Ve dvou třetinách zemědělských firem je proočkovanost nad 70 procent

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 9. prosince 2021 15:50
Sdílej:

Zhruba ve dvou třetinách zemědělských podniků (63,6 procenta) je proočkováno více než 70 procent zaměstnanců proti koronaviru. Ve 13,5 procenta firem je naočkováno 61 až 70 procent lidí a v pětině podniků pak 90 až 100 procent pracovníků.

Vyplývá to z výsledku průzkumu Agrární komory ČR na přelomu listopadu a prosince, kterého se účastnilo 371 zemědělských firem. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Povinnost testování však zároveň čtvrtině uvedených firem způsobuje problémy s logistikou nebo organizací práce.

"Většina českých zemědělců se nechala dobrovolně očkovat proti covidu-19. Ve dvou třetinách zemědělských podniků přesahuje proočkovanost dokonce 70 procent, což je více než celorepublikový průměr, který je podle ministerstva zdravotnictví necelých 63 procent. To podle mého názoru ukazuje zodpovědný přístup zemědělců v boji proti této nakažlivé nemoci, u níž se navíc objevují nové mutace," sdělil dnes ČTK prezident komory Jan Doležal.

Více než třetina zemědělských firem motivuje své zaměstnance, aby se očkovat nechali. "Nabízejí pracovníkům den nebo několik dní volna, finanční odměnu v řádech několika tisíc korun nebo společnosti zajistily lékaře, který naočkoval zaměstnance přímo na pracovišti. Jiné podniky spustily informační kampaň a vysvětlovaly význam očkování prostřednictvím letáků, které nechaly vytisknout," dodala komora.

Sedm z deseti respondentů souhlasí s povinností zajistit neočkovaným pracovníkům testy na koronavirus. Více než polovina odpovídajících pak považuje příspěvek 60 korun na test za dostatečný. "Uvítali bychom však, kdyby pojišťovny přispívaly zaměstnavatelům také na testování očkovaných pracovníků. Mnoho zemědělských podniků přistoupilo k tomuto kroku z obavy, že by tito lidé mohli covid-19 přenášet a způsobit tím výpadek pracovní síly, které je v zemědělství už nyní nedostatek," uzavřel Doležal.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Andrew a Tristan Tateovi

Influenceři Andrew a Tristan Tateovi byli zatčeni!

Bratři Andrew a Tristan Tateovi, známí jako kontroverzní internetoví influenceři, byli v Miami zatčeni federálními úřady USA na základě britského zatykače. Podle dostupných informací zasáhl úřad US Marshals Service na základě žádosti Velké Británie o jejich vydání. Samotný zatykač je v současné době úřady veden jako tajný.

České celebrity
Tereza Kostková

Na sobě rozhodně nešetří. Kolik Tereza Kostková utrácí za plastiku?

Herečka Tereza Kostková, která nedávno oslavila padesáté narozeniny, vděčí za svůj mladistvý vzhled nejen genetickým předpokladům, ale také pravidelným návštěvám klinik estetické medicíny, kde za péči o pleť utrácí nemalé finanční částky.

České celebrity
Makhmud Muradov

Makhmud Muradov sestřelil kritiky. Poslal jim jasný vzkaz!

Zápasník Makhmud Muradov vzkázal svým kritikům, že z České republiky neodjede a nikdo ho nevyhodí. Bojovník, který se stal jednou z hlavních tváří nové organizace G MMA vedené Jakubem Jírou, tak reagoval na pochybnosti o svém právu pobývat v zemi. Pro Muradova znamenal přechod do nové organizace velký krok, přičemž se netají tím, že za ním stojí vysoká finanční odměna.

České celebrity
Patricie Pagáčová

Patricie Solaříková se stala terčem ostré kritiky!

Herečka Patricie Solaříková se ve svém nejnovějším vyjádření ostře ohradila proti vlně negativních komentářů, které se zaměřily na její postavu, konkrétně na velikost jejího poprsí.