Kvůli válce na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, muselo své domovy opustit už na 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí. Informovala o tom dnes ruská verze serveru BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Nejvíce lidí uprchlo z Ukrajiny přes hranice s Polskem (přes 2,6 milionu), více než 670.000 uteklo do Rumunska a přes 405.000 do Moldavska. Mnozí z nich poté směřovali podle UNHCR dále na Západ.
Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny jsou ženy a děti, pro muže ve věku od 18 do 60 let byla bezprostředně po začátku invaze vyhlášena mobilizace.
Do České republiky dorazilo z Ukrajiny podle odhadu české vlády na 300.000 lidí, speciální víza dostalo v Česku od počátku ruské invaze přes 274.000 uprchlíků.
Podobný počet lidí zamířil do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.
Na Ukrajině žilo před válkou na 37 milionů lidí, nepočítá-li se poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 Ruskem a území pod kontrolou proruských separatistů ve dvou samozvaných republikách na východě země.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Přestože Taylor Swift a Travis Kelce zatím úzkostlivě tají datum i místo své svatby, světoví experti na design a plánování luxusních oslav už mají o podobě jejich svatební tabule jasno. Shodují se, že recepce bude velkolepou vizuální oslavou jejich milostného příběhu, která v sobě spojí Taylorinu zálibu v romantice a Travisův uvolněný šarm.
Princezna z Walesu se chystá na zásadní životní i pracovní milník. Příští týden odcestuje na svou první sólovou zahraniční cestu od doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Podle královských pobočníků se Kate cítí dobře, je plná energie a velmi se těší na návrat k mezinárodním povinnostem.
Americká celebrita Kim Kardashian podlehla kouzlu Broadwaye. Poté, co jako jedna z producentek uvedla svou první divadelní hru „The Fear Of 13“, si zážitek z představení zopakovala hned dvakrát po sobě. Zatímco první návštěvu absolvovala v neděli v doprovodu své rodiny, v úterý se rozhodla do divadla James Earl Jones Theater vyrazit znovu, tentokrát se svým přítelem, hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem.
Cesta prince Harryho do Velké Británie, která je naplánována na letošní léto, vyvolala v Buckingamském paláci vlnu nevole. Podle dostupných informací jsou členové královské rodiny pobouřeni seznamem požadavků, které vévoda ze Sussexu zaslal jménem své manželky Meghan Markle.
Zpěvák Peter Andre vyjádřil hlubokou lítost nad zprávami o zdravotních potížích country legendy Dolly Parton. Osmdesátiletá ikona byla tento týden nucena definitivně zrušit svou plánovanou rezidenci v Las Vegas, kterou původně pouze odsunula na září 2026. Přestože fanoušky ujistila, že její stav je léčitelný, na koncertní pódia se v dohledné době nevrátí.
Legendární herec Harrison Ford se během rozhovoru pro rádio SiriusXM ocitl v úsměvné situaci, kdy se snažil pochopit moderní slang generace Z. Jeho kolegyně ze seriálu Terapie pravdou (Shrinking), šestatřicetiletá Sherry Cola, se mu totiž pokoušela vysvětlit, proč si na cestách letadlem libuje v aktivitě zvané „raw-dogging“.
Bývalý mediální magnát Jaromír Soukup se postaral o pořádný skandál na slovenské bojové scéně. Jen několik hodin před plánovaným galavečerem Fight Night Challenge v Bratislavě oznámil, že do očekávaného boxerského souboje s trenérem Michalem „Mikym“ Vančurou nenastoupí. Jako důvod uvedl náhlé zranění kolene, které si měl přivodit v den zápasu.
Rodina zpěvačky Britney Spears se sešla při příležitosti středoškolské promoce sedmnáctileté Maddie Aldridge, dcery Jamie Lynn Spears. Na akci, která se stala dějištěm vzácného rodinného setkání, se objevili rodiče popové hvězdy Lynne a Jamie Spears, její sestra i nejstarší syn Sean Preston. Samotná Britney se však slavnostního ceremoniálu nezúčastnila.
Hailey Bieber se v nedávném rozhovoru ohlédla za přelomovým okamžikem své kariéry – prodejem kosmetické značky Rhode. Před necelým rokem tuto firmu odkoupil gigant e.l.f. Beauty za závratnou částku jedné miliardy dolarů. Zakladatelka značky nyní přiznala, že tato suma pro ni nebyla jen náhodným číslem, ale jasně stanovenou hranicí, přes kterou nehodlala jít dolů.
Bývalá glamour modelka Katie Price se vrátila do Velké Británie ze své cesty do Dubaje, kde navštívila svého manžela Leea Andrewse. Návrat na domácí půdu se však neobešel bez kontroverzí. Sedmačtyřicetiletá celebrita čelí obvinění, že během pobytu ve Spojených arabských emirátech odmítla uhradit účty za provedené estetické zákroky.
Princezna z Walesu byla prvním členem britské královské rodiny, který se rozhodl zcela přerušit styky s dnes již bývalým princem Andrewem. Podle královského autora Christophera Andersena zaujala Kate velmi nekompromisní postoj a odmítala s ním komunikovat během rodinných událostí i společných svátků.
Rozkol mezi princem Williamem a princem Harrym je často připisován příchodu Meghan Markle do královské rodiny, avšak podle nejnovějších analýz královských expertů byly základy jejich sváru položeny mnohem dříve. Christopher Andersen, autor knihy o princezně Kate, v aktuálním rozhovoru pro Page Six uvádí, že vztah bratrů byl v podstatě odsouzen k nezdaru už v jejich dětství. Podle něj lidé dlouho přehlíželi napětí, které mezi chlapci panovalo od útlého věku.