Válek chce sjednotit přístup EU k očkování a opatřením proti covidu

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 12. července 2022 12:45 | akt. 12. července 2022 14:14
Sdílej:

Česko chce během svého předsednictví v Radě Evropské unie docílit sjednocení přístupu členských zemí k očkování a dalším opatřením proti covidu-19. Po debatě s poslanci Evropského parlamentu to dnes novinářům v Bruselu řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Se zákonodárci se bavil také o plánu boje proti rakovině nebo návrhu pravidel pro sdílení zdravotních dat po celé unii.

V řadě unijních zemí v posledních týdnech opět narůstá počet nakažených covidem-19 a státy se připravují na očekávanou podzimní vlnu. Podle Válka vidí české předsednictví jako svůj úkol sjednotit přístup všech zemí, což se však od začátku pandemie podařilo několika předchozím státům v čele EU pouze částečně.

"Budu do toho ze všech sil tlačit tu odbornost a medicínu. Myslím, že je potřeba určitá pokora politiků k odborným doporučením a vědeckým datům," řekl dnes s odkazem na svou lékařskou erudici Válek. Evropské zdravotnické orgány v pondělí doporučily čtvrtou dávku proticovidové vakcíny pro lidi nad 60 let, o čemž se podle Válka rozjede debata i v Česku. Diskuse by se ale v rámci celé EU měla zaměřit na možnosti pravidelného očkování před rizikovým obdobím, tedy především podzimem a částečně i jarem.

"Je potřeba, aby byl společný postup nejenom ke čtvrté dávce, ale k opakovanému očkování," prohlásil ministr. Chce také otevřít debatu o dlouhodobé podobě dosud jednorázových smluv EU na společné nákupy vakcín a také o možnosti kombinovat očkování proti covidu s tím chřipkovým.

Mezi další priority, o nichž dnes s poslanci diskutoval, patří posilování onkologické péče a výzkumu či pravidla umožňující sdílení zdravotních dat mezi všemi unijními zeměmi. Kvůli rozdílným názorům řady členských zemí na citlivé téma přenosu soukromých údajů však Válek čeká složitou diskusi a není podle něj jisté, zda se ji do konce roku povede českému předsednictví dovést ke shodě.

Stalo se
České celebrity
Richard Krajčo

Richard Krajčo upřímně zhodnotil počínání Charlotte Gottové

Už dvě vlastní písně představila Charlotte Gottová fanouškům. Názor si na skladby mohli udělat i lidé z branže, včetně těch, kteří s nadanou dcerou Karla Gotta spolupracovali. Tak jsme se již například dozvěděli, co si myslí Richard Krajčo. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Letní počasí, jaké Česko nezažilo. Experti vydali nové varování

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová má konečně jasno. Vydala se správným směrem

Agáta Hanychová je po úspěchu na podcastových cenách na koni, což dokazují její vyjádření k umístění, které podle svých slov nečekala. Překvapivého triumfu zároveň využila k dalším neadresným výpadům vůči někdejší kamarádce Ornelle Koktové. Znovu totiž dala najevo, že nelituje konce jejich společného projektu. 

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová a Miloš Zeman. Herečka popsala jejich první setkání

Česko sužuje vlna veder, ale Jiřina Bohdalová neměla problém vyrazit ve středu na křest nové knihy exprezidenta Miloše Zemana. Na akci prozradila, jak vlastně začínají taková přátelství mezi slavnými herci či umělci a vrcholnými politiky.