Válek zahájil kampaň na podporu očkování proti covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes u Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) zahájil podzimní část kampaně, která má podpořit zájem lidí o vakcinaci proti covidu-19. Válek se při té příležitosti nechal naočkovat druhou posilující dávkou. Ministr zdůraznil, že očkování je dobrovolnou záležitostí a nehrozí, že by bylo někomu nařizováno.

Vlastimil Válek (TOP 09)

"V žádném případě nenastane situace, že bych očkování jakkoliv nařizoval, že bych očkováním cokoliv podmiňoval, je to věc dobrovolná a každý rozumný člověk se nechá očkovat," uvedl Válek. Apeloval především na očkování lidí z rizikových skupin. "Je to nejlepší způsob, jak se chránit proti závažnému průběhu onemocnění u těchto skupin pacientů, jak se chránit proti zbytečnému úmrtí. Je to ověřená metoda," řekl Válek. Dodal, že v Česku jsou aktuálně k dispozici všechny typy léků, které lze využít k léčbě pacientů s covidem. Stejně tak jsou dostupné i všechny typy očkovacích látek a pacient si může vybrat.

V celé zemi bylo dosud vykázáno 18,152.853 očkování. Moravskoslezský kraj patří k regionům s nižší proočkovaností, a to i přesto, že se kraj i další instituce v minulosti snažily očkování podpořit kampaněmi i výjezdy mobilních očkovacích týmů. V kraji, kde žije téměř 1,2 milionu obyvatel, bylo dosud podáno 1,830.486 očkovacích dávek. Například v Jihomoravském kraji s podobným počtem obyvatel to bylo více než 2,03 milionu dávek.

Válek a ředitel fakultní nemocnice Jiří Havrlant se shodli v tom, že jednou z příčin je skutečnost, že v regionu je horší dostupnost praktických lékařů. "Je to jeden z důsledků, proč jsou tady oblasti, které jsou téměř bílé z pohledu očkování. Nedůvěra některých občanů je tady samozřejmě veliká a já doufám, že se alespoň částečně podaří ta nedůvěra rozptýlit," podotkl Válek. Podle Havrlanta je problém v tom, že jde o rozsáhlý region a jsou v něm i vyloučené lokality. "Jsou tady ale aglomerace, velká města, kde ta proočkovanost naopak byla vyšší," řekl Havrlant.

V Moravskoslezském kraji bylo od počátku pandemie podle statistiky ministerstva zdravotnictví potvrzeno 445.772 případů nákazy koronavirem. V souvislosti s nákazou covidem-19 zemřelo v regionu 5310 lidí. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 143 pozitivních. Minulý týden bylo v regionu potvrzeno 1708 případů nákazy covidem, což je více než ve srovnatelném období loňského roku. Hospitalizovaných je ale méně než loni.

FNO, která patří z hlediska covidových pacientů k nejvytíženějším zdravotnickým zařízením v regionu, ode dneška zpřísnila protiepidemická opatření. Nemocnice rozšířila okruh klinik a oddělení, kde je povinné nošení respirátorů. Přibyly zejména všechny jednotky intenzivní péče a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Povinná ochrana dýchacích cest respirátorem FFP2 pro ambulantní pacienty, návštěvy a zaměstnance je tak nyní povinná na Klinice hematoonkologie, Klinice onkologické, Klinice infekčního lékařství, v Léčebně pro dlouhodobě nemocné Klokočov, Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a na všech jednotkách intenzivní péče.

USA poskytnou Ukrajině munici do Patriotů, systémů HIMARS či dronů

31.05.2023 21:43 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu oznámila další balíček vojenské pomoci…

Brazilský prezident mluvil s papežem Františkem o válce na Ukrajině

31.05.2023 19:50 Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili…

EU rozhodně stojí za Ukrajinou, zdůraznila Metsolaová po útoku na Moskvu

31.05.2023 17:24 Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve středu zdůraznila, že Evropská unie…

Leyenová podpořila úsilí západního Balkánu o vstup do EU

31.05.2023 16:10 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu vystoupila na mezinárodní konferenci…

Lotyšsko bude mít nového prezidenta, stane se jím Rinkévičs

31.05.2023 14:34 Nynější lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs byl ve středu zvolen prezidentem. Uspěl ve…

Medveděv hrozí Britům, prý představují legitimní vojenské cíle

31.05.2023 12:50 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že představitelé Velké Británie mohou…

V Německu zadrželi několik lidí, kteří finančně podporovali IS

31.05.2023 10:33 Německá policie zadržela během razií sedm osob, které jsou podezřelé z podpory a financování…

Blinken čeká brzké přijetí Švédska do NATO

30.05.2023 21:33 Švédsko na rozdíl od Finska stále čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra…

Putin slíbil odvetu za útok na Moskvu, obvinil z něj Ukrajinu

30.05.2023 20:14 Ruský prezident Vladimir Putin slíbil odpověď na úterní dronový útok na Moskvu, při němž došlo k…

O Ukrajině v NATO rozhodne ona sama spolu s členskými státy, řekl…

30.05.2023 17:25 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý v norském Oslu zdůraznil, že o případném…

Související:

Nejnovější