Válek chce změnou zákona zabránit výpadkům léků

Ministerstvo zdravotnictví chce podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) připravit změnu zákona, která má pomoci překlenout výpadky důležitých léků na straně výrobce. Distributoři by u vybraných léčiv měli držet několikaměsíční zásobu, například tříměsíční. Řekl to na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Lékaři i z řad poslanců upozornili na to, že nyní chybí například základní antibiotikum penicilin, čípky proti horečce a další důležité léky.

"Některé léky zmizely z evropského trhu, protože se jejich komponenty vyrábějí v Číně či Rusku," řekl Válek. Vláda proto podle něj, aby zabránila delší nedostupnosti léčiv vyráběných v Česku, zařadila farmaceutické firmy vyrábějící léčiva mezi obory, které budou mít kvůli růstu cen energií podporu od státu.

V delším horizontu by podle něj mohla situaci zlepšit změna zákona, která by firmám distribuujícím léky nařídila u vybraných nezbytných druhů léků držet třeba tříměsíční zásobu. Válek chce téma také otevřít na příštím jednání ministrů zdravotnictví Evropské unie, které Česko v současné době předsedá. Diskutovat chce i s výrobci léků, jak dostupnost léků může EU podpořit.

Důvody výpadků léků jsou různé, některé účinné látky i léčiva různých výrobců vyrábí stejné továrny. "V posledních 30 letech evropští výrobci detašovali do Asie veškerou výrobu substancí," řekl k tomu poslanec Petr Fifka (ODS). Jiné léky se vyrábějí vždy po nějakou dobu, pak je nahradí ve výrobě jiné. Problém pak nastane, pokud se lék spotřebuje dříve, než se plánovalo, dodal.

Podle poslance a dětského lékaře Davida Kasala (ANO) byl měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) lékaře jednoduchou formou o výpadcích informovat. "SÚKL si myslí, že první, co udělám ráno, když přijdu do ordinace, je, že si zapnu internet a budu brouzdat po jejich webu, jaké léky nejsou," uvedl. Podle něj by byla třeba jednoduchá informace, například skrze lékařský software při předepisování léku.

Mezi chybějícími léky je například mast framykoin, která chybí opakovaně, nebo právě antibiotika penicilin, dalacin nebo sirup ospen. Aby přitom lékař zjistil nedostupnost léku, musí si je jednotlivě vyhledat v databázi SÚKL, souhrnný seznam aktuálně nedostupných léků ústav nepublikuje.

Podle České lékárnické komory za nedostupností některých léků na recept stojí i jejich příliš nízká cena na českém trhu, protože výrobci je raději dodají do zemí, kde je cena vyšší. Většina léků má však podle lékárníků dostupnou alternativu se stejnou účinnou látkou. Některé léky zase podle komory umí lékárníci vyrobit na objednávku z jednotlivých surovin. Dlouhodobě tak vyráběli například náhradu antibiotické masti na předpis framykoin, která se používá k léčbě kožních infekcí, poranění či popálenin, nebo očních kapek opthalmo-septonex pro léčbu zánětů spojivek.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější