Válka na Ukrajině: Ruské útoky jsou smrtící, ukazují nejnovější data

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto, foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN
Marek Novotný 17. ledna 2024 09:08
Sdílej:

V posledních týdnech se intenzivní raketové a dronové útoky ruské armády na Ukrajinu rapidně zvýšily, což vedlo k výraznému nárůstu počtu mrtvých a zraněných civilistů. V prosinci zemřelo více než 100 lidí a dalších téměř 500 utrpělo zranění, jak informovala mise OSN na monitorování lidských práv na Ukrajině. Uvedla to server ABC News.

Mise OSN na Ukrajině hlásí, že v minulém měsíci došlo k 26,5% nárůstu obětí a zraněných civilistů - z 468 v listopadu na 592 v prosinci. Zpráva zdůrazňuje, že některé údaje čekají na ověření, ale nárůst pravděpodobně bude ještě vyšší.

"Počet civilních obětí (mrtvých a zraněných) v roce 2023 neustále klesal, ale vlna útoků z konce prosince a začátku ledna tento trend přerušila," uvedla šéfka monitorovací mise OSN Danielle Bellová.

Mise OSN na monitorování lidských práv na Ukrajině potvrdila, že prověřuje zprávy o nedávných intenzivních dronových a raketových útocích Ruska, které zasáhly obytné oblasti na Ukrajině od 29. prosince do začátku ledna. Tyto útoky si vyžádaly 86 mrtvých civilistů a 416 dalších zraněných.

Podle mise OSN byl nejvyšší počet obětí a zraněných zaznamenán během útoků, které proběhly 29. prosince a 2. ledna za mrazivého počasí. Ruské rakety prý 4. ledna zasáhly město Pokrovsk a nedalekou obec Rivne na východě Ukrajiny, kde byly pohřbeny dvě rodiny - šest dospělých a pět dětí. Některá těla stále nebyla nalezena.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo potvrzeno více než 10 200 mrtvých civilistů, včetně 575 dětí, jak uvedla minulý týden Edem Wosornuová z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Stalo se
České celebrity
Oto Klempíř

Tradice bude dodržena. Klempíř nemá chybět v Karlových Varech

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Ondřej Brzobohatý už se nechce nervovat. Proti Kuchařové nastolil novou taktiku

Není žádným tajemstvím, že Ondřej Brzobohatý se momentálně potřetí rozvádí, a to se současnou manželkou Danielou. Zatímco tentokrát vše probíhá v klidu, rozpad druhého manželství řeší hudebník dodnes. Syn slavného herce prozradil, jak moc se sporem s Taťánou Kuchařovou ještě osobně zabývá. 

České celebrity
Simona Krainová

Simona Krainová v šoku. Údajný útok na nezletilého syna řeší s právničkou

Simona Krainová sáhla ke kroku, který doposud nikdy neudělala. Jistá učitelka se totiž na sociální síti nevhodně vyjádřila na adresu jejího syna, což se modelka rozhodla řešit tím, že do akce povolala právníky. Co bude dál?

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová už mu nedůvěřuje. Šéf knihovny nastínil, co plánuje

Dagmar Havlová je jednou z hlavních postav aktuální kauzy kolem Knihovny Václava Havla. Další důležitou osobou je šéf instituce Tomáš Sedláček, který se navzdory krokům bývalé první dámy nevzdává.