Válka na Ukrajině má 461 potvrzených dětských obětí

Za rok ruské agrese proti Ukrajině zemřelo 461 dětí a dalších 929 bylo zraněno. Skutečná čísla ale budou vyšší, není možné je zjistit, neboť ukrajinské organizace nemají přístup do okupovaných území a míst s vysokou intenzitou bojů. Na dnešním setkání s představiteli koalice ukrajinských organizací 5AM, jež dokumentuje válečné zločiny na Ukrajině, to řekla Marija Suljalinová z centra občanského vzdělávání Almenda.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Rusové podle Suljalinové chtějí zničit Ukrajince jako národ a vytvořit podmínky, ve kterých nebude možné tvořit ukrajinskou identitu. Snaží se z ukrajinských dětí udělat ruské občany a patrioty, a to i při vyučování ve školách na okupovaných územích, míní. Je jim vštěpováno, že Ukrajina nemá svoji vlastní historii, že Rusko je garantem bezpečnosti v regionu a že nepřáteli jsou Severoatlantická aliance (NATO) a západní svět.

Existují také speciální programy, kdy se děti potkávají s ruskými vojáky. Cílem je glorifikovat tyto vojáky a válku jako takovou, řekla Suljalinová.

Podle Aleny Lunovové z lidskoprávní organizace ZMINA je jedním z nejrozšířenějších zločinů deportace civilistů z okupovaných území do Ruska. Jde podle ní o miliony lidí, kteří se nemohou vrátit domů či opustit Rusko a přesunout se do jiné země. Konkrétní číslo podle Lunovové není možné sdělit, neboť Ukrajina část hranice s Ruskem nekontroluje.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v Rusku zaregistrováno 2,8 milionu Ukrajinců, ruská strana uvádí téměř dvojnásobek včetně stovek tisíc dětí, řekla Lunovová.

Celkem organizace podle ní zaznamenaly přes 70.000 válečných zločinů. Koalice se nyní zabývá mimo jiné tím, zda by se jimi měly později zabývat existující soudy na Ukrajině, nebo by měl být zřízen národní speciální tribunál, případně zda by bylo možné ustavit hybridní mechanismus.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) mnohokrát hovořil o tom, že Česko chce usilovat o vznik tribunálu pro stíhání válečných zločinů na Ukrajině. Vláda si bod začlenila i do aktualizovaného programového prohlášení.

Koalice ukrajinských organizací 5AM se snaží najít, shromáždit a uchovat důkazy o ruských válečných zločinech a porušování lidských práv na Ukrajině. Vznikla bezprostředně po ruské invazi loni v únoru. Zahrnuje celkem 31 neziskových organizací a čtyři experty na mezinárodní právo a lidská práva.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější