Válka zklamalo ANO pokusem o svržení vlády během předsednictví EU

Místopředsedu TOP 09 a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zklamalo, že se opoziční hnutí ANO propůjčilo ke snaze svrhnout vládu během českého předsednictví EU pod heslem: Po nás potopa. V případě SPD tím Válek překvapen není vzhledem k tomu, že toto opoziční hnutí má blízko k Rusku a nemá rádo EU. Válek to dnes uvedl během debaty před hlasováním o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS).

Vlastimil Válek

Poslanci jednají už desátou hodinu. Už promluvili politici s přednostním právem a ke slovu se před 22:00 dostali i řadoví poslanci.

"Pro mně je to zklamání a mám pocit, že vám na naší zemi nezáleží," řekl Válek poslancům ANO. "Rozumím tomu, že jste opozice, nerozumím tomu, že jste ochotni se k tomu propůjčit pod heslem po nás potopa, aneb shodíme vládu a pak se uvidí," dodal.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že nynější kabinet převzal řízení země po trestně stíhaném premiérovi, předsedovi ANO Andreji Babišovi, který se teď snaží nynější vládu "uměle ponížit uměle vyvolaným jednáním o nedůvěře vládě". "Ze strany opozice to není žádný konstruktivní krok," řekl.

Válek se ve svém vystoupení soustředil především na prezentaci svých plánů v oblasti zdravotnictví, přičemž poděkoval některým zástupcům ANO za spolupráci. Na druhou stranu ale ANO kritizoval za předimenzované projekty během Babišovy vlády, "kterou drželi u moci komunisté", a za personální čistky na ministerstvech za éry Babišovy vlády.

Lipavský se zase věnoval zahraniční politice. Řekl mimo jiné, že vláda musí napnout síly k tomu, aby konflikt na Ukrajině dopadl v nejlepším možném zájmu Česka, tak aby se neposunulo do sféry ruského vlivu. Ministr zahraničí ale zmínil i o energetické krizi, zvládnout ji není podle něho jednoduchý úkol. "Nenecháme padnout střední třídu, nenecháme padnout domácnosti," zdůraznil.

Válek ocenil premiérské působení Fialy, který na rozdíl od svého předchůdce koordinuje práci ministrů, aby spolupracovali. "Nehádáme se na twitteru, nehážeme si klacky pod nohy, to je něco, co je chválabohu pryč. Řešení z průhonické sokolovny není ta správná cesta," dodal Válek.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala po téměř hodinovém Válkově projevu uvedl, že ministři se uchýlili k obstrukcím, aby oddálili konec kabinetu. Lipavský si zase postěžoval na podle něho prázdné opoziční lavice. "Ti, kteří vyvolali tuto schůzi, tu ani nejsou, aby si vyposlechli, co vláda přednáší za argumenty, ani své vlastní řečníky," uvedl.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) především odmítl maďarskou cestu zastropování cen pohonných hmot. Poukázal například na to, že tamní vláda byla nucena vyhlásit stav energetické nouze a zavést přídělový systém. Uvedl, že vláda si dala za cíl zajistit do začátku topné sezony naplnění zásobníků alespoň na 80 procent. Nyní už podle něj přesáhla naplněnost 85 procent jejich kapacity. Informoval také, že uskladněný plyn má aktuální tržní hodnotu 15 miliard korun, zatímco stát ho nakoupil za osm miliard.

Varoval také před zastropováním cen elektřiny. Odhadl, že jen při zastropování cen na červnové úrovni by stát musel zaplatit kolem 600 miliard korun. S odvoláním na armádní odborníky uvedl, že Rusku dochází dech a jeho jedinou šanci je během zimy rozložit Evropu, a proto proti ní vede energetickou válku. Prohlásil, že Rusko se snaží rozložit místní sociální smír a v tom našlo spoustu vědomých i nevědomých spojenců.

Vysloužil si za to kritiku opozičních poslanců. "Když si dovolíme říci něco proti vám, tak jsme podporovatelé Putina?" rozhořčil se někdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanec ANO Aleš Juchelka v reakci na Síkelovo vystoupení zase řekl, že souhlasí s tím, že jde o energetickou válku, vláda ale podle něho neposkytuje žádnou obranu firmám ani obyvatelům.

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Související:

Nejnovější