Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50 milionům lidí. Od 12. července, kdy prezident Emmanuel Macron oznámil, že pro vstup do volnočasových a kulturních míst bude potřeba zdravotnický pas, se nechalo naočkovat 13 milionů lidí.
Úřadům v 68milionové zemi však ještě zbývá přesvědčit dalších 8,5 milionu osob starších 12 let. Nejmenší zájem o očkování jeví jihovýchod Francie, vyplývá to ze statistik sestavených listem Le Monde.
Nejvíce naočkovaných registruje sever a západ země. Ve vakcinaci zaostávají kromě regionů Provence-Alpes Côte d'Azur, Nová Akvitánie a Okcitánie i zámořská území Francie. Podprůměrnou míru proočkovanosti rovněž vykazují venkovské oblasti a znevýhodněné čtvrti velkých měst. Ve třetím, 14. a 15. obvodu Marseille zbývá naočkovat nejméně 57 procent obyvatel.
"Zázračné řešení neexistuje,“ prohlásil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. "S tím, jak se blížíme do finále očkovací kampaně, se to nevyhnutelně komplikuje a chce to čas," dodal. Podle ministra by očkování měla uspíšit dvě data: 30. září, kdy se mají děti ve věku 12 až 17 let začít prokazovat zdravotnickým pasem, a 15. říjen, kdy má skončit bezplatné testování.
Podle lékařů existují i jiné způsoby. "Jednou z prvních věcí, které jasně říkáme ve zdravotním středisku Aygalades a v severních okresech Marseille, kde očkujeme, je, že vakcína je zdarma. Může se to zdát absurdní, ale někteří si stále myslí, že se za ni platí,“ uvedl vedoucí lékařské komise pro veřejné nemocnice v Marseille Jean-Luc Jouve.
Podle Jouvea je také důležité opět získat důvěru veřejnosti. Připomněl, že na jihu země působí kontroverzní infektolog Didier Raoult, který propagoval širší používání hydroxychlorochinu k léčbě pacientů s covidem-19, a získal tak mnoho fanoušků.
V Marseille také kolují dezinformace o neplodnosti, kterou by očkování mohlo způsobit u žen i u mladých mužů. Neochota může rovněž souviset s jazykovou bariérou nebo s faktem, že někteří lidé nemají povolení k pobytu a jiné dokumenty.
Francie za poslední den eviduje 1547 nových případů koronavirové nákazy a 69 souvisejících úmrtí. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v zemi celkem potvrdilo 7,045.422 případů covidu-19 a 116.765 úmrtí na toto onemocnění.
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.
Česko v loňském roce přišlo o spoustu jedinečných osobností. Ve věku 29 let zemřela Anna Slováčková, které v jejím statečném boji s rakovinou držel palce celý národ. Rodina se nyní stará o to, aby se na nadanou herečku a zpěvačku nezapomnělo.
Není moc českých celebrit, jimž se poštěstilo, že jsou slavné v zahraničí i jinde než na Slovensku. Jednou takovou osobností ze šoubyznysu je Pavel Trávníček. Není divu, že si o legendárního prince z Popelky v těchto dnech dělají obavy i u sousedů v Německu.
Jaromír Soukup se v poslední době tak nějak ztratil z očí, když přišel o někdejší mediální impérium. Podle nejnovějších informací ale pracuje na velkolepém comebacku. Už brzy by se mohl připomenout televizním divákům.
Nebezpečí ledovky se přesouvá Českem. Meteorologové nově varují před výskytem nebezpečného jevu v severních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Tentokrát by mělo jít o slabou ledovku s tloušťkou do dvou milimetrů.
Lucie Vondráčková je od prosince zase k mání a sama si musí uvědomovat, že se teď o to víc budou řešit její kontakty s muži. Přesto jde spekulacím o nové lásce naproti. S kým se ve společnosti ukázala tentokrát?
Nebezpečná ledovka pokryla Česko, kde v posledních dnech vládly silné mrazy. Možná i z toho důvodu vyrážejí někteří lidé na dovolené do teplejších krajin. Letům z Prahy ale počasí v úterý ráno nepřálo. Ruzyňské letiště dokonce upozornilo cestující na možná zpoždění během celého dnešního dne.
Až třetí manželství Libora Boučka se ukázalo jako to šťastné. Jeden z našich nejznámějších moderátorů dnes se svou ženou Gabrielou vychovává dvě děti, staršího syna Alberta a mladší dceru Beatu. Nyní prozradil, jak přistupuje k výchově potomků.
Nela Slováková, která má značné zkušenosti s televizními reality show, přijala velkou výzvu a zúčastnila se nejnovější Výměny manželek. A možná tušila, že se stane terčem pro Agátu Hanychovou a Ornellou Koktovou, protože jejich vzájemné vztahy jsou dlouhodobě vyhrocené.
Princ Harry se opět postaral o rozruch v britské královské rodině. Právě ve chvíli, kdy se zdálo, že vztahy s jeho otcem, králem Karlem III., se začínají stabilizovat, přišel vévoda ze Sussexu s gestem, které je sice navenek smířlivé, ale v jádru velmi problematické. Harry totiž otce veřejně pozval, aby s ním v roce 2027 v Birminghamu slavnostně zahájil hry Invictus Games.
Fanoušci legendární country zpěvačky Dolly Parton vyjadřují rostoucí obavy o její zdravotní stav. Zpěvačka, která 19. ledna oslaví své 80. narozeniny, totiž oznámila, že se osobně nezúčastní velké oslavy naplánované v prestižním nashvillském sále Grand Ole Opry. Přestože v zaslaném video vzkazu vypadala optimisticky a fanouškům poděkovala za přízeň, její absence na takto významné události vyvolala vlnu spekulací.