Ve Francii s koncem výjimečného stavu padá povinný covid pas

Ve Francii dnes posledním dnem platí zdravotnický výjimečný stav zavedený v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Od pondělí tak končí povinnost překládat covidový pas při vstupu do země ze zahraničí a do práce se budou smět vrátit zdravotníci, kteří nesplnili povinné očkování proti covidu-19, oznámily úřady. Nový zákon ale vládě umožňuje zavést některá omezení, pokud si to vyžádá epidemická situace.

Covid pas, ilustrační foto

Tento týden francouzský parlament definitivně schválil zákon, který od pondělí 1. srpna ruší zdravotnický výjimečný stav. Zrušením výjimečného stavu tak vláda už nebude moci zavést povinnost se prokazovat covidovým pasem při vstupu do některých míst či na francouzské území. To znamená, že od pondělí se cestující do Francie už nebudou muset prokazovat negativním testem či dokončeným očkováním proti covidu-19.

Konec výjimečného stavu má velký význam i pro zdravotníky, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19 a byli proto posláni na nucenou dovolenou bez nároku na plat. Od pondělí se totiž budou moci znovu vrátit do práce.

Nový zákonný rámec ale vládě umožňuje přijmout některá opatření, pokud se situace opět horší. Úřady budou smět například obnovit kontrolu covidových pasů na hranicích, ale jen po dobu dvou měsíců. Na delší dobu by potřebovaly souhlas parlamentu. Rozsáhlé využití covidových pasů uvnitř Francie, například pro vstup do některých vnitřních prostorů jako restaurací či kulturních provozů, nebude od pondělí možné. I nadále bude fungovat systém testování a trasování koronavirové nákazy.

Zdravotnické úřady každopádně doporučují dodržovat některá preventivní pravidla, například nosit roušky a respirátory v místech, kde se shromažďuje velký počet lidí. Epidemická situace ve Francii se za poslední měsíc výrazně zlepšila. Na začátku července přibývalo v průměru 120.000 nových nakažených denně, v posledních červencových dnech to byla zhruba polovina, ukazují data americké Univerzity Johnse Hopkinse. Od začátku epidemie se ve Francii, kde žije na 67 milionů lidí, nakazilo koronavirem bezmála 34 milionů lidí a 153.000 nakažených zemřelo.

Současná podoba zdravotnického výjimečného stavu platí od podzimu loňského roku, mimořádná opatření ale vláda a parlament přijaly od března roku 2020. Podle některých odborníků Francie zavedla za pandemie tvrdší opatření, než bylo nutné, píše agentura AFP. "V západní Evropě byla Francie zemí, která přijala nejtvrdší opatření," upozornil politolog z univerzity Sciences-Po v Grenoblu Raul Magni-Berton. Podle něj k tomu přispěl fakt, že vláda měla v parlamentu rozsáhlou většinu a nemusela tak naslouchat dalším silám. Podle něj tak není překvapivé, že výjimečný stav končí právě v době, kdy vláda už většinu v parlamentu nemá. Kritičtí byli k počínání vlády za pandemie také někteří opoziční poslanci.

Témata: Francie | covid pasy

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější