Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

Karel Řehka
Karel Řehka, foto: Army.cz
Marek Novotný 29. května 2023 11:47 | akt. 29. května 2023 12:28
Sdílej:

Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že válka mezi NATO a Ruskem je možná. Česko by podle zástupce armády bylo od první chvíle jejím účastníkem.

Scénář války mezi aliancí a Ruskem označil Řehka za nejhorší možný. Armáda se podle náčelníka generálního štábu připravuje na konflikt vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem. "Rusko je dnes na trajektorii konfliktu s aliancí," poznamenal.

Velká část bojových sil by v případě války odjela bojovat v souladu s aliančními plány, prohlásil nejvyšší činitel armády. Úkoly by se podle jeho slov plnily také u nás, protože Česko má v takovém případě sloužit jako tranzitní koridor do Polska a Pobaltí i k Černému moři. "Úkol je to naprosto zásadní," konstatoval Řehka.

Zdůraznil také, že je nutné, aby stát byl odolný a odbourával závislosti týkající se například surovin. Ukazují to podle náčelníka zkušenosti z probíhající války na Ukrajině.

Na konferenci vystoupil také náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík, který označil bezpečnostní situaci v Česku za dlouhodobě stabilní. Rizika související s příchodem uprchlíků z Ukrajiny jsou podle něj nízká.

Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Katie Price dostala zákaz řízení. Posedmé!

Britská celebrita Katie Price poprvé promluvila o svém v pořadí již sedmém zákazu řízení, který dostala poté, co radar zachytil vůz registrovaný na její jméno při překročení rychlosti. Sedmačtyřicetiletá modelka ve svém podcastu vyjádřila značné rozhořčení nad celou situací a tvrdí, že o rozhodnutí soudu se dozvěděla až z médií. Podle jejích slov za problémem stojí administrativní pochybení asistentky, která měla na starosti její poštu a změnu doručovací adresy po přestěhování do nového domu. 

České celebrity
Zdeněk Troška

Milionový kluk, popsal Troška zesnulého Potměšila. Dal mu roli v pohádce

Jednu z nezapomenutelných pohádkových rolí dal Janu Potměšilovi, který nás minulý týden opustil, legendární režisér Zdeněk Troška. Není proto divu, že i filmaře zasáhla smutná zpráva z pátečního dne. 

Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

První letošní tornádo. Meteorologové prozradili, kde se vyskytlo

V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody. 

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben nemůže chybět. StarDance potvrdila očekávanou věc

Známe porotu, hvězdné osobnosti i profesionální tanečníky, kteří se zúčastní letošní řady populární show StarDance. Chybět ale nemohou ani moderátoři. Nikoho nepřekvapí, že bude pokračovat osvědčená dvojice ze všech předchozích řad.