Válek zahájil kampaň na podporu očkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes u Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) zahájil podzimní část kampaně, která má podpořit zájem lidí o vakcinaci proti covidu-19. Válek se při té příležitosti nechal naočkovat druhou posilující dávkou. Ministr zdůraznil, že očkování je dobrovolnou záležitostí a nehrozí, že by bylo někomu nařizováno.

Vlastimil Válek (TOP 09)

"V žádném případě nenastane situace, že bych očkování jakkoliv nařizoval, že bych očkováním cokoliv podmiňoval, je to věc dobrovolná a každý rozumný člověk se nechá očkovat," uvedl Válek. Apeloval především na očkování lidí z rizikových skupin. "Je to nejlepší způsob, jak se chránit proti závažnému průběhu onemocnění u těchto skupin pacientů, jak se chránit proti zbytečnému úmrtí. Je to ověřená metoda," řekl Válek. Dodal, že v Česku jsou aktuálně k dispozici všechny typy léků, které lze využít k léčbě pacientů s covidem. Stejně tak jsou dostupné i všechny typy očkovacích látek a pacient si může vybrat.

V celé zemi bylo dosud vykázáno 18,152.853 očkování. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nižší proočkovaností, a to i přesto, že se kraj i další instituce v minulosti snažily očkování podpořit kampaněmi i výjezdy mobilních očkovacích týmů. V kraji, kde žije téměř 1,2 milionu obyvatel, bylo dosud podáno 1,830.486 očkovacích dávek. Například v Jihomoravském kraji s podobným počtem obyvatel to bylo více než 2,03 milionu dávek.

Válek a ředitel fakultní nemocnice Jiří Havrlant se shodli v tom, že jednou z příčin je skutečnost, že v regionu je horší dostupnost praktických lékařů. "Je to jeden z důsledků, proč jsou tady oblasti, které jsou téměř bílé z pohledu očkování. Nedůvěra některých občanů je tady samozřejmě veliká a já doufám, že se alespoň částečně podaří ta nedůvěra rozptýlit," podotkl Válek. Podle Havrlanta je problém v tom, že jde o rozsáhlý region a jsou v něm i vyloučené lokality. "Jsou tady ale aglomerace, velká města, kde ta proočkovanost naopak byla vyšší," řekl Havrlant.

V Moravskoslezském kraji bylo od počátku pandemie podle statistiky ministerstva zdravotnictví potvrzeno 445.772 případů nákazy koronavirem. V souvislosti s nákazou covidem-19 zemřelo v regionu 5310 lidí. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 143 pozitivních. Minulý týden bylo v regionu potvrzeno 1708 případů nákazy covidem, což je více než ve srovnatelném období loňského roku. Hospitalizovaných je ale méně než loni.

FNO, která patří z hlediska covidových pacientů k nejvytíženějším zdravotnickým zařízením v regionu, ode dneška zpřísnila protiepidemická opatření. Nemocnice rozšířila okruh klinik a oddělení, kde je povinné nošení respirátorů. Přibyly zejména všechny jednotky intenzivní péče a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Povinná ochrana dýchacích cest respirátorem FFP2 pro ambulantní pacienty, návštěvy a zaměstnance je tak nyní povinná na Klinice hematoonkologie, Klinice onkologické, Klinice infekčního lékařství, v Léčebně pro dlouhodobě nemocné Klokočov, Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a na všech jednotkách intenzivní péče.

Novým generálním tajemníkem NATO se stane Rutte, píše nizozemský tisk

18.06.2024 19:59 Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se po Jensu Stoltenbergovi stane…

Ukrajince čeká blackout kvůli opakujícím se ruským útokům na energetiku

18.06.2024 16:09 Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek…

Izrael ví o desítkách rukojmích, proto chce pokračovat v boji

18.06.2024 12:12 Vysoce postavený vyjednavač Izraele v pondělí uvedl, že desítky rukojmí zadržovaných hnutím Hamás v…

Stoltenberg dal jasně najevo, že NATO vadí čínská podpora Ruska

18.06.2024 09:41 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své pondělní návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že…

Ukrajinci jsou většinou pro setrvání Zelenského v pozici prezidenta do…

17.06.2024 21:35 Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj…

Netanjahu podle očekávání rozpustil válečný kabinet

17.06.2024 12:04 V nejvyšších patrech izraelské politiky nastává očekávaná změna. Premiér Benjamin Netanjahu v…

V NATO se diskutuje o uvedení dalších jaderných zbraní do pohotovosti

17.06.2024 10:50 Členské země Severoatlantické aliance jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o…

Moje návštěva ČR může být symbolem usmíření, řekl Pellegrini

16.06.2024 21:49 Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil,…

Rusko není připravené jednat o míru, řekl Zelenskyj po summitu

16.06.2024 18:42 Rusko není připravené diskutovat o spravedlivém a trvalém míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr…

Mírový summit nepřinesl průlom. Nutný bude i dialog s Ruskem

16.06.2024 16:00 Jen 80 z více než 90 zemí účastnících se mírového summitu o Ukrajině se přihlásilo k závěrečnému…

Související:

Nejnovější