Van der Bellen podle průzkumu obhájí v říjnu mandát rakouského prezidenta

Alexander Van der Bellen
Alexander Van der Bellen, foto: Wikipedia
ČTK 21. srpna 2022 08:08
Sdílej:

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen v říjnových volbách pravděpodobně obhájí svůj mandát. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Unique Research, který zveřejnil časopis Profil. Současná hlava státu by podle něj získala 66 procent hlasů. První kolo prezidentských voleb se bude v Rakousku konat 9. října.

Na druhém místě se za Van der Bellenem, který je v čele státu od roku 2017, umístil v průzkumu kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Walter Rosenkranz. Podpořilo jej ovšem jen 13 procent dotázaných. V daném případě by současná hlava státu zvítězila už v prvním kole hlasování. Další možní kandidáti získali v průzkumu šest a méně procent hlasů.

FPÖ je označována jako populistická až krajně pravicová strana. S jejím kandidátem Norbertem Hoferem se bývalý člen strany Zelených Van der Bellen utkal už v druhém kole prezidentských voleb v roce 2016.

"Současný prezident Alexander Van der Bellen by musel ve volební kampani udělat velmi hrubé chyby, aby tyto volby prohrál," uvedl zástupce agentury Unique Research Peter Hajek.

K volbám se podle průzkumu "zcela jistě" chystá 58 procent obyvatel Rakouska.

Stalo se
Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt to řekl jasně: Další svatba nebude!

Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.

Společnost
Petr Pavel

Vzácní hosté na Pražském hradě. Víme, s kým si prezident dal pivo

Současný prezident Petr Pavel umí Česko reprezentovat nejrůznějšími způsoby. Kromě politiků z ciziny si rozumí i s muzikanty ze zahraničí, však je také velkým hudebním fanouškem. Která kapela o víkendu zavítala na Pražský hrad? 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins a slova o svatbě. S Pavlem Nedvědem už mají termín

Češi i Slováci napjatě očekávají, kdy konečně dojde na svatbu zpěvačky Dary Rolins a fotbalisty  Pavla Nedvěda. Popová hvězda dosud poměrně mlžila. Až to vypadalo, že veselka možná ani nebude. Nyní se ale Dara rozhodla být o něco sdílnější. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní bouřky mohou být velmi silné, varovali meteorologové

Tropická epizoda pokračuje i na začátku týdne. Pondělní nejvyšší teploty ještě mohou místy téměř atakovat čtyřicítku, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před bouřkami, které mohou být velmi silné.