Válka zklamalo ANO pokusem o svržení vlády během předsednictví EU

Místopředsedu TOP 09 a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zklamalo, že se opoziční hnutí ANO propůjčilo ke snaze svrhnout vládu během českého předsednictví EU pod heslem: Po nás potopa. V případě SPD tím Válek překvapen není vzhledem k tomu, že toto opoziční hnutí má blízko k Rusku a nemá rádo EU. Válek to dnes uvedl během debaty před hlasováním o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS).

Vlastimil Válek

Poslanci jednají už desátou hodinu. Už promluvili politici s přednostním právem a ke slovu se před 22:00 dostali i řadoví poslanci.

"Pro mně je to zklamání a mám pocit, že vám na naší zemi nezáleží," řekl Válek poslancům ANO. "Rozumím tomu, že jste opozice, nerozumím tomu, že jste ochotni se k tomu propůjčit pod heslem po nás potopa, aneb shodíme vládu a pak se uvidí," dodal.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že nynější kabinet převzal řízení země po trestně stíhaném premiérovi, předsedovi ANO Andreji Babišovi, který se teď snaží nynější vládu "uměle ponížit uměle vyvolaným jednáním o nedůvěře vládě". "Ze strany opozice to není žádný konstruktivní krok," řekl.

Válek se ve svém vystoupení soustředil především na prezentaci svých plánů v oblasti zdravotnictví, přičemž poděkoval některým zástupcům ANO za spolupráci. Na druhou stranu ale ANO kritizoval za předimenzované projekty během Babišovy vlády, "kterou drželi u moci komunisté", a za personální čistky na ministerstvech za éry Babišovy vlády.

Lipavský se zase věnoval zahraniční politice. Řekl mimo jiné, že vláda musí napnout síly k tomu, aby konflikt na Ukrajině dopadl v nejlepším možném zájmu Česka, tak aby se neposunulo do sféry ruského vlivu. Ministr zahraničí ale zmínil i o energetické krizi, zvládnout ji není podle něho jednoduchý úkol. "Nenecháme padnout střední třídu, nenecháme padnout domácnosti," zdůraznil.

Válek ocenil premiérské působení Fialy, který na rozdíl od svého předchůdce koordinuje práci ministrů, aby spolupracovali. "Nehádáme se na twitteru, nehážeme si klacky pod nohy, to je něco, co je chválabohu pryč. Řešení z průhonické sokolovny není ta správná cesta," dodal Válek.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala po téměř hodinovém Válkově projevu uvedl, že ministři se uchýlili k obstrukcím, aby oddálili konec kabinetu. Lipavský si zase postěžoval na podle něho prázdné opoziční lavice. "Ti, kteří vyvolali tuto schůzi, tu ani nejsou, aby si vyposlechli, co vláda přednáší za argumenty, ani své vlastní řečníky," uvedl.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) především odmítl maďarskou cestu zastropování cen pohonných hmot. Poukázal například na to, že tamní vláda byla nucena vyhlásit stav energetické nouze a zavést přídělový systém. Uvedl, že vláda si dala za cíl zajistit do začátku topné sezony naplnění zásobníků alespoň na 80 procent. Nyní už podle něj přesáhla naplněnost 85 procent jejich kapacity. Informoval také, že uskladněný plyn má aktuální tržní hodnotu 15 miliard korun, zatímco stát ho nakoupil za osm miliard.

Varoval také před zastropováním cen elektřiny. Odhadl, že jen při zastropování cen na červnové úrovni by stát musel zaplatit kolem 600 miliard korun. S odvoláním na armádní odborníky uvedl, že Rusku dochází dech a jeho jedinou šanci je během zimy rozložit Evropu, a proto proti ní vede energetickou válku. Prohlásil, že Rusko se snaží rozložit místní sociální smír a v tom našlo spoustu vědomých i nevědomých spojenců.

Vysloužil si za to kritiku opozičních poslanců. "Když si dovolíme říci něco proti vám, tak jsme podporovatelé Putina?" rozhořčil se někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanec ANO Aleš Juchelka v reakci na Síkelovo vystoupení zase řekl, že souhlasí s tím, že jde o energetickou válku, vláda ale podle něho neposkytuje žádnou obranu firmám ani obyvatelům.

Macron se v Praze setká s Pavlem na Pražském hradě

01.03.2024 21:35 Pražský hrad v pátek potvrdil, že Česko v příštím týdnu navštíví francouzský prezident Emmanuel…

Jurečka s ministerstvem dokončil návrh změn v důchodech

01.03.2024 12:26 Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité…

Pohonné hmoty už zdražily jen nepatrně. Mohou začít i zlevňovat

29.02.2024 11:27 V Česku v posledních dnech zpomalilo zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o…

Sněmovna povolila párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství

28.02.2024 19:33 Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do…

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Související:

Nejnovější