Ruská raketa dnes v noci zasáhla obytný dům v ukrajinském městě Černihiv, uvedla ukrajinská agentura Ukrinform. V Kyjevě a Charkově jsou podle prohlášení ukrajinských úřadů slyšet výbuchy a střelba.
Podle dostupných informací hořela dvě spodní patra budovy v Černihivu, který je vzdálený asi 150 kilometrů od ukrajinské metropole. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Deník The Kyiv Independent uvedl, že jedna žena byla zraněna. Město vyhlásilo letecký poplach a vyzvalo obyvatele, ať se schovají v krytech, jen chvíli předtím, než raketa zasáhla obytný dům.
Po několika hodinách klidu dnes v noci opět začalo ostřelování kyjevských měst Kyjev a Charkov. Podle listu The Kyiv Independent hlavní město vyhlásilo letecký poplach. Rakety v noci zasáhly také severoukrajinské město Žitomir, oznámilo na facebooku velení ukrajinských pozemních sil.
Od čtvrtka, kdy ruské jednotky vpadly na Ukrajinu, zemřelo nejméně 352 civilistů, včetně 14 dětí, a 1684 lidí utrpělo zranění. S odvoláním na ukrajinské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura Reuters. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že z Ukrajiny už kvůli ruské invazi uprchlo nejméně 368.000 lidí.
Fotbalová ikona David Beckham (50) byla po letech čekání konečně pasována na rytíře (knighted) králem Karlem III. na hradě Windsor. Beckham, který byl oceněn za své zásluhy ve sportu a charitě, se svěřil, že ve svůj velký den cítil „více emocí než nervozity“. Slavnostní ceremonie se konala v úterý, i když zpráva o jeho poctě vyšla najevo už během léta.
Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.
České divadlo o uplynulém víkendu ocenilo mimořádné výkony. Jednu z cen Thálie obdržela i Monika Absolonová za roli Judy Garlandové v muzikálu Judy. Jde už o její druhou Thálii, ale známá herečka a zpěvačka by byla ráda, aby se jedna věc neopakovala.
České dálniční známky od ledna opět zdraží, potvrdilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Důvodem je rozšíření dálniční sítě a růst spotřebitelských cen. Za roční kupon si řidiči oproti současnosti připlatí o více než stokorunu.
Středa je dnem předposledního úplňku v roce 2025. Nepůjde o obyčejný úplněk, lidé jsou v očekávání úplňku s přízviskem "super". Měsíc se totiž ve večerních hodinách ocitne v přízemí.
Slavný hollywoodský herec George Clooney nelituje svého zásahu do kampaně před loňskými prezidentskými volbami v USA, kdy "hodil přes palubu" tehdejšího úřadujícího prezidenta Joea Bidena. Za chybu ale označil následnou nominaci viceprezidentky Kamaly Harrisové proti pozdějšímu vítězi Donaldu Trumpovi.
Česko se s kardinálem Dominikem Dukou, jednou z významných osobností katolické církve, rozloučí na konci příštího týdne. Pohřeb proběhne ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Duka zemřel v úterý, bylo mu 82 let.
Několik let vězení hrozí trojici mužů, kteří zapříčinili výrazné omezení železničního provozu během neděle a pondělí. Problémy způsobili krádeží zabezpečovacích kabelů. Provoz se podařilo obnovit během včerejšího dne.
Bývalý prezident Miloš Zeman je od pondělí opět hospitalizován v motolské nemocnici. V týdnu se k jeho zdravotnímu stavu má vyjádřit rodina, nemělo by ale jít o nic vážného. K Zemanovi na lůžku mezitím doputovala smutná zpráva o úmrtí kardinála Dominika Duky.
Podzimní počasí by v Česku mělo panovat i v příštím týdnu, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci ale za jistých okolností mohou klesat teploty lehce pod nulu.
Policie obvinila jednoho z vězňů v případu vraždy, která se v minulém týdnu stala v plzeňské věznici. Potvrdila také informace, že pachatel oběť uškrtil. Vyšetřování případu pokračuje.
Zesnulý kardinál Dominik Duka zanechal výraznou stopu v církvi i v české společnosti, prohlásil prezident Petr Pavel, který se s duchovním opakovaně setkal. Duka zemřel v noci z pondělí na úterý, bylo mu 82 let.