Ve čtvrtek testy v Česku odhalily 18.582 nakažených

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 3. prosince 2021 08:18 | akt. 3. prosince 2021 08:33
Sdílej:

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18.582 nakažených, zhruba o 9300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Incidenční číslo k dnešku kleslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1135 případů koronaviru, předchozí den dosahovalo hodnoty 1223. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve vývoji koronaviru v Česku se začaly střídat poklesy a růsty. Mezitýdenní pokles zaznamenaly statistiky v tomto týdnu už v úterý, v minulém týdnu v pátek a v sobotu. Počty nově odhalených případů ale zůstávají vysoké, v tomto týdnu dvakrát překročily 21.000, v úterý to bylo 21.988 a ve středu 21.134. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie osciluje na velmi rizikových číslech, na nynějším vrcholu se může podle něj držet týden nebo dva týdny, pak může začít zpomalovat, ale také se může kvůli variantě omikron odrazit k dalšímu růstu. Její další výskyt hygienici v Česku zatím neodhalili, jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce.

Vysoká zůstává zátěž nemocnic pacienty s covidem-19. Dušek ve čtvrtek v rádiu Impuls uvedl, že přestože už epidemie eskalačně neroste jako dosud, nemocnice budou "sesbírávat" těžké případy ještě deset nebo 14 dní. V mezitýdenním srovnání vyžadovalo ve čtvrtek nemocniční péči o 400 víc nakažených, oproti středě ale jejich počet asi o stovku klesl. Podle aktuální statistiky ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek z 6683 hospitalizovaných 1056 v těžkém stavu.

Šancí jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém je podle odborníků očkování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. V poslední době počty rozdaných dávek stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 88.607 dávek vakcíny, zhruba o 25.000 víc než před týdnem, 68.859 bylo posilujících. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,69 milionu dávek, dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,21 milionu lidí, z nich 33.450 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, za úterý statistiky evidují 129 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna.

Stalo se
Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Nová kniha zásadní odhalila moment: Princ William a vévodkyně Kate se málem rozešli

Příběh lásky prince Williama a princezny Kate je dnes vnímán jako jeden z nejpevnějších pilířů moderní britské monarchie, ale nová biografie s názvem William and Catherine, The Monarchy’s New Era: The Inside Story, která vychází 10. března, odhaluje, že k definitivnímu rozchodu bylo blíže, než si svět kdy představoval. 

Světové celebrity
Nicole Kidman

S muži skončila? Nicole Kidman odmítla i vlivného multimilionáře

Nicole Kidman se po rozvodu s Keithem Urbanem zatím do nového vztahu nehrne, a to i přes intenzivní zájem ze strany vlivného multimilionáře. Podle exkluzivních informací serveru Page Six je osmapadesátiletá herečka v současné době nezadaná a plně se soustředí na roli matky. Zdroje z jejího okolí tak vyvrátily spekulace o tom, že by podlehla dvoření Paula Salema, předsedy představenstva společnosti MGM Resorts International.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová mění ve svém životě jednu zásadní věc

Tři děti má Agáta Hanychová, která je hodně aktivní na sociálních sítích. Často tam s fanoušky sdílela i fotografie potomků, ale tomu je podle všeho konec. Dceru herečky Veroniky Žilkové totiž zasáhlo video, které zveřejnili policisté. 

Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Zimní počasí stále úřaduje. Na Šumavě je poprvé přes metr sněhu

Meteorologická zima se sice pomalu blíží ke svému konci, přesto v jejím závěru hlásí meteorologové z dvou míst na Šumavě, že na nich leží přes metr sněhu. Během letošní zimy se to stalo poprvé.