pocházejí z rizikových zemí nebo měly výskyt tuberkulózy v rodině. V současné době není navíc dostupná registrovaná vakcína, používá se na povolení ministerstva očkovací látka z Polska. Obnoveno bylo naposledy v lednu 2022.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější