Válka na Ukrajině ukazuje podle Pavla potřebu obrany státu

Prezident Petr Pavel na středeční konferenci pořádané v rámci spolupráce akademické obce a české armády prohlásil, že je třeba vnímat reálné hrozby. Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr.

Petr Pavel

Pavel ve svém úvodním proslovu uvedl, že existují reálné hrozby, které někteří rádi přehlížejí a dávají ostatním nálepky těch, kdo chtějí válku. Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině se podle něj nemá na nic čekat.

"Nechceme-li jen čekat, musíme pracovat na naší obraně. A je zde prostor pro spolupráci Armády ČR s Českým vysokým učením technickým, ale i s dalšími univerzitami a také s průmyslem. Zúročení univerzitního výzkumu, využití synergií armádou a výsledky spolupráce akademické a vojenské sféry přinesou ve finále výsledky nejen nám, ale i naším spojencům. Zvýšíme tak obranyschopnost, prestiž a kredibilitu naší země," řekl Pavel. "Mám radost, že se tato konference koná, a jsem připraven pomáhat, například poukazovat na problémy administrativní, finanční a jiné," zdůraznil prezident.

Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr. "V součinnosti s ČVUT chceme proto prosadit, aby i obranný výzkum byl takto vnímán. Rezort obrany aktuálně vynakládá ročně téměř 450 milionů Kč na výzkum a vývoj," sdělil náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka.

Armáda podle něj velice dobře vnímá dynamický rozvoj technologií, které mají zásadní dopad na způsob vedení války. "Proto inovace a technologie řadíme mezi šest strategických cílů výstavby schopností armády na následujících deset let. Požadavek na technologický rozvoj rezonuje i v nové Obranné strategii České republiky a v aliančních dokumentech," dodal Řehka. Podle něj i prezidenta má posílení české obrany celoevropský význam.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček je pak přesvědčen, že připravenost české společnosti k obraně a odstrašení těch, kdo svých cílů chtějí dosáhnout násilím a válkou, nabývá na důležitosti. "Zde vidím velice důležitý úkol a cíl pro naši univerzitu a akademickou sféru obecně. Jde o to, abychom společně s našimi obrannými složkami vybudovali něco, co bych nazval inteligentní odstrašující silou, která dokáže odradit naše potenciální protivníky. Je přece součástí naší role a mise univerzit podporovat společnost, ve které univerzity existují," řekl Petráček a připomněl, že v diskusi tohoto zásadního tématu je dnes zastoupeno celkem 13 vysokých škol.

Shodu nalezli všichni řečníci v tom, že je třeba posílit investice do výzkumu, navyšovat konkurenceschopnost, snížit fragmentaci úsilí a spojovat jednotlivé segmenty, zavést inovační řešení i v podnicích v odvětví obrany. Významné je hledání finančních zdrojů a práce na zjednodušení akvizičních procesů. "Při výzkumu a zavádění inovací do práce nelze mít akviziční procesy armády nastavené na roky," uvedl prezident Pavel. "Je také třeba změnit mentální nastavení v pohledu na financování výzkumu, nebát se riskovat, pokud se chceme vymanit z průměrnosti," dodal.

Konference nazvaná O významu spolupráce akademické obce a obranných složek Armády ČR byla dalším počinem, navazujícím na Memorandum o spolupráci, jež ČVUT a Armáda České republiky uzavřely loni v dubnu. Kromě prezidenta Pavla se jí jako hlavní hosté a řečníci účastnili generálporučík Řehka či česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá.

Témata: Petr Pavel

V pražské ZOO se letos narodila již druhá gorila

12.04.2024 09:41 V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho…

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat, ujistil Pavel Zelenského

11.04.2024 18:08 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o…

Sněmovna schválila novou definici znásilnění

10.04.2024 12:58 Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou…

Vážná nehoda v Polici nad Metují si vyžádala zraněné. Auto srazilo chodce

09.04.2024 18:51 Vážná nehoda se v úterý odpoledne stala v Polici nad Metují na Náchodsku. Auto u místního…

Zemřel dlouholetý politik Jaroslav Bašta

08.04.2024 10:03 V noci na pondělí zemřel ve věku 75 let poslanec SPD a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Zemřel po…

ANO by jasně vyhrálo volby. Lidovci zažívají propad preferencí

07.04.2024 16:08 Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, volila by ho téměř…

Čeští politici věří v pokračování dobrých vztahů se Slovenskem

07.04.2024 13:50 Česko doufá v pokračování dobrých sousedských vztahů se Slovenskem i po zvolení Petera Pellegriniho…

Do Česka má dorazit přes sto tisíc vakcín proti černému kašli

05.04.2024 16:15 Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již…

S černým kašlem už v Česku zemřeli tři lidé

04.04.2024 18:10 V Česku zemřel od začátku letošního roku již třetí pacient nakažený černým kašlem, vyplývá z…

Tragický případ z Bulovky: Podle nemocnice pochybili dva pracovníci

04.04.2024 15:49 Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické…

Související:

Nejnovější