Válka na Ukrajině bude stát Německo zhruba čtyři procenta HDP

Německo, ilustrační fotografie.
Německo, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 19. února 2023 16:46
Sdílej:

Válka na Ukrajině bude stát německou ekonomiku do konce letošního roku kolem 160 miliard eur (3,8 bilionu Kč), což odpovídá zhruba čtyřem procentům hrubého domácího produktu (HDP). Uvedl to šéf Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Peter Adrian v rozhovoru s listem Rheinische Post. Válka tak podle něj sníží německý HDP o 2000 eur (téměř 50.000 Kč) na osobu, napsala agentura Reuters.

V německé ekonomice má relativně vysoké zastoupení průmysl, v němž je řada odvětví energeticky náročná. Německá ekonomika tak byla výrazně zasažena prudkým vzestupem cen energie v důsledku ruského útoku na Ukrajinu, upozorňuje Reuters.

Podle lednové studie úvěrové pojišťovny Allianz Trade letos německý průmysl za energie zaplatí asi o 40 procent více než v roce 2021, tedy v době před válkou na Ukrajině. "Vyhlídky pro hospodářský růst v letošním a příštím roce jsou tak slabší než v řadě jiných zemí," uvedl Adrian. "Cena plynu (v Německu) je zhruba třikrát až pětkrát vyšší než ve Spojených státech," upozornil. Dodal, že elektřina je zhruba čtyřikrát dražší než ve Francii.

Německo se dlouhou dobu spoléhalo na relativně levný plyn z Ruska, zatímco Spojené státy využívají své vlastní zdroje plynu, píše agentura Reuters. Německo se rovněž rozhodlo opustit jadernou energetiku, zatímco Francie ji nadále ve velkém měřítku využívá a plánuje její další rozvoj. V poslední době se nicméně Francie potýká s poklesem produkce jaderných elektráren kvůli údržbářským pracím a opravám.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německá vláda v lednu zlepšila letošní výhled německé ekonomiky z dříve předpokládaného poklesu na mírný růst. HDP Německa se podle lednové vládní prognózy zvýší o 0,2 procenta. V říjnovém výhledu přitom vláda předpovídala, že HDP letos o 0,4 procenta klesne.

Stalo se
Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Boje v Gaze by se mohly zastavit. Hamás souhlasí s návrhem Witkoffa

Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho má štěstí na muže. O novém vztahu ale mluvit nechce

Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží. 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj opět jednal v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump si volal s Putinem, Zelenskyj je připraven s ruským protějškem jednat

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.

Počasí
Ilustrační foto

Kolísavý ráz počasí má pokračovat, vyplývá z výhledu

Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.