Ve čtvrtek přibylo v Česku 4982 případů covidu, o 1500 méně než před týdnem

Rouška a respirátor, ilustrační fotografie.
Rouška a respirátor, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 8. dubna 2022 07:50
Sdílej:

Ve čtvrtek přibylo v Česku 4982 potvrzených případů covidu-19, o 1500 méně než před týdnem. Je to letos poprvé, kde je ve všední den nárůst nižší než 5000 případů. Laboratoře odhalily také 913 podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání o čtvrtinu méně. Dál ale klesá i zájem o testování. Stejně tak se snižuje počet hospitalizací i incidenční číslo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie covidu v Česku zpomaluje už zhruba dva měsíce. Denní počty nově potvrzených případů nákazy postupně klesají přibližně od začátku února. Za tento týden zatím přibylo celkem 23.522 potvrzených případů nákazy, za prvních čtyři dny minulého týdne jich bylo téměř 31.600.

Laboratoře ve čtvrtek provedly necelých 24.000 testů. Jejich počet v mezitýdenním srovnání už několik týdnů klesá. Minulý čtvrtek jich bylo téměř 30.000. U dvou ze tří typů testů se ale mírně zvýšila pozitivita. V případě nejčastějších preventivních testů se koronavirus prokázal u zhruba 19 procent vzorků.

V nemocnicích je s koronavirem 1539 pacientů, o 300 méně než před týdnem. Počet lidí v těžkém stavu se snížil o deset na 92. S covidem dosud v Česku zemřelo 39.844 lidí. Tento týden je zatím obětí 84. Proti stejnému období minulého týdne by to byl pokles o 12 zemřelých, při dalších aktualizacích ale obvykle údaje z posledních dní ještě rostou.

Na 100.000 obyvatel připadá v ČR za posledních sedm dní 315 nakažených. Takzvané incidenční číslo klesá celý týden ve všech krajích. Nejnižší je v Karlovarském kraji, kde má hodnotu 212. Naopak nejvyšší je v Praze. V hlavním městě připadá v uplynulém týdnu na 100.000 obyvatel 480 nakažených.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve čtvrtek informoval o tom, že se v Česku potvrdil výskyt kombinované varianty dvou typů omikron BA.1 a BA.2 označované jako XE. Kombinace má být asi o deset procent nakažlivější než původní omikron. Od nejstarší varianty koronaviru z čínského Wuchanu, která se v ČR prokázala poprvé v březnu 2020, je každá další nová varianta nakažlivější. Postupně už převládly varianty alfa, delta, omikron a subvarianta omikronu BA.2. Od začátku epidemie laboratoře v Česku potvrdily téměř 3,86 milionu případů nákazy.

Očkovat proti covidu se ve čtvrtek nechalo 3227 lidí. Proti minulému týdnu je to pokles asi o pětinu. Zájem klesá dlouhodobě. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí posilující dávku, ve čtvrtek ji dostalo téměř 2700 očkovaných. Od prosince 2020, kdy se s očkováním začalo, podali zdravotníci v Česku více než 17,5 milionu dávek vakcíny. Posilující dávku dosud dostalo přes 4,1 milionu lidí.

Stalo se
České celebrity
Jakub Prachař a Sara Sandeva

Pikantní přiznání. Sandeva si myslela, že Prachař je "blbeček"

Jakub Prachař a Sara Sandeva dnes tvoří harmonický pár, ale byly doby, kdy jeden o druhém neměli úplně nejlepší povědomí. Sandeva přiznala, že si o partnerovi myslela, že je "největší blbeček". Proč?

Domácí
Andrej Babiš

Babiš neví, jak to bude s Turkem. Chtěl po něm, aby se dostavil na Hrad

Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že tlačil na poslance Filipa Turka (Motoristé), aby se zúčastnil pondělního rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem. Turek se z jednání ze zdravotních důvodů omluvil, jistě tak nebude v pondělí jmenován členem vlády. Pavel má navíc k jeho osobě dlouhodobé a trvající výhrady.

České celebrity
Ondřej Brzobohatý dorazil do soudní budovy. (12.3.2025)

Brzobohatého čekání na rozsudek se protahuje. Soud byl znovu odročen

Už dvakrát věřil Ondřej Brzobohatý, že se ve sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou domůže spravedlnosti. Jenže zklamání nastalo nejen v listopadu, ale také v prosinci. Podle nejnovějších informací se závěrečné soudní stání v ostře sledované kauze opět odložilo. 

Počasí
Ilustrační foto

Jak bude týden před Vánocemi? Do Česka bude nadále proudit teplý vzduch

Po nadcházejícím víkendu už začne předvánoční týden. S návratem zimy, která je alespoň v očích meteorologů již v plném proudu, ale nepočítejte. Do Česka bude i nadále proudit teplý vzduch, přes den má být nad nulou. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).