Válka v Izraeli: Hamás opět odpaloval rakety, pokračovaly odvetné letecké údery v Gaze

Válka v Izraeli pokračuje čtvrtým dnem a počet mrtvých a zraněných na obou stranách dál roste. Izraelské letectvo v noci i během dne dál bombardovalo stovky cílů napříč Pásmem Gazy, zatímco Hamás k večeru vyslal na Izrael stovky raket.

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.

Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamás udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky zasáhly jen za pondělí na 2400 cílů a vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny.

Počty mrtvých a zraněných ve válce v Izraeli na obou stranách konfliktu rostou. Počty mrtvých překročily 1500, zraněných jsou v Izraeli i Palestině tisíce. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás zadržel nejméně 150 rukojmí.

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V noci na úterý zasáhly desítky izraelských stíhaček dalších více než 200 cílů v Gaze, uvedly izraelské obranné síly (IDF) v úterním prohlášení. Cíle byly ve čtvrtích Rimal a Khan Yunis v hustě obydlené pobřežní enklávě, odkud podle IDF směřovalo množství útoků proti Izraeli.

IDF uvedla, že mimo jiné zasáhla teroristickou infrastrukturu Islámského džihádu v Khan Yunis, skladiště zbraní militantů Hamásu umístěného uvnitř mešity a "operační teroristickou infrastrukturu používanou teroristickými agenty Hamásu".

Stíhací letouny také zasáhly řadu "operačních sídel" patřících agentům Hamásu a také operační velitelské středisko Hamásu umístěné uvnitř mešity, uvedla IDF.

Mluvčí IDF, kontraadmirál Daniel Hagari, později oznimil, že za poslední den nedošlo k žádné invazi jednotek Hamásu na území Izraele. Ozbrojenci prolomili bariéru na několika místech ve chvíli, kdy v sobotu zahájili útok. Oblasti, kde jsou zničené části plotu, jsou ale podle IDF zajištěné.

Podle agentury OSN bylo v Pásmu Gazy vysídleno více než 187 000 lidí a očekává se, že jejich počet poroste. V 83 školách OSN se ukrývá 137 500 lidí. Téměř půl milionu lidí v Gaze tento týden nedostalo potravinové příděly OSN, protože byla distribuční centra uzavřena.

OSN také uvedla, že izraelské "úplné obležení" Gazy je "zakázáno podle mezinárodního humanitárního práva". Uvedl to dnes vysoký komisař OSN pro lidská práva, který odsoudil rozhodnutí Izraele nařídit "úplné obléhání", včetně zákazu potravin a vody.

UNICEF varoval, že humanitární situace v zóně konfliktu se "rychle zhoršuje", a uvedl, že humanitární pracovníci musí mít zajištěný bezpečný průchod, aby mohli dětem a rodinám poskytnout záchranné potřeby a zásoby. "Připomínám všem stranám, že v této válce, stejně jako ve všech válkách, jsou to děti, kdo trpí jako první a trpí nejvíce," uvedla výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell v prohlášení.

Hamas v poledne vypálil rakety na dva kibuce v jižním Izraeli, Zikim a Ra'im, uvedla skupina na sociálních sítích. Kibuc je typ soběstačné komunity v Izraeli. Agrární kibuce byly populární v prvních letech po vzniku, dnes na nich žije asi 125 000 lidí. V celé zemi je přibližně 250 kibuců.

Z Gazy byla vypálena obrovská dávka raket i k večeru. Uvedla to stanice CNN s tím, že jde o stovky raket vypálených na Aškelon v "reakci na vysídlení civilistů v Gaze". Stalo se tak poté, co mluvčí Hamásu varoval obyvatele jihoizraelského města, aby opustili město před 17:00 místního času.

Izraelská letadla naopak zasáhla jediný hraniční přechod mezi pásmem Gazy a Egyptem. Uvedl to mluvčí palestinského ministerstva vnitra Eyad al-Bozom. Izraelská válečná letadla zasáhla bránu a týmy pracující na přechodu byly požádány o okamžitou evakuaci kvůli hrozbám úderů.

Počty mrtvých a zraněných mezitím nadále rostou. Izrael eviduje nejméně 1000 mrtvých a více než 3400 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 150 rukojmí.

Rostoucí počty mrtvých hlásí i Palestina. Izraelské letectvo podniká protiútoky na pozice Hamásu a podle posledních údajů bylo v Gaze zabito nejméně 765 Palestinců a 4000 lidí bylo zraněno, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví.

Celkový počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 1700, zraněno je nejméně 7400 lidí. Předpokládá se, že počty zabitých a zraněných dál porostou.

Témata: Izrael | palestina

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější