"Válka by měla skončit dřív, než zemře Putin." Podle rozvědčíka je smrtelně nemocný

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky očekává další údery v hloubi Ruska Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov očekává další útoky na ruském území. Naznačil to v dnes odvysílaném rozhovoru s americkou stanicí ABC News, aniž by řekl, zda za dosavadními údery v Rusku stál Kyjev. Náčelník vojenské zpravodajské služby rovněž prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je smrtelně nemocný, má zřejmě rakovinu a pravděpodobně brzy zemře.

Vladimir Putin

"Na tuto otázku vám teď nemohu odpovědět. Až po válce," reagoval šéf rozvědky na dotaz reportérky, zda Kyjev stál za nedávným útokem na ruskou vojenskou základnu, která se nachází stovky kilometrů od hranic s Ukrajinou. Budanov prohlásil, že byl za útok rád, a naznačil, že očekává další podobné údery na ruském území.

Rusko 26. prosince informovalo o smrti tří vojáků na letecké základně u Engelsu v Saratovské oblasti, na místo podle něj dopadly části sestřeleného ukrajinského dronu. Kyjev se k zodpovědnosti za podobné útoky na ruském území nehlásí a neučinil tak ani v tomto případě. "Myslíte, že (jich) bude více?" zeptala se reportérka. "Myslím," reagoval Budanov. "Uvnitř Ruska? Hluboko v Rusku?" pokračovala redaktorka. "Hlouběji a hlouběji," řekl šéf ukrajinské rozvědky.

Budanov rovněž uvedl, že při své nedávné návštěvě města Bachmut na Donbasu na východní Ukrajině, kde se odehrávají jedny z nejtěžších bojů současné války, viděl na polích hromady těl mrtvých vojáků. "Jsou tam stovky mrtvých těl, která jen tak hnijí na otevřeném poli. Místy jsou navršena na jiných tělech jako provizorní hradby. Když ruské jednotky na tomto poli útočí, používají těla jako krytí, jako štít," řekl šéf ukrajinské rozvědky.

Tématem rozhovoru byl rovněž zdravotní stav ruského prezidenta. Podle Budanova je Putin smrtelně nemocný. "Kdy myslíte, že zemře?" zeptala se redaktorka. "Myslím, že velmi brzy. Doufám," odvětil Budanov, podle něhož má šéf Kremlu zřejmě rakovinu. Tyto informace má podle svých slov ze zdrojů blízkých Kremlu. "Tahle válka by měla skončit dříve, než zemře," reagoval na dotaz redaktorky, zda by smrt šéfa Kremlu mohla znamenat konec konfliktu, který Rusko rozpoutalo na Putinův příkaz loni v únoru.

Budanov v interview dále prohlásil, že Ukrajina letos zvítězí. Podle webu ABC News v rozhovoru rovněž avizoval, že Kyjev chystá na jaro zásadní ukrajinský nápor vůči ruským invazním silám, přičemž největší boje se podle něj dají očekávat v březnu. Týkat se mají území od Donbasu po Moskvou anektovaný ukrajinský poloostrov Krym.

"Rusko už není pro svět vojenskou hrozbou," řekl Budanov. Ruští vojáci se podle něj omezují jen na obranu okupovaných ukrajinských území a Putinův režim je podle něj "všem pro smích". "Neměli byste se bát proměny Ruska. Bude jen ku prospěchu světa," uvedl. Jediným problémem, který zbývá, je podle Budanova ruský jaderný arzenál a "nekontrolovatelný režim", což podle něj přiměje svět uvědomit si nutnost "denuklearizace Ruska nebo alespoň mezinárodního dohledu nad jeho jaderným arzenálem".

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, označil ho za Hitlera

14.06.2024 20:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira…

Hamás přiznal, že neví, kolik rukojmí unesených z Izraele ještě žije

14.06.2024 16:47 Není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu.…

Putin: Svět se dostal do bodu, odkud není návratu

14.06.2024 14:24 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět se dostal do bodu, odkud není návratu, a…

NATO je schopno v případě útoku Ruska rychle nasadit statisíce vojáků

14.06.2024 08:46 Země Severoatlantické aliance (NATO) "výrazně překročily" svůj závazek, že budou schopny nasadit…

Rusové ženou amerického novináře Gershkoviche před soud

13.06.2024 19:13 Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže…

Pavel a Čaputová si při její návštěvě Prahy navzájem vyznamenali

13.06.2024 16:45 Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová si během její poslední…

NATO plánuje další protiruská opatření, uvedl Stoltenberg

13.06.2024 13:20 Členské země NATO plánují přijmout tvrdší opatření proti ruským špionům na svém území v reakci na…

Fico komunikuje s vládní koalicí, léčba bude pokračovat

13.06.2024 10:32 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu…

Ukrajina má ještě letos dostat 50 miliard dolarů ze zmrazených ruských…

13.06.2024 09:08 Státy skupiny G7 se předběžně dohodly, že Ukrajině do konce letošního roku zajistí 50 miliard…

Izrael i Hamás se v Pásmu Gazy dopouští válečných zločinů, zjistila OSN

12.06.2024 19:47 Izrael i palestinské militantní hnutí Hamás se během prvních fází války v Pásmu Gazy dopustily…

Související:

Nejnovější