Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by jako první tři kroky v boji s covidem-19 sjednotil postup léčby při využití monoklonálních protilátek, dočasně omezil plánovanou a neakutní péči k rovnoměrnému zatížení nemocnic a výrazně navýšil kapacity PCR testů. "Jejich efekt uvidíme téměř okamžitě," napsal dnes na twitteru. Vyjádření současného vedení ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
Monoklonální protilátky jsou léky podávané jako infuze rizikovým pacientům krátce po nákaze novým typem koronaviru. Podmínky podávání stanovilo ve svém odborném stanovisku sedm odborných lékařských společností od praktických lékařů po lékaře z intenzivní péče. Podle něj se mají podávat nejpozději sedm, výjimečně deset dní po prvních příznacích nákazy.
Mezi pacienty, kterým lékaři protilátkové léky zejména doporučují, patří podle dubnového stanoviska lidé po transplantacích orgánů, pacienti s poruchou imunity nebo léčení imunosupresivními léky, které omezují činnost imunitního systému, nebo léčení kortikosteroidy, lidé léčení s rakovinou nebo hemato-onkologickým onemocnění, s některými druhy autoimunitních neurologických nemocí, s diabetem prvního typu nebo druhého typu v kombinaci s obezitou nebo vysokým krevním tlakem, lidé s poruchou ledvin vyžadujícím dialýzu, s vyššími stadii chronické obstrukční plicní nemoci, trombofilními stavy, nervosvalovými onemocněními nebo morbidní obezitou.
V době malého množství pozitivních případů a malého zájmu o protilátkové léky byla kritéria rozšířená. Podle aktuálních indikačních kritérií, která zveřejnila například Fakultní nemocnice Bulovka, je možné jejich podání každému nad 65 let a lidem nad 55 let, kteří mají zároveň chronické onemocnění srdce nebo plic. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková na začátku října uvedla, že je může dostat každý pacient v riziku. Po pozitivním testu na koronavirus je dostal před několika dny i prezident Miloš Zeman.
K omezení neakutní a plánované zdravotní péče, které navrhuje Válek, kvůli vysokým počtům pacientů s covidem-19 přistupují jednotlivé nemocnice. Podle informací ČTK se návrhem dnes ráno zabýval i centrální řídící tým, na ministerstvu zdravotnictví ale nemá podporu. Zákaz neakutní péče platil v nemocnicích naposledy od 31. prosince loňského roku. Válek už dříve uvedl, že by byla třeba lepší distribuce nakažených mezi zařízeními.
Více zasažené jsou v současné době moravské kraje, kde některé nemocnice hlásí zahlcení pacienty s covidem-19. Dochází i k převozům pacientů mezi zařízeními, minulý týden byly transportovány téměř dvě desítky pacientů z Brna do Prahy, dva vrtulníkem.
Podle odborníků by byly třeba v Česku kapacity PCR testování zhruba 200.000 testů denně. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že několik dní po sobě bylo zpracováno přes 100.000 PCR testů. "Je tady možnost na základě rozhodnutí vlády povolat zdravotníky mimo nemocnice. Budeme to zítra (v úterý) mít na Centrálním řídicím týmu a Radě vlády pro zdravotní rizika, jak kapacity dál navýšit," uvedl dnes.
Ministerstvo od pondělí snížilo podíl pozitivních testů, které musí laboratoře znovu vyšetřovat metodou takzvaného diskriminačního PCR. Tím by se kapacity měly částečně navýšit pro nové testy. V některých regionech ale lidé na termín PCR testu čekají i několik dní.
Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.