Válka, klimatická krize a pandemie koronaviru ohrožují desetiletí pokroku v globální zdravotní péči. V Ženevě na výročním Světovém zdravotnickém shromáždění to uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres.
"Pokrok je ohrožen," řekl šéf OSN, pod kterou spadá i Světová zdravotnická organizace (WHO), ve videovzkazu na začátek 76. výročí. Světového zdravotnického shromáždění. Spolu s dalšími předními činiteli vyzval k zajištění dostupné základní zdravotní péče pro všechny lidi na světě.
Následně zazněl i apel na nutnost připravit se na řešení budoucích pandemií. "Konec covidu-19 jako globální zdravotní nouze není jen koncem zlého snu, ze kterého jsme se probudili," uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Podle něj je na čase začít vyjednávat o globální dohodě o boji proti pandemiím, která by účinněji chránila lidstvo před vznikem a šířením nakažlivých nemocí. Návrh takové dohody by mohl být připraven do roku 2024 a měl by zajistit, že v případě budoucí krize dojde k rychlejšímu zastavení šíření nemoci a spravedlivější distribuci ochranných materiálů, vakcín a léků.
"Existují obrovské rozdíly v přístupu ke zdravotnickým službám, mezi jednotlivými zeměmi i v rámci nich. To platí i pro komunity," podotkl Tedros na shromáždění, na němž mají státy diskutovat o tom, jak dosáhnout přístupu k základní zdravotní péči pro osm miliard lidí.
Guterres také připomněl, že WHO slaví 75 let od svého založení a během této doby se průměrná délka života dramaticky zvýšila. Bylo dosaženo velkého pokroku v boji proti dětské úmrtnosti a nakažlivým chorobám. Další lékařský pokrok ale ohrozila pandemie covidu, klimatická krize a nově i válka na Ukrajině.
Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě.
Karlos Vémola řeší další nepříjemnost, kdy se znovu dostal do střetu s tuzemskými úřady. Tenkrát jde o jedno z jeho zvířat, které mu pro tuto chvíli bylo odebráno a míří do jedné z tuzemských zoologických zahrad.
Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo.
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek.
Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia.
Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.
Britská celebrita Katie Price podle informací z jejího okolí plánuje odvetu vůči svému manželovi Lee Andrewsovi, který momentálně pobývá ve vězení v Dubaji. Pětinásobná matka se nedávno vrátila z krizové cesty do Spojených arabských emirátů, kde se pokoušela vnést do celé situace jasno, přičemž po příletu do Velké Británie byla spatřena bez snubního prstenu.
Zpěvačka Katy Perry poprvé oficiálně vyrazila do společnosti se svým novým partnerem, bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a při té příležitosti ho označila za lásku svého života.
V prosinci roku 1995 se v newyorském hotelu Carlyle odehrála přísně tajná schůzka mezi dvěma nejsledovanějšími osobnostmi tehdejšího veřejného života. John F. Kennedy mladší, syn zavražděného amerického prezidenta, se tehdy soukromě sešel s britskou princeznou Dianou.
Už si sice jen vyměňují vzkazy přes média nebo sociální sítě, přesto nastává ve vztahu mezi někdejšími kamarádkami Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou k novému napětí. Druhá jmenovaná se rozhodla reagovat na některé z nedávných výroků Hanychové.
Tomáš Macháč by byl radši, kdyby se řešily jeho sportovní výkony na tenisových kurtech, ale opět se probírá jeho osobní život. Úspěšný český tenista se měl totiž rozejít se slovenskou zpěvačkou Emmou Drobnou. Co je na tom pravdy?