Hlavním tématem při dnešním setkání s prezidentem Milošem Zemanem byla epidemie covidu-19, řekl novinářům po jednání kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zopakoval, že plošné povinné očkování podle věkových kategorií odmítá, o čemž informoval i prezidenta. Vyhláška o povinném očkování, která dnes vyšla ve sbírce zákonů, podle něj bude jistě upravena.
"Seznámil jsem pana prezidenta s tím, že považuji za naprosto zásadní posílení kapacit PCR testování jako klíčové metody testování," řekl dále Válek. Prezidenta také informoval o postoji nové vlády k uznávání protilátek po prodělání nemoci, pracovní skupina podle něj připravuje změnu metodiky.
Je podle něho třeba si vzít příklad z Portugalska a posílit očkování. "Informoval jsem ho, že povinné plošné očkování nepovažuji za správnou cestu," dodal. Například za seniory by s ním lékaři měli přijet domů. Válek také slíbil, že bude dostatečná kapacita očkování třetími dávkami pro všechny už pět měsíců po dokončení předchozího očkování. V současné době je pro lidi nad 65 let a chronicky nemocné.
"Bavili jsme se také o tom, že se musíme naučit s covidem žít, že se musí stát i v očích zdravotnictví standardní nemocí, která je vážná a smrtelná. A že jediná cesta, jak toho dosáhnout, je očkování," dodal. Probírali i útoky na zdravotníky. "Shodli jsme se, že je to naprosto nemorální," řekl Válek a zdravotníkům za jejich práci poděkoval.
S prezidentem probírali asi šest či sedm témat, schůzka trvala zhruba 40 minut. Mezi jinými i oblast veřejného zdraví a dostupnost a kvalitu systému praktických lékařů, včetně dosažitelnosti 24 hodin denně. "Cílem je, aby český senior byl ve stejné kondici jako senior v Německu nebo v Rakousku," doplnil. Zaměřit se chce na prevenci a preventivní programy.
Válek byl posledním kandidátem na ministra, se kterým se Zeman letos setkal. Osobně se zatím nemohl potkat se Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který by měl vést resort zemědělství. Před úterní schůzkou s prezidentem byl pozitivně testovaný na koronavirus a v izolaci je do 22. prosince. Zeman se s ním tak plánuje setkat až po Novém roce.
Pokud bude do té doby jmenována vláda, tak ministerstvo zemědělství zřejmě dočasně povede předseda lidovců Marián Jurečka. V pondělí 13. prosince by se měl prezident Zeman sejít s designovaným premiérem Petrem Fialou (ODS), řešit by měli další postup při jmenování vlády. Prezident odmítá jmenovat kandidáta na ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti), vyčítá mu nízkou kvalifikaci nebo postoj k Izraeli. Fiala deklaroval, že bude trvat na jmenování všech kandidátů, v opačném případě chce přistoupit ke kompetenční žalobě k Ústavnímu soudu. Jeho rozhodování ale bude zřejmě trvat tři až pět měsíců.
Pacientům, kteří potřebují například léky na cukrovku nebo srdeční selhání, se ulehčí život. Od letních prázdnin nebudou muset zbytečně obíhat specialisty kvůli pouhému receptu. Změnu prosadilo ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO).
Česko si v květnu připomnělo výročí narození dvou hvězdných hereček, které jsou tu stále s námi - konkrétně Jiřiny Bohdalové a Ivy Janžurové. Česká televize už se ale připravuje na kulaté jubileum jejich neméně úspěšného mužského kolegy.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.