Ve Francii má část hospitalizovaných s covidem-19 falešný očkovací průkaz

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran ve středu poslancům řekl, že zhruba pět procent pacientů, kteří se v nemocnicích léčí s covidem-19, má falešné zdravotní průkazy a ve skutečnosti nemá očkování proti covidu-19.

Covid pas, ilustrační fotografie.

Zákonodárci dnes brzy ráno schválili návrh zákona, který mění covidový pas na očkovací, informovala agentura AFP. Držitelům dokumentu tak již brzy nebude stačit pouze negativní test na koronavirus.

"Falešný průkaz zabíjí, to je realita," řekl Véran poslancům z krajně levicové strany Nepodrobená Francie, kteří v rámci reformy zákona o očkovacím průkazu odmítli zpřísnění sankcí v případě podvodu.

Za držení falešného průkazu bude hrozit pět let odnětí svobody a pokuta 75.000 eur (1,8 milionu Kč). Předložení průkazu patřícího jiné osobě nebo předání průkazu jiné osobě za účelem podvodného použití se bude trestat pokutou ve výši 1000 eur (25.000 Kč), zatímco dnes je to 135 eur (3300 Kč).

Národní shromáždění dnes po třech dnech bouřlivých debat přijalo návrh zákona, kterým se zdravotní průkaz mění na očkovací. Až normu schválí Senát, ke vstupu do restaurací a dalších volnočasových míst již nebude osobám starším 12 let stačit negativní test, vyžadováno bude očkování. Neočkovaní tak nebudou moci navštěvovat například pohostinská zařízení nebo využívat dálkovou veřejnou dopravu. Negativní test bude stačit jen k návštěvě zdravotnických zařízení či nezbytných služeb.

Poslanci přijali vládní pozměňovací návrh, díky kterému nebudou trestáni lidé s falešným průkazem, pokud se nechají očkovat první dávkou vakcíny do 30 dnů od spáchání přestupku.

Zákonodárci dlouze debatovali o kontrolách totožnosti v souvislosti s očkovacím průkazem. Kromě policie jej podle návrhu zákona budou moci za určitých podmínek kontrolovat i správci míst a činností, na které se průkaz vztahuje, například majitelé kaváren a restaurací.

Někteří poslanci z pravicové strany Republikáni tuto změnu odsoudili a socialisté požadovali, aby byla kontrola pasů svěřen výhradně policistům.

"Nedělejme z toho předmět tyranie. Je to stejná kontrola, jakou provádějí trafikanti, když si dospělí lidé kupují krabičku cigaret, aby se ujistili," odvětil jim Véran. Poslanci nakonec přijali pozměňovací návrh, který blíže nespecifikuje podmínky kontroly. "Pokud existují závažné důvody domnívat se, že předložený doklad není pravý, nebo se nevztahuje k osobě, která jej předkládá, lze si vyžádat úřední doklad totožnosti," uvádí se v návrhu zákona.

Témata: Francie | covid pasy

NATO se dle Stoltenberga u Ukrajiny připravuje se na nejhorší

26.01.2022 22:10 NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší,…

Izrael zpřístupní čtvrtou dávku očkování proti covidu širšímu okruhu lidí

26.01.2022 22:00 Čtvrtá dávka vakcíny proti covidu-19 bude v Izraeli nově zpřístupněna lidem mladším 60 let, kteří…

Biden nejspíš dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly na ruské požadavky, na otevřených dveřích NATO se nic…

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Francie má přes 428 tisíc nových nákaz, Británie pouze 102 tisíc

26.01.2022 21:10 Francie dnes oznámila 428.008 nových případů koronavirové nákazy. Jde o pokles vůči úterý, kdy…

Svět musí uvolnit zmražené afghánské fondy, řekl Guterres

26.01.2022 19:28 Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu…

V Německu poslanci poprvé debatovali o povinném plošném očkování proti…

26.01.2022 19:06 Poslanci Spolkového sněmu dnes poprvé debatovali o možném zavedení všeobecné očkovací povinnosti v…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Aktualizováno Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Michel: EU je pro diplomatické řešení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

26.01.2022 17:03 Evropská unie podle předsedy Evropské rady Charlese Michela usiluje hlavně o diplomatické řešení…

Dvě třetiny Britů nemocných variantou omikron už v minulosti nemoc…

26.01.2022 16:14 Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v…

Související:

Nejnovější

reklama